X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50461
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Empatia. Konspekt zajęć rewalidacji rozwijającej umiejętności społeczne i komunikacyjne

Temat: Empatia
Uczestnik zajęć: Uczeń z niepełnosprawnością (autyzm) kl. VI.

Cel główny: Doskonalenie umiejętności przyjmowania punktu widzenia innych osób, rozpoznawanie przez ucznia zachowań empatycznych.

Cele szczegółowe:
Uczeń wie co to jest empatia; potrafi dostrzec punkt widzenia innej osoby w przykładowych sytuacjach społecznych; wie jak zachować się w określonej sytuacji społecznej w sposób empatyczny; słucha ze zrozumieniem czytany tekst.

Forma pracy: Indywidualna.

Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne (praca z historyjkami, uzupełnianie definicji, pisanie na kartach sytuacyjnych) z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu
- książka z tekstem Anna Busz ,,Włącz emocje. Opowiadania socjoterapeutyczne” – Empatia
- karty pracy
- kartki z opisem sytuacji

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z uczniem. Poinformowanie chłopca o zaplanowanych aktywnościach.

2. Czytanie opowiadania o empatii, odpowiadanie na pytania do tekstu.

3. Uczeń wypisuje na karcie pracy swoje skojarzenia ze słowem empatia, następnie wraz z nauczycielem z rozsypanki słów układa definicję empatii.

Przykładowa definicja - Empatia to inaczej zdolność współodczuwania, czyli wyobrażenia sobie, co może czuć, przeżywać lub myśleć inna osoba w danej sytuacji, spojrzenie na świat oczami tej osoby.

4. Film o empatii
https://www.youtube.com/watch?v=6dWbFNgDXFw
Nauczyciel puszcza uczniowi film dotyczący zachowania empatycznego. Zadaje pytania do filmu, np:
,,W jakiej sytuacji znalazł się główny bohater filmu?”
,, Co czuł bohater filmu”,
,,Jak zachowały się dzieci w jego klasie?”

5. Kim jest empata?
Uczeń zastanawia się i zapisuje na karcie pracy, kim jest osoba empatyczna.
Jak zachowuje się człowiek empatyczny?
•uważnie słucha drugiej osoby,
•nie porównuje cudzych uczuć ze swoimi uczuciami,
•nie ocenia,
•nie doradza rozwiązań, gdy ktoś o to nie prosi,
•potrafi zrozumieć drugą osobę i wczuć się w jej sytuację.

6. Z Twojej perspektywy.
Uczeń losuje karty, które zawierają przykładowe sytuacje międzyludzkie, zadaniem ucznia jest próba wczucia się w sytuację drugiej osoby i udzielenie odpowiedzi na pytania widniejące na kartach.
- Twój najlepszy kolega zdradził Twoim rodzicom sekret, z którym się z nim podzieliłeś, żeby Ci pomoc. Jak Ty się z tym czujesz? Co może czuć twój przyjaciel? Co robisz w tej sytuacji? Jak się zachowasz?
- Koleżanka idąc korytarzem potyka się o twoją nogę i rozbija sobie kolano. Jak czuje się twoja koleżanka? Jak Ty się z tym czujesz? Co zrobisz w tej sytuacji? Jak się zachowasz?
- Eli rozlała się woda w plecaku, zmoczyły się jej wszystkie książki i zeszyty. Jak czuje się Twoja koleżanka? Jak ty się poczułeś widząc tą sytuację? Jak się zachowasz, co możesz zrobić w tej sytuacji?
- Rodzice zabronili Ci iść na urodziny do kolegi ponieważ najpierw musisz poprawić złą ocenę z matematyki. Jak się czujesz? Jak się czują twoi rodzice? Co zrobisz w tej sytuacji? Jak się zachowasz?

7. Szybki quizz sprawdzający temat.
Odpowiedź na pytania:
1.Co to jest empatia?
a) umiejętność rozpoznawania i rozumienia tego co czuje druga osoba
b) silne pragnienie odniesienia sukcesu
c) agresja wobec innych ludzi
2.Które zachowanie jest empatyczne?
a) wyśmiewanie się z osoby, która ma problem
b) uważne słuchanie drugiej osoby i pomoc jej
c) brak reakcji na krzywdę innych
3.Osoba empatyczna to taka osoba, która...
a) uważnie słucha innych, nie ocenia, potrafi zrozumieć uczucia innej osoby
b) chce pomóc drugiej osobie, ale najpierw myśli o tym czy jej się to opłaci
c) myśli tylko o sobie, nie interesuje jej co czuje druga osoba
4.W jaki sposób możesz okazać empatię w sytuacji gdy ktoś Ci bliski (brat, mama) płacze?
a) zapytać co się stało i czy pomóc
b) wysłuchać co osoba ma do powiedzenia i przytulić ją
c) obie odpowiedzi są poprawne

8. Podsumowanie zajęć
Ocena zajęć przez ucznia za pomocą kciuka w górę lub w dół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.