X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49848
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej "Papierosy, narkotyki i alkohol - wróg czy przyjaciel?"

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat: Papierosy, narkotyki i alkohol – wróg czy przyjaciel?
Klasy: 6-8

Cele ogólne:
1. Uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z nadużywania alkoholu i stosowania środków odurzających.
2. Kształtowanie u uczniów odpowiedzialności za własne zdrowie i życie.
3. Pokazanie alternatywy dla stosowania używek.
4. Kształtowanie postawy asertywnej u uczniów.

Cele operacyjne:
uczeń dzieli zachowania młodzieży na pozytywne i negatywne oraz uzasadnia swój podział
omawia terminy uzależnienie, asertywność
wskazuje substancje oraz czynności, które uzależniają
wymienia skutki uzależnień
wymienia przyczyny sięgania przez młodzież po substancje i aktywności, które uzależniają
przedstawia pozytywne sposoby radzenia sobie ze stresem i z nudą (alternatywa dla nałogów)
wskazuje, czego nauczył się na lekcji

Formy pracy: zbiorowa, grupowa oraz indywidualna

Metody pracy:
słowne (pogadanka)
oglądowe (filmy, animacja)
czynne (karta pracy nr 1)
aktywizujące:
burza mózgów
prawda-fałsz (karta pracy nr 2)
mapa pamięci
ewaluacja metodą niedokończone zdanie
metody i techniki pracy na odległość (platforma Microsoft Teams)

Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do internetu
film https://www.youtube.com/watch?v=XaCKWpuqysE
film https://www.youtube.com/watch?v=BgOzEUJYyII
animacja https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY
kartki, długopisy
karta pracy nr 1 (zachowania młodzieży)
karta pracy nr 2 (prawda/fałsz)

Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2. Nauczyciel czyta krótkie sformułowania przedstawiające różne zachowania młodzieży. Następnie uczniowie dzielą je na zachowania pozytywne i negatywne. (karta pracy nr 1)
3. Uczniowie prezentują swoją pracę. Wskazują, dlaczego dokonali takiego podziału (wymienione zachowania negatywne uzależniają) .
4. Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
5. Rozmowa na temat uzależnień:
Co to jest uzależnienie?
Dlaczego pewne substancje czy aktywności uzależniają?
Jakie są skutki uzależnień?
Od czego można się uzