X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50602
Przesłano:

Słuchanie baśni "Czerwony Kapturek" według Charles’a Perraulta. Układanie wydarzeń w kolejności chronologicznej w formie graficznej i w formie zdań. Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej z wykorzystaniem tablicy multimedialnej w klasie I

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej z wykorzystaniem tablicy multimedialnej w klasie I

Temat zajęć: Słuchanie baśni „Czerwony Kapturek” według Charles’a Perraulta . Układanie wydarzeń w kolejności chronologicznej w formie graficznej i w formie zdań. Przewidywanie zakończenia baśni zgodnie z różnymi wersjami jej epizodów. Podział wyrazów na sylaby. Nauka asertywnego odmawiania. Cechy pozytywnego bohatera.

Cele lekcji:
- poznanie cech baśni
- kształcenie umiejętności opowiadania treści baśni zgodnie z kolejnością wydarzeń
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami
- nauka wskazywania morału po przeczytaniu i obejrzeniu baśni
- doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby, głoski, litery
– potrafi opowiedzieć treść baśni zgodnie z kolejnością wydarzeń
– nauka asertywnego odmawiania
- słuchanie ze zrozumieniem
– rozumienie znaczenia symboli i rekwizytów
– budowanie spójnej wypowiedzi ustnej na podstawie tekstu i rysunków
- wdrożenie do pracy samodzielnej i grupowej oraz do samokontroli

Metoda:
Aktywizujące – gry dydaktyczne, praca w grupach
Programowe – praca z tekstem, materiałem ikonograficznym, praca z podręcznikiem
Podające – krótka rozmowa nauczająca, pokaz, tablica multimedialną
Praktyczna – projekt
Problemowo-ćwiczeniowa – karty pracy

Forma lekcji:
Praca jednolita indywidualna, grupowa i zbiorowa

Środki dydaktyczne: plansze, prezentacje multimedialne - wykorzystanie aktywnej tablicy multimedialnej,internet- strony www.youtube.com, podręcznik, karty pracy, rekwizyty, multibooki

PYTANIA KLUCZOWE
- Symbolem kogo i czego jest współczesny Czerwony Kapturek i wilk?
- W jakim celu czytamy baśnie?
NACOBEZU / na co będziemy zwracać uwagę/
– umieścisz we właściwym miejscu tabeli wszystkich bohaterów pozytywnych i negatywnych
baśni „Czerwony Kapturek”
– otoczysz pętlami wszystkie wyrazy trzysylabowe
– przygotujesz w zespole krótką inscenizację baśni „Czerwony Kapturek”

Przebieg lekcji:
1. Podanie celów lekcji..
N. podaje cele lekcji i kryteria oceniania umiejętności U.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć – „Zgadnij, jaka to bajka?”.
U. siedzą w kręgu. N. pokazuje U. „zaczarowany” kosz, w którym mieszkają różne bajki
i informuje, że jedna z bajek chciałaby „wyjść” z kosza. Zadaniem U. jest odgadnięcie, o jaką bajkę chodzi. U. wylosowany za pomocą patyczka z imieniem podchodzi do kosza. N. wyciąga z kosza jeden rekwizyt i wręcza U., który próbuje nazwać rekwizyt, określić, do czego może służyć, i na jego podstawie podać tytuł baśni. Jeżeli to mu się nie uda, do kosza podchodzi inny U. Otrzymuje od N. inny rekwizyt i postępuje tak samo jak jego poprzednik. Rekwizyty powinny być wyjmowane z kosza w odpowiedniej kolejności: termometr, okulary, butelka soku malinowego, ilustracja lasu, czerwone nakrycie głowy.

3. Wspólne oglądanie bajki na tablicy interaktywnej o Czerwonym Kapturku / źródło: www. youtube.com/Czerwony Kapturek | Bajki po Polsku | Bajka i opowiadania na Dobranoc | Kreskówka

4. Słuchanie baśni „Czerwony Kapturek”.
U. słuchają tekstu „Czerwony Kapturek” na podstawie baśni Charles’a Perraulta. Kiedy N. czyta tekst wypowiadany przez bohaterów baśni, U. pokazują paluszkiem odpowiednie ilustracje lub elementy ilustracji/ w zeszycie ćwiczeń, a potem na tablicy multimedialnej/. Następnie każdy U. otrzymuje od N. kartkę z tabelą. U. wpisują w odpowiednie kolumny tabeli nazwy bohaterów pozytywnych i negatywnych występujących w baśni. Następnie jeden U. odczytuje nazwy pozytywnych bohaterów, drugi U. – negatywnych bohaterów. Pozostali U., jeśli zgadzają się z odpowiedziami kolegów/ koleżanek, wstają z krzesełek. U., którzy nie wstali uzasadniają swoją decyzję.

5. Porównywanie treści filmu z treścią baśni z książki.

6. Próby oceny postępowania Czerwonego Kapturka i wilka. Określanie cech głównej bohaterki baśni.

U. oceniają postępowanie Czerwonego Kapturka i wilka. Wskazują, gdzie mieszka Kapturek, a gdzie jego babcia.
N. zapisuje na tablicy imię głównej bohaterki baśni omawianej na lekcji. U. z pomocą N. podają cechy Czerwonego Kapturka. Każda cecha charakteru musi zawierać literę znajdującą się w imieniu tytułowej bohaterki. N. zapisuje cechy dziewczynki, a na końcu je odczytuje.
L Ę K L I W A
S A M O D Z I E L N A
P O G O D N A
P R A C O W I T A
U C Z Y N N A
D O B R A
N I E P O S Ł U S Z N A
Z A P O M I N A L S K A
Pomocnicze pytania:
-Jak nazywa się osoba, która czuje lęk przed różnymi sytuacjami, rzeczami?,
-Jak nazywa się osoba, która robi wszystko sama, nie potrzebuje pomocy?,
-Jak nazywa się osoba, która się zawsze uśmiecha, jest pozytywnie nastawiona do innych osób?,
-Jak nazywa się osoba, która nie boi się pracy?,
-Jak nazywa się osoba, która pomaga innym?,
-Jak nazywa się osoba, która jest uprzejma, kocha innych, troszczy się o innych?,
-Jak możemy nazwać osobę, która nie słucha osób dorosłych?,
-Jak nazywa się osoba, która zapomina o wielu rzeczach?

