X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50372
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Zimowe zapasy. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Klasa 1 SP
Uczeń z niepełnosprawnością sprzężoną ( słabosłyszenie, niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim)

Temat: Zimowe zapasy.

Cele ogólne:
usprawnianie percepcji słuchowej
usprawnianie sprawności manualnej i grafomotorycznej ucznia
wzmocnienie wiary dziecka we własne siły oraz utrzymanie dobrej motywacji do pracy

Cele szczegółowe:
usprawnianie analizy i syntezy słuchowej
doskonalenie pamięci słuchowej
usprawnianie koordynacji słuchowo- ruchowo – wzrokowej
rozwijanie zdolności liczenia w zakresie 10
doskonalenie sprawności grafomotorycznych
rozwijanie sprawności logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi

Metody pracy:
działań polisensorycznych
działań praktycznych
słowne
pokazowe
słuchowe

Pomoce dydaktyczne:
laptop
płyta CD
dźwięki ilustrujące odgłosy lasu
muzyka relaksacyjna (odgłosy lasu)
bębenek
chusta do zasłonięcia oczu
karty pracy
kredki

Przebieg zajęć.

Część wstępna:
Określenie emocji ucznia, pory roku, dnia tygodnia.

Odgadnięcie tematu lekcji.
1. Z 4 elementowej układanki uczeń układa wzór wiewiórki i przykleja na kartce. (załącznik nr 1)
2. W woreczku znajdują się różne elementy tj szyszka, żołędź, orzech włoski, orzech laskowy. Uczeń za pomocą dotyku odgaduje co znajduje się w woreczku. Po wyciągnięciu ogląda, wącha, nazywa przedmioty. Temat lekcji to zapasy wiewiórki.

Odtworzenie odgłosów lasu, aby wprowadzić w nastrój lekcji.
https://www.youtube.com/watch?v=ZESbEePErKA&t=26s

Część właściwa:

1.Nauczyciel czyta bajkę edukacyjną pt. „Zimowe zapasy” Hanny Hajzak.
Uczeń po wysłuchaniu, odpowiada na pytania związane z tekstem. (załącznik nr 2)

Pytania:
1.Jak nazywa się główny bohater?
2.Jak nazywa się jego koleżanka?
3.W jakim miejscu dzieją się wydarzenia? W jakiej porze roku?
4.Potrafisz powiedzieć co się tam wydarzyło?
5.Jak myślisz, które cechy charakteru pasują bardziej do Wiertka, które do Rudki, a które do obojga bohaterów?

Wiewiórka:
Pracowita, odpowiedzialna, przewidująca, nieuważna, beztroska, życzliwa,
artystyczna dusza, koleżeńska, dobra przyjaciółka

6.Czego Wiertek nauczył się tej zimy?
7.Jakie zachowania Wiertka i Rudki świadczą o ich przyjaźni?
8.Jak myślisz - czego Wiertek powinien się nauczyć od Rudki?
9.Wyobraź sobie, że nadeszła kolejna jesień. Jak myślisz, jak teraz będzie wyglądało zbieranie zimowych zapasów?

2. Ćwiczenia ruchowe z szarfą.
Szarfa leży na podłodze. Uczeń staje obok niej i czeka na wytyczne nauczyciela. Zadaniem ucznia jest uważne słuchanie poleceń i wykonywanie ich, na przykład:
Wiewiórka do dziupli!
Wiewiórka obok dziupli!
Wiewiórka z prawej strony dziupli!
Wiewiórka upycha w dziupli 5 orzechów
wiewiórka wynosi z dziupli 2 orzechy (ile jej zostało?)

3. Zagadki dźwiękowe – rozpoznawanie dźwięków.
Uczeń wysłuchuje z odtwarzacza odgłosy lasu i próbuje je nazwać, a następnie zaznacza na karcie pracy sylwetki zwierząt, których dźwięk usłyszał.
Płyta CD, Ortograffiti z Bratkiem oraz (załącznik nr 3)

4. Rytmy – stukanie dzięcioła.
Nauczyciel wypisuje rytmy na tablicy, a następnie wystukuje je na bębenku. Zadaniem dziecka jest odtworzenie rytmów. Np.
*** ** *
* **** **
** ** *
W kolejnej rundzie, uczeń wymyśla rytmy i wystukuje je.
W ostatniej rundzie, uczeń i nauczyciel wystukują rytmy razem.

5. „Zapasy wiewiórki” – zabawa dydaktyczna – przed dzieckiem znajdują się szyszki, orzechy i żołędzie. Uczeń otrzymuje sylwetę dziupli z zaznaczonymi półkami na zapasy i wykonuje następujące polecenia:
Wybierz tyle szyszek ile usłyszysz uderzeń w bębenek i ułóż je na pierwszej półce od góry;
Na drugiej półce ułóż tyle żołędzi aby było ich o jeden więcej niż szyszek;
Ułóż na trzeciej półce tyle orzechów ile masz palców u jednej ręki.

6. Zabawa słuchowa „dźwięki wokół nas „ - uczeń próbuje usłyszeć różne dźwięki z otoczenia wydobywane przez nauczyciela:
przesuwanie krzesła
podskoki
gwizdanie
mieszanie herbaty łyżeczką
zamykanie drzwi szafki
trzaskanie drzwiami
klaskanie

7. Skarby w dziupli.
Poprowadź linię po każdym ze śladów i sprawdź, co wiewiórka ukryła w swej dziupli. Pokoloruj wybrany element.

Zakończenie.

Nauczyciel wraz z uczniem podsumowują zajęcia.
Pochwalenie ucznia za aktywny udział w zajęciach.
Ocenienie pracy, wybranie odpowiednich naklejek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.