X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50467
Przesłano:

Po co nam konstytucja? Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym

Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie.
Temat: Po co nam konstytucja?
Przedmiot: wiedza o społeczeństwie.
Klasa LO – poziom rozszerzony.

Ideą lekcji jest uświadomienie uczniom znaczenia konstytucji, jako ustawy zasadniczej dla życia społecznego i politycznego w kraju. Konstytucja, jako najwyższy akt prawny, wskazuje na potrzebę organizacji państwa na normach prawnych, które gwarantują obywatelom prawa i zapewniają kontrolę nad władzami publicznymi i wpływ na to, w jaki sposób jest sprawowana władza w Rzeczpospolitej. Konstytucja podkreśla też wspólnotę narodową i jej znaczenie dla wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ustawa zasadnicza odwołuje się również do historii i tradycji, jako fundamentu nowoczesnego, współczesnego państwa polskiego.

Cele:
Dokonanie analizy preambuły do konstytucji RP z 1997. Wyszczególnienie obszarów, którymi zajmuje się konstytucja.
Umiejętność poprawnego sformułowania wniosków oraz dokonywania streszczeń tekstu preambuły.

Metody:
Analiza tekstu źródłowego.
Burza mózgów.
Dyskusja.

Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna,
Teksy preambuły,
Nagrania video: Preambuła konstytucji nagrana przez Jerzego Radziwiłowicza oraz Po co nam konstytucja? Materiał Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przebieg lekcji:

a) Część wprowadzająca (rekapitulacja wtórna):
Uczniowie odpowiadają na pytanie: Czym jest konstytucja? Co reguluje konstytucja?

b) Część właściwa:
Analiza tekstu preambuły, znajdowanie głównych cech prezentowanych zagadnień, formułowanie myśli, dokonywanie podsumowań. Scharakteryzowanie przez uczniów głównych idei omawianego tekstu, czyli: Wiara i wartości. Tradycja historyczna. Polacy i inne narody. Instytucje publiczne — państwowe. Fundamenty prawne. Prawa człowieka

c) Część podsumowująca (rekapitulacja pierwotna)
Próba odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie lekcji: Po co nam konstytucja?

Formułowanie wypowiedzi pisemnej i hierarchizacja argumentów.
Podanie argumentów w kolejności od najważniejszego do mniej ważnych, które mają uzasadnić potrzebę posiadania konstytucji przez państwo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.