X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50598
Przesłano:

Antagonistyczne zależności między organizmami.

Małgorzata Szura
PSP Zębowice

Scenariusz lekcji
„Antagonistyczne zależności między gatunkami”

Cel ogólny:
• Zapoznanie z zależnościami antagonistycznymi występującymi między organizmami.
Cele szczegółowe:

• Kształtowanie u uczniów postawy szlachetności, zaangażowania oraz dbałości o środowisko przyrodnicze.
• Poznanie zasobów, o które mogą konkurować organizmy.
• Określenie skutków konkurencji wewnątrzgatunkowej i międzygatunkowej.
• Poznanie przystosowań zwierząt do odżywiania się pokarmem roślinnym oraz sposobów obrony roślin przed zgryzaniem.
• Poznanie przystosowań organizmów do drapieżnictwa oraz ofiar do obrony.
• Rozróżnianie pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych, poznanie przystosowań pasożytów do ich trybu życia.

Metody:
• metody podające,
• metody aktywizujące,
• metody eksponujące,
• metody programowane,
• metody praktyczne.

Formy:
• grupowa
• indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:
• gogle Class VR,
• podręcznik,
• karty pracy,
• notebook,
• tablica multimedialna,
• telefony komórkowe uczniów.

Ocenianie:
Uczniowie zostaną ocenieni za stopień i prawidłowość wypełnienia kart pracy oraz za quiz na platformie Kahoot (oceny uzyskają trzy najlepsze rozwiązania).

■ Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat (mini prezentacja), podaje cel lekcji.

Faza realizacyjna
1. Nauczyciel:
- dzieli uczniów na kilkuosobowe zespoły,
- objaśnia uczniom zadania do wykonania przy poszczególnych stolikach zadaniowych – prezentuje karty pracy,
-wyznacza czas na wykonanie zadań.
2. Uczniowie aktywnie pracują w zespołach, wykorzystując różnorodne źródła informacji – gogle Class VR, podręcznik.
3. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem lekcji, kontroluje i koordynuje pracę uczniów.
4. Uczniowie oddają do oceny uzupełnione karty pracy.

Faza podsumowująca
1. Nauczyciel udostępnia uczniom quiz na platformie Kahoot. Uczniowie podsumowują zdobytą wiedzę odpowiadając na pytania. Nauczyciel odnosi się do celu lekcji kierując pytania do uczniów.

Nauczyciel ocenia stopień realizacji założonych celów analizując wypełnione prace uczniów oraz poprawność udzielonych odpowiedzi, podczas quizu, na platformie Kahoot.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.