X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5061
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć umuzykalniających dla dzieci cztero - i pięcioletnich

DATA: 17.03.08 r.

TEMAT: Kształcenie słuchu muzycznego podczas zabaw przy muzyce.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Rozwijanie różnorodnych form ekspresji przez zachęcenie do improwizacji rytmicznych i melodycznych. Zabawy w echo rytmiczne. Rozpoznawanie brzmienia instrumentów.

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie dzieci z melodią i słowami piosenki,
- kształcenie spostrzegawczości i uwagi,
- kształcenie wrażliwości na piękno muzyki.

CELE OPERACYJNE:
- dziecko umie prawidłowo wystukać rytm,
- potrafi powiedzieć o czym jest piosenka,
- potrafi ilustrować ruchem piosenkę,
- porusza się w rytm muzyki,
- prawidłowo reaguje na sygnały,
- przestrzega zasad i reguł zabawy,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- potrafi określić nastrój muzyki,
- dostosowuje ruch do tempa i rytmu słuchanej muzyki,
- potrafi rozwiązać zagadkę słuchową.

METODY :słowna, praktycznego działania, zabawowa, wizualizacja.

FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: odtwarzacz cv, płyty, instrumenty perkusyjne, pudełko papierowe( wypełnione kaszą), plastikowe (fasolą), drewniane ( długopisem), pokrywki kuchenne, garnuszek metalowy, papierowe laski, kredki, papierowe nuty.

PRZEBIEG:

1.Powitanie.Dzieci podają sobie bębenek kolejno mówią swoje imię wystukując równocześnie ilość sylab w imieniu.

2.Słuchanie piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”.

3.Rozmowa na temat piosenki.
- O jakiej porze roku opowiadała piosenka?
- Z ilu części zbudowana jest piosenka?
- Jaki panuje nastrój w piosence?
- Jakie jest tempo piosenki?

4.Ćw. inhibicyjno – incytacyjne. Zabawa w echo rytmiczne – rytmizowanie tekstu z jednoczesnym wystukiwaniem rytmu : „Wiosna chodzi po drzewach , wiosna piosenki śpiewa”.

5.Ćw. słuchowe – dzieci siadają, słuchają nagrań głosów poszczególnych instrumentów perkusyjnych z płyty cv i dopasowują instrument do dźwięku.
W następnej kolejności dobierają w pary podobnie brzmiące „instrumenty”.

6.Ćw. pobudzające poczucie rytmu i tempa – zabawa z pałeczkami do muzyki z cv.

7. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Marzec czarodziej ”z użyciem pałeczek.

8.Dzieci słuchają utwór muzyczny , próbują określić z czym się kojarzy wyrazić go ruchem pałeczki po plecach kolegi (w parach), na sygnał nauczycielki zmiana ról.

9.Dzieci w rytm muzyki ozdabiają wycięte sylwety nut kredkami. Powieszenie prac na wystawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.