X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49995
Przesłano:

Doskonalenie zwinności w torach przeszkód

Konspekt zajęć wychowania fizycznego.

Przemysław Wożniak

Temat lekcji: Doskonalenie zwinności w torach przeszkód

Klasa: III Szkoły Podstawowej Liczba ćwiczących: 18 Liczba niećwiczących: ?
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna
Czas trwania: 45 minut
Przybory/ przyrządy: szarfy, pachołki, skakanki, płotki, duże gumowe piłki z rączką, piłki koszykowe, kij unihokej, bramka do unihokeja, piłeczka, piłka siatkowa
Cele szczegółowe w zakresie:
1. Postawy: uczeń stosuje w czasie rywalizacji zasadę fair play, współpracuje w zespole ćwiczebnym, wykorzystuje swoje możliwości
2. Umiejętności: uczeń współpracuje w grupie, wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją słowną oraz odtwórczą, oddaje strzał na bramkę, kozłuje piłkę, skacze na skakance, skacze na piłce, trafia do celu, łapie piłkę, posługuje się przyborami sportowymi.
3. Wiadomości: uczeń zna zasady kulturalnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej, doskonali umiejętności matematyczne: zasada podzielności przez 3, zna zasady gry w „zbijaka”.
4. Motoryczności: uczeń wykonuje zadania koordynacyjno - ruchowe, doskonali swoją zwinność, szybkość, siłę.

Tok lekcyjny - rodzaje i nazwa zadania Opis zadania/ćwiczenia Czas / dozowanie Metody realizacji zadań Uwagi organizacyjno - metodyczne
I - Część wstępna
1.Czynności organizacyjno - porządkowe
Zbiórka w szeregu:
-powitanie,
-sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
1 min. Ustawienie w szeregu na linii bocznej boiska
2. Motywacja do zajęć -Podanie tematu zajęć,
-Pogadanka na temat wykorzystywania swoich możliwości w rywalizacji, przynależności do swojej drużyny i wadze współpracy z współćwiczącymi.
1 min.
Motywowanie uczniów- najlepsze drużyny zdobędą plusiki z pracy na lekcji
3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka
1. Zabawa „berek samolot”
2. Zabawa „berek lawina”

3. Zabawa murarz,

4. Ćwiczenia w biegu:
-.żabki,
-.raczek,
-.skoki zajęcze,
-.czołganie się,
-.skoki w bok ze złączonymi nogami,
- przeplatanka.

4. Ćwiczenia w miejscu:
-krążenia głową,
- krążenie barkami w przód i w tył,
- krążenie ramion na przemian w przód i w tył,
- krążenia tułowiem,
- krążenie bioder w prawo i w lewo,
-leżenie tyłem, nogi ugięte, pełne brzuszki x10,
-siad rozkroczny, skłony tułowia,
- pajacyki x10, 2 min.

1 min.

3 min.

4 min,

-wyznaczamy berka i przekazujemy mu szarfę (3 osoby),

-wyznaczamy 2 murarzy,
- uczniowie ustawieni wzdłuż linii końcowej boiska do siatkówki wykonują ćwiczenia do linii ataku 3 metrów, wracając wykonują to samo ćwiczenie tyłem

-uczniowie rozsuwają się na szerokość rozstawionych w bok rąk - każdy ma wokół siebie miejsce

II Część główna.
4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności 1. Pogadanka na temat zasady fair play w czasie rywalizacji, odpowiedzialności za wynik całej drużyny.
2. Tor przeszkód: :uczniowie siedzą w siadzie skrzyżnym w rzędzie. Jak najszybciej pokonują tor poprzez:
- czworakowanie,
- przejście pod płotkiem,
- 5 przeskoków przez skakankę,
- bieg z okrążeniem drużyny,
- klaśnięcie w dłoń sygnałem do startu kolejnej osoby.
Ostatnia osoba z rzędu po wykonaniu zadania siada z przodu zespołu.
3. Tor przeszkód: uczniowie siedzą w siadzie klęcznym i jak najszybciej pokonują tor:
- raczek,
- przeplot szarfy,
- skoki na gumowej piłce,
- bieg z okrążeniem drużyny,
- klaśnięcie w dłoń sygnałem do startu kolejnej osoby. Ostatnia osoba z rzędu po wykonaniu zadania siada z przodu zespołu.,
4. Tor przeszkód: uczniowie stoją w rzędzie, jak najszybciej pokonują tor.
- kozłowanie piłki,
- strzał do bramki piłeczką unihokeja,
- kozłowanie piłki,
- bieg z piłką w ręce wokół zespołu,
- podanie piłki następnej osobie.
Ostatnia osoba z rzędu po wykonaniu zadania siada z przodu zespołu z piłką w ręce.
5. Gra ruchowa: „zbijak”
20 min.

7 min. Podział uczniów na 3 drużyny. Każda drużyna siedzi w rzędzie w wyznaczonym miejscu, ostatnia osoba w drużynie ma założoną szarfę. Każdy nowy tor objaśnia nauczyciel. Drużyna, która wygrywa zdobywa plusik za pracę na lekcji.

Po wykonaniu zadania każda drużyna sprząta swój tor z przyborów

Po wykonaniu zadania każda drużyna sprząta swój tor z przyborów

Podział uczniów na dwa zespoły, przypomnienie zasad gry w „zbijaka”

III Część końcowa. 5.Uspokojenie organizmu. 1.Uczniowie siadają w kole w siadzie skrzyżnym – wykonujemy serię wdechów i wydechów.
2. zabawa „Bum” - uczniowie kolejno mówią liczby. Jeżeli kolejną liczbą jest liczba składające się z cyfry 3, bądź jest liczbą podzielną przez 3, uczniowie zamiast tej liczby mówią „bum”. Uczeń, który się pomyli odchodzi z zabawy. 3 min. Uczniowie siedzą w kole
6. Czynności organizacyjno- porządkowe
7. Czynności końcowe Podsumowanie lekcji – wyróżnienie najlepszej drużyny, która zdobyła najwięcej plusików.

Pochwała uczniów za zaangażowanie na zajęciach oraz „zdrowy” duch rywalizacji.
Wpisanie ocen
Pożegnanie – okrzyk sportowy. 1 min.

2 min. Uczniowie siedzą w kole.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.