X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50097
Przesłano:
Dział: Świetlica

W jaki sposób poznajemy świat - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: W jaki sposób poznajemy świat.

Prowadzący zajęcia – Beata Chrzanowska, nauczyciel świetlicy

Cel główny zajęć: Przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat zmysłów i narządów zmysłów człowieka, integracja wychowanków poprzez wspólną pracę i zabawę.

Cele szczegółowe:
- rozpoznawanie i nazywanie zmysłów oraz części ciała z nimi związanych,
- rozwijanie wrażliwości smakowej, węchowej, wzrokowej, słuchowej i dotykowej,
- kształtowanie umiejętności wykorzystywania zmysłów podczas zabaw badawczych ,
- utrwalenie wiadomości, jak należy dbać o narządy zmysłów,
- uczestniczenie w zabawach rozwijających sprawność manualną i ruchową,
- odczuwanie doznań z zabaw sensorycznych, czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie,

Metody:
- słowna – rozmowa, objaśnienie,
- aktywizująca – burza mózgów,
- praktycznego działania – praca plastyczno-techniczna – butelka sensoryczna,
- oglądowa – filmy edukacyjne,
- zabaw badawczych,

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
- filmy edukacyjne z serii „Miasteczko zmysłów”
- film z muzyką do zabawy muzyczno – ruchowej: „Głowa, ramiona, pięty”,
- karton z tajemniczymi przedmiotami: piórko, kamień, tkanina, futerko, wacik kosmetyczny, gąbka, filc, pluszak, pompon, klocek drewniany, klocek plastikowy, bateria , klucze, orzech, papier ścierny, kasztan, szyszka, butelka szklana,
- karton z napisami do segregowania przedmiotów,
- plansza do burzy mózgów z naklejonymi zdjęciami narządów zmysłów, flamaster
- artykuły do pracy plastyczno-technicznej: plastikowe butelki, woda, brokat, koraliki, cekiny barwnik, zakraplacze, łyżeczki, gliceryna,
- pojemniczki zapachowe, kawa, mięta, skórka cytryny, wacik nasączony octem, czosnek, wacik nasączony perfumą, cebula, wacik nasączony zmywaczem do paznokci, popcorn,
- rodzynki, jabłko, banan, winogrono, morela suszona, żurawina, borówki, papryka, rzodkiewka,
- nagranie z różnymi dźwiękami,
- kartki, ołówki dla każdego dziecka,
- puzzle, kostka narządów zmysłów,
- 2 sztalugi z tablicami, żółte kółka, pinezki,
- rzutnik, laptop,
- wykałaczki, pojemniki na zużyte wykałaczki,

Przebieg zajęć

I Część wstępna:

1. Przywitanie, zabawa muzyczno – ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania o sposób poznawania świata zmysłami:
- Skąd wiemy, że na dworze świeci słońce, pada deszcz?
- Skąd wiemy, że jest dzień czy noc?
- Skąd wiemy, że na talerzu mamy taką, a nie inną potrawę?
- Jakie zmysły ma człowiek?
- Do czego potrzebne są zmysły?
Dzieci odpowiadają na pytania wskazując różne zmysły. Nauczyciel zapowiada, że zajęcia będą poświęcone właśnie poznawaniu otaczającego nas świata.

II Część główna:

1. Obejrzenie filmu: „Czucie dotyku”.
Nauczyciel zaprasza po kolei każde dziecko, aby podeszło do tajemniczego pudełka. Uczniowie nie zaglądając do środka, wyjmują z pudełka po jednym przedmiocie i wkładają do jednego z dwóch opisanych kartonów: 1.delikatne i miękkie oraz 2. twarde, ciężkie, chropowate.
2. Obejrzenie filmu: „Jak działa ucho?” Nauczyciel odtwarza film z dźwiękami przyrody, ulicy, otoczenia. Uczniowie próbują rozpoznać dźwięki i zapisują na kartkach usłyszane odgłosy. Chętni uczniowie odczytują swoje notatki, reszta grupy sprawdza czy rozpoznała dźwięki prawidłowo.
3. Obejrzenie filmu: „Jak czujemy zapach?”. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje po trzy ponumerowane „pachnące słoiczki”. W każdym z pojemników znajduje się przedmiot o innym zapachu. Uczniowie ustalają w grupach jakie to zapachy i zapisują je pod odpowiednim numerem na kartce. Następnie każda grupa prezentuje swoje notatki.
4. Obejrzenie filmu: „Jak działa wzrok?”. Nauczyciel rozdaje każdej grupie uczniów puzzle. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i opisanie w kilku słowach, co przedstawia ułożony obrazek.
5. Obejrzenie filmu: „Co to jest smak?”. Nauczyciel podchodzi do każdego stolika i częstuje dzieci nabitymi na wykałaczki kawałkami owoców i warzyw. Dzieci zamykają oczy i próbują odgadnąć smak oraz określić nazwę podanego smakołyku.
6. Burza mózgów – jak powinniśmy dbać o nasze zmysły?
7. Butelka sensoryczna:
Nauczyciel rozdaje dzieciom plastikowe butelki. Wyjaśnia na czym będzie polegało wykonanie pracy plastyczno-technicznej. Do butelki dajemy zakraplaczem odrobinę niebieskiego barwnika i wsypujemy łyżeczką brokat. Dodajemy cekiny i koraliki. Wlewamy glicerynę. Wszystko mieszamy.
8. Porządkowanie stolików po zajęciach.

III Część podsumowująca:

1. Kostka narządów zmysłów ( na ściankach kostki znajdują się wydrukowane kolorowe narządy zmysłów) – podsumowanie zajęć, sprawdzenie czy uczniowie zrozumieli i zapamiętali materiał. Uczniowie pojedynczo podrzucają kostką do góry, pokazują pozostałym dzieciom, jaki narząd zmysłu został wylosowany. A następnie wymieniają jaki zmysł związany jest z danym narządem oraz podają przykład użycia lub podają przykład jak należy dbać o dany narząd.
2. Ewaluacja zajęć – nauczyciel z pomocą uczniów, rozdaje uczestnikom zajęć żółte kółeczka i flamastry i prosi dzieci, aby namalowały minkę: wesoła minka oznacza, że zajęcia podobały się uczniom, kreska oznacza neutralność, a podkówka w dół, że zajęcia nie były ciekawe. Uczniowie przy pomocy pinesek przyczepiają swoje minki do kartonu z napisem „Nasze zmysły”.
3. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
Beata Chrzanowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.