X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 5060
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Magiczny świat figur geometrycznych. Konspekt do zajęć z edukacji matematycznej w grupie sześciolatków

TREŚCI PROGRAMOWE :
- Sprawnie posługują się nazwami : koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
- Doskonalenie spostrzegania i rozpoznawania kształtów figur geometrycznych płaskich na obrazkach , porównywanie ich z pozostałymi figurami.
- Odwzorowywanie kształtów figur geometrycznych.
- Praktyczne czynności dodawania i odejmowania w zakresie 10.
- Tworzenie wyrazów z liter.
CELE OGÓLNE :
- Utrwalenie nazw i kształtów poznanych figur geometrycznych płaskich.
Budzenie zainteresowań figurami geometrycznymi i kompozycjami z figur, rozwijanie fantazji, pobudzanie aktywności twórczej.
CELE OPERACYJNE :
- Dzieci sprawnie posługują się nazwami figur geometrycznych.
- Dzieci doskonalą spostrzeganie figur różnymi zmysłami.
- Dzieci prawidłowo reagują na polecenia nauczycielki.
- Dzieci potrafią układa figury wg malejącej wielkości.
- Dzieci potrafią odczytywać proste działania matematyczne.
- Dzieci potrafią odczytywać proste hasła z liter.
- Dzieci przestrzegają ustalonych zasad.
- Dzieci potrafią współdziałać w grupie.
- Dzieci prawidłowo odwzorowują i dopasowują kształty oraz kolory figur geometrycznych.
METODY:
- czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, zabawa ruchowa, samodzielnych doświadczeń,
- słowna: objaśnienia i instrukcje,
- oglądowa : pokaz, obserwacja.
FORMY PRACY :
- zabawa z całą grupą,
- zabawa w małych zespołach,
- praca indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plastikowe figury geometryczne dla każdego dziecka, worek, figury wycięte z bloku technicznego, sznurek, karty z przyklejonymi figurami, , karty z działaniami i literami hasła, kredki, karty pracy dla każdego dziecka wraz z zestawem figur, bębenek, wycięte zestawy figur wg wzrastającej wielkości dla każdej z grup, kleje.

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1.Dzieci siedzą wokół dywanu. Zabawa : „Worek pełen figur”. Nauczycielka demonstruje dz., jakiej wielkości i jakiego rodzaju figury wrzuca do worka. Wybrane dziecko podchodzi , losuje z zamkniętymi oczyma i mówi, jaką ma figurę.
2.Zabawa : „Jaką figurę obrysowałem?”. Wybrane dziecko podchodzi do nauczycielki, obraca się tyłem do dzieci, inne obrysowuje mu na plecach figurę geometryczną, którą otrzymał od nauczycielki. Dz. odwrócone plecami do dzieci zgaduje, co to za figura.

3.Zabawa: „Pomieszane figury”. Praca w małych grupach. Każda z czterech grup otrzymuje zestaw figur różnej wielkości i różnego koloru. Zadaniem każdej grupy jest złożenie figur w całość.

4.Zabawa: „Jaka figura zostanie?”. Każda grupa otrzymuje taki sam obrazek z namalowanymi różnymi figurami oraz kredkę. Zadaniem dzieci jest skreślanie kolejno wymienianych przez nauczycielkę figur. Sprawdzenie we wszystkich grupach, jaka figura pozostała nie przekreślona ?

5.Każda z grup wybiera kolejno zestaw takich figur, które składają się z tylu boków, ile razy wystuka ich ilość nauczycielka na bębenku. Dzieci mają za zadanie ułożyć figury wg malejącej wielkości.

6.Dzieci siedzą wokół dywanu. Nauczycielka rozdaje dz. plastikowe figury geometryczne. Zabawa ruchowa : „Słuchaj uważnie”. Dzieci posiadające wymienioną figurę obiegają salę wokół i siadają na miejsce.

7.Zabawa „Ustaw się we właściwym miejscu”. Nauczycielka przeciąga przez środek dywanu sznurek i wydaje dzieciom polecenia bądź graficzne, słownie lub wizualnie. Zadaniem dzieci jest skoncentrować się i poprawnie wykonać polecenie.

8.Dzieci siadają przed tablicą. Wykonują działania matematyczne : dodawanie i odejmowanie w zakresie dziesięciu., by rozszyfrować hasło łamigłówki, głośno je odczytują; „ZNAM FIGURY”.

9.Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci otrzymują do wykonania zadania zróżnicowane wg stopnia trudności. Mają za zadanie dopasować figurę do konturów i wkleić we właściwe miejsce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.