7. Określanie cech baśni na podstawie pytań.

Kiedy rozgrywa się akcja baśni? (zdarzenia odbywają się w nieokreślonym czasie),
• Gdzie rozgrywa się akcja baśni? (zdarzenia odbywają się w nieokreślonym miejscu),
• Czy w baśni zwyciężył bohater pozytywny czy negatywny? (dobro zwycięża zło),
• Jaką historię przedstawia baśń o Czerwonym Kapturku (historię ludzkiego bohatera),
• Czy z baśni wynika jakaś nauka? (z baśni możemy się czegoś nauczyć).
Z baśni o Czerwonym Kapturku płynie nauka o tym, że:
– dzieci powinny słuchać rodziców,
– dzieci nie powinny rozmawiać z osobami nieznajomymi,
– dzieci nie powinny podawać swojego adresu osobom, których nie znają,
– dzieci nie powinny przyjmować zaproszenia od osób obcych do ich samochodu lub mieszkania.

8. Rozmowa z uczniami na temat asertywnego zachowania.
N. informuje U., że każda baśń ma swój morał, czyli naukę.
W sytuacjach, kiedy osoba obca zaprasza nas do siebie lub wypytuje nas o nasze sprawy osobiste, stanowczo mówimy jej NIE, ponieważ nie wiadomo, jakie ma wobec nas prawdziwe zamiary.

9. Wspólne obejrzenie filmu na temat asertywnego zachowania.
Źródło: www.youtube.com - Bezpieczne zachowania” odc.7 w ramach Projekt „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen” zrealizowany na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin. Produkcja Vena Art

Rozmowa z uczniami na temat obejrzanego filmu. Nauczyciel informuje i przypomina uczniom, że w sytuacjach, kiedy osoba obca zaprasza nas do siebie lub wypytuje nas o nasze sprawy osobiste, stanowczo mówimy jej NIE, ponieważ nie wiadomo, jakie ma wobec nas prawdziwe zamiary.

10. Nauka odmawiania - zabawa.
N. wypowiada zdania, a U. chórem odpowiadają NIE:
Podaj mi swój adres domowy!, Czy twoi rodzice są w pracy?, Jaki jest twój numer telefonu domowego?, Czy masz w domu komputer, telewizor ...?, Otwórz drzwi do mieszkania!, Wejdź do samochodu, podwiozę cię do domu!.

10. Uzupełnianie zdań wyrazami - praca z książką i tablicą multimedialną:
Uzupełnianie zdań wyrazami w książce – praca samodzielna, potem wspólne sprawdzenie wykonanego ćwiczenia na tablicy multimedialnej.

11. Opowiadanie baśni od końca.
U. próbują opowiedzieć baśń o Czerwonym Kapturku od końca.

12. Dzielenie wyrazów na sylaby, głoski, litery.
U. odczytują nazwy produktów, które mogłyby się znaleźć w koszyczku Czerwonego Kaptur¬ka. Dzielą wyrazy na sylaby, głoski, litery według wzoru i otaczają pętlami wszystkie wyrazy trzysylabowe./ sprawdzenie stopnia wykonania na tablicy multimedialnej/

13. Przewidywanie innego zakończenia baśni.
U. zgłaszają swoje pomysły na inne zakończenie baśni o Czerwonym Kapturku, biorąc pod uwagę następujące epizody:
– Czerwony Kapturek nie zboczył z alejki.
– Czerwony Kapturek zboczył z alejki, ale nie spotkał wilka.
– Czerwony Kapturek zboczył z alejki, ale spotkał dobrego wilka.

14. Układanie i zapisywanie zdań.
N. nawiązuje do poprzedniego ćwiczenia i pyta U. o cechy wilka, który wykorzystał naiwność Czerwonego Kapturka i poznał zamiary dziewczynki. U. przewidują, kogo może symbolizować zły wilk (osobę nieznajomą). Następnie U. odczytują zdania z rozsypanki wyrazowej i zapisują je w liniaturze oraz na tablicy multimedialnej.

15.Przygotowanie przedstawienia o Czerwonym Kapturku.
U. dobierają się w grupy 4-osobowe. Rozdzielają między siebie role: narratora, Czerwonego Kapturka, wilka i babci. Wykonują z kolorowego papieru proste rekwizyty, które są charakterystyczne dla granej postaci. Przygotowują krótką inscenizację o Czerwonym Kapturku. Poszczególne grupy odgrywają swoje role na forum klasy.

16.Podsumowanie zajęć – kończenie zdań.
U. kończą zdania wypowiedziane przez N.: N. informuje U., że każda baśń ma swój morał, czyli naukę.
Na dzisiejszych zajęciach najważniejsze dla mnie było to, że... .
Cechą baśni jest...

W scenariuszu wykorzystałam następujące strony internetowe:
www.youtube.com
- Czerwony Kapturek | Bajki po Polsku | Bajka i opowiadania na Dobranoc | Kreskówka

- Bezpieczne zachowania” odc.7 w ramach Projekt „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen” zrealizowany na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin. Produkcja Vena Art
- Multibook „Szkolni Przyjaciele” zeszyt ćwiczeń cz.1

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.