X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50238
Przesłano:
Dział: Świetlica

Stop przemocy! Scenariusz zajęć terapeutyczno-wychowawczych

Zajęcia terapeutyczno-wychowawcze „Stop przemocy”
Czas trwania zajęć:
60-90 minut
Cel ogólny:
- obniżenie napięcia psychofizycznego i poziomu agresji
Cele szczegółowe:
- doskonalenie komunikacji interpersonalnej
- kształtowanie umiejętności odgrywania ról i radzenia sobie w sytuacjach trudnych
- rozpoznawanie własnych stanów emocjonalnych
- budowanie wzajemnego zrozumienia i zaufania w grupie
- rozwijanie ekspresji ruchowej
- podniesienie nastroju, odreagowanie napięć
- kształtowanie grupowego współdziałania
Formy pracy:
- grupowa, indywidualna

Metody pracy:
- arteterapia, muzykoterapia, drama

Środki dydaktyczne:
- farby plakatowe, blok rysunkowy, magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną

ZAJĘCIA WSTĘPNE:
1.Powitanie w kręgu „Zoom”
Przebieg: dzieci siedzą w kręgu. Osoba prowadząca wyjaśnia sposób powitania. Wyciągamy prawą rękę, kciuk skierowany do góry oznacza, że czujemy się bardzo dobrze, kciuk w bok, że mamy średni nastrój
i czujemy się „tak sobie”, kciuk do dołu, że jest nam smutno. Każde dziecko po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara wyciąga prawą rękę, kciukiem określa swój nastrój i mówi „Zoom”. Powitanie powtarzamy w coraz szybszym tempie.
2. „Co nowego i dobrego”
Przebieg: siedząc w kręgu każdy uczestnik kończy zdanie:
- najmilszą rzeczą, jaka przydarzyła mi się w tym tygodniu było... Należy podkreślić, że może to być duża i ekscytująca sprawa, ale równie dobrze mała i przyjemna (np. uśmiech kogoś ważnego)
3. Zabawa rytmiczno-słowna „Gujana”
Przebieg: dzieci dzielimy na cztery grupy. Każda z nich powtarza
w takcie na cztery przydzielony tekst:
- Gujana
- Afryka -Ameryka
- Mamba-Lumumba
- Akapulko – tiki taka - eukaliptus
Następnie każda grupa wymyśla własny krok taneczny, który wspólnie demonstrują przechodząc po sali.

II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
5. Ćwiczenie metaforyczne „Mój krajobraz”
Przebieg: dzieci malują ulubiony pejzaż, jedną wybraną barwą o różnym nasycenie. Następnie malują zwierzę, które czułoby się bezpiecznie w danym otoczeniu. Po zakończeniu pracy dokonują próby kojarzenia i utożsamienia się
z rysunkiem, wsłuchując się we własne emocje np. „Mój krajobraz jest...”, „Jestem ptakiem, który...”
6. Ćwiczenie pantomimiczne: „Zwierzęta”
Przebieg: dzieci w pantomimiczny sposób przedstawiają wybrane przez siebie zwierzę. Jeżeli okaże się, że dziecko identyfikuje się z małym zwierzątkiem np. myszką prowadząca zachęca go, aby naśladował większe zwierzę. np. lwa i odwrotnie. Kiedy dziecko narysuje duże zwierzę, odgrywa małe.
Omówienie: prowadząca pyta dzieci:
- czy łatwo było Wam odgrywać daną rolę?
- co czułeś zamieniając się w dane zwierzę?

III ĆWICZENIA KOŃCOWE
7. Zajęcia relaksacyjne -Trening autogenny Jacobsona
Przebieg:
Prowadzący włącza cichą muzykę relaksacyjną i podaje instrukcję słowną ćwiczeń:
- kładziemy się wygodnie na materacach. Ciało luźno ułożone, wzdłuż osi symetrii. Nogi wyciągnięte swobodnie, lekko rozchylone stopy, skierowane na zewnątrz. Ramiona wyciągnięte wzdłuż tułowia.
- regulujemy oddech – pogłębiamy go, ale nie wymuszamy, oddech jest miarowy, coraz wolniejszy, bo organizm jest coraz bardziej zrelaksowany.
- teraz będziemy ćwiczyć różne partie ciała. Skupiamy się na własnym ciele i na dwóch stanach – napięcia i rozluźnienia.
- zegnij prawe ramię tak, by naprężyć mięśnie. Jesteś silny, bardzo silny, naprężaj mięśnie mocno. Czujesz jak bardzo są napięte? A teraz jesteś słaby, rozluźnij napięte mięśnie, połóż z powrotem rękę na materac. Teraz wyraźnie czujesz jak rozluźniły się twoje mięśnie
- to samo z lewą ręką
- zaciśnij jak możesz najmocniej pięść prawej ręki – jesteś silny, twoje mięśnie są napięte. A teraz rozluźnij mięśnie, jesteś znowu słaby, nie naciskaj już, czujesz ulgę, mięsnie rozluźniły się.
- to samo tylko z pięścią lewej ręki.
- a teraz odpocznij trochę, leż i oddychaj spokojnie, równo, ręce twoje odpoczywają.
- teraz silna i słaba będzie twoja prawa noga. Mocno napręż nogę, czujesz jak bardzo są napięte twoje mięśnie, a teraz noga słabnie, rozluźniasz mięśnie, noga odpoczywa.
- to samo ćwiczenie z lewą nogą.
- teraz przekonamy się, czy masz na tyle siły, by napełnić powietrzem swój brzuch. Wciągnij mocno powietrze w płuca, by napełnić brzuch jak balon,
a teraz wypuść powietrze, rozluźnij mięśnie, czujesz ulgę.
- teraz skoncentruj się na pośladkach, napnij mięśnie pośladków, ściągnij jak najmocniej i rozluźnij.
- postaraj się teraz naprężyć całe plecy, ściągnij łopatki, wytrzymaj tak przez chwilę i rozluźnij, twoje mięsnie odpoczywają.
- skup się teraz na mięśniach twarzy: napnij policzki. Napełnij je powietrzem
i rozluźnij, odpocznij. Zaciśnij mocno powieki, jeszcze mocniej i rozluźnij. Zmarszcz czoło i rozluźnij. A teraz zaciśnij mocno szczęki, zęby dotykają zębów, mocno naciskają na siebie, i rozluźnij. Czujesz ulgę.
- na koniec spróbuj naprężyć całe ciało, napnij wszystkie mięśnie: nóg, rąk pleców, brzucha, klatki piersiowej i twarzy. Wytrzymaj tak przez chwilę
i rozluźnij mięśnie, twoje ciało odpoczywa. Skup się na dwóch stanach – napięcia i rozluźnienia. W którym czujesz się bardziej komfortowo? Nie myśl przez chwilę o niczym, tylko o własnym ciele, które jest teraz zrelaksowane. Czujesz przyjemny błogi stan
-teraz przewróć się na prawy bok, poruszaj stopami, powoli wracaj do tu i teraz, w dowolnym momencie usiądź.
Poszczególne ćwiczenia trwają krótko ok.10 sekund.
8 KRĄK KOŃCZĄCY: „Grupowy uścisk”
Przebieg: siedząc w kole uczestnicy łapią się za ręce. Na sygnał prowadzącego -„Iskiereczkę puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk” - dzieci zamykają oczy. Uścisk wędruje po okręgu i powraca do osoby, która go wysłała .
Na koniec każde dziecko odpowiada na pytanie prowadzącej:
„Co najbardziej podobało Ci się na dzisiejszych zajęciach?”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.