X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49849
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej "Uczmy się tolerancji"

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

TEMAT: Uczmy się tolerancji.
KLASA: VII - VIII

Cele ogólne:
1. Kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji dla siebie i innych.
2. Rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych osób.
3. Kształtowanie postaw prospołecznych uczniów.

Cele szczegółowe (operacyjne):
uczeń rozwiązuje krzyżówkę
podaje skojarzenia do terminu tolerancja
formułuje własną definicję tolerancji
szuka fachowej definicji tolerancji, korzystając z różnych źródeł informacji
ogląda w skupieniu filmy
wskazuje, które sytuacje i zachowania powinny być tolerowane, a które nie

Metody pracy:
słowne: rozmowa, polecenia, wyjaśnienia
oglądowe: filmy
czynne: rozwiązywanie krzyżówki, pisanie skojarzeń do słowa tolerancja,
aktywizujące: burza mózgów, mapa pamięci, śnieżna kula

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: karty pracy, komputer, tablica multimedialna, słowniki, encyklopedie, filmy ze stron:
https://www.youtube.com/watch?v=4wTJEeBqx7w https://www.youtube.com/watch?v=47UOCjY7ZjQ

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie gości, sprawdzenie obecności.

2. Rozwiązanie krzyżówki wprowadzającej do tematu lekcji z hasłem głównym TOLERANCJA, Hasła do krzyżówki są związane z terminologią biblioteczną (załącznik nr 1). Omówienie tematu i celów lekcji.

3. Wykonanie mapy pamięci. Uczniowie wypisują skojarzenia ze słowem tolerancja (np. szacunek, wyrozumiałość, empatia, akceptacja itp.).

4. Nauczyciel pyta uczniów, jak zdefiniowaliby tolerancję, posługując się podanymi skojarzeniami. Uczniowie próbują sformułować definicję tolerancji. Następnie nauczyciel pyta uczniów, z jakich źródeł informacji korzystają, kiedy chcą wyjaśnić jakieś pojęcie. Uczniowie wymieniają różne źródła informacji (np. słowniki, encyklopedie tradycyjne i internetowe). Nauczyciel rozdaje uczniom słowniki oraz umożliwia dostęp do internetu i prosi ich, aby wyszukali pojęcie TOLERANCJA. Uczniowie odczytują i porównują definicje, które znaleźli.

5. Oglądanie filmu, w którym różne osoby definiują tolerancję. Strona https://www.youtube.com/watch?v=4wTJEeBqx7w

6. Rozmowa z uczniami na temat granic tolerancji i postawy asertywnej. Nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: Czy zawsze i w każdej sytuacji należy być tolerancyjnym i akceptować wszystkie zachowania innych? Uczniowie wymieniają sytuacje i zachowania, które nie powinny być tolerowane i akceptowane, np. przemoc fizyczną i psychiczną, brak szacunku wobec osób starszych lub niepełnosprawnych.
Wniosek: granicą tolerancji jest ludzka krzywda, troska o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych.

7. Uczniowie oceniają, które sytuacje i zachowania powinny być akceptowane i tolerowane, a które nie (załącznik nr 2). Zadanie wykonywane wg założeń pracy metodą śnieżna kula.

8. Oglądanie filmu pt. „Dlaczego tolerancja jest ważna?” Strona https://www.youtube.com/watch?v=47UOCjY7ZjQ

9. Podsumowanie lekcji – sformułowanie wniosku: Nie można tolerować każdej sytuacji i zachowania, nie musimy się godzić na wszystko. Nie wolno tolerować takiego postępowania innych ludzi, które może być niebezpieczne i szkodliwe, zagrażając czyjemuś zdrowiu lub życiu. Protestowanie przeciwko złu jest naszym obowiązkiem.

BIBLOGRAFIA:
Wójcik E., Metody aktywizujące w pedagogice grup, Rubikon, 2000.
www.ore.edu.pl

załącznik nr 1
KRZYŻÓWKA

1. Materiały audiowizualne (np. CD, DVD), które można wypożyczyć w bibliotece. MULTIMEDIA
2. Posiada je czytelnik w bibliotece KONTO 3. Pracuje w bibliotece. BIBLIOTEKARZ 4. Film powstały na podstawie sztuki, powieści. EKRANIZACJA 5. Inaczej: gazety i czasopisma. PRASA 6. Miejsce w bibliotece, z którego można wypożyczać książki do domu. WYPOŻYCZALNIA
7. Wielka sieć, w której zamiast pająka znajduje się np. katalog biblioteki. INTERNET 8. Osoba korzystająca z usług biblioteki. CZYTELNIK
9. Może być szkolna lub biblioteczna (zazwyczaj trwa 45 minut). LEKCJA
10. Zbiór informacji o książkach znajdujących się w bibliotece. KATALOG
HASŁO: TOLERANCJA

załącznik nr 2

Zachowania i sytuacje, które są powinny być tolerowane i akceptowane oraz zachowania i sytuacje, które nie powinny być akceptowane i tolerowane. (do wyboru spośród poniżej podanych)

1. Akceptowanie ludzi o innym kolorze skóry niż nasz.
2. Akceptowanie ludzi ubierających się inaczej niż my.
3. Akceptowanie innych poglądów niż nasze.
4. Akceptowanie ludzi chorych lub niepełnosprawnych.
5. Zgoda na prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu.
6. Zgoda na przemoc fizyczną i agresję.
7. Zgoda na picie alkoholu przez osoby nieletnie.
8. Zgoda na palenie papierosów przez osoby nieletnie.
9. Zgoda na pomoc koleżeńską w szkole.
10. Zgoda na zażywanie niedozwolonych substancji w szkole.
11. Akceptowanie wyśmiewania się z kolegi lub koleżanki przez rówieśników.
12. Akceptowanie kradzieży w sklepie.
13. Zgoda na popychanie osób starszych w autobusie.
14. Akceptowanie ludzi mniej zamożnych od nas.
15. Zgoda na wyznawanie innej religii niż nasza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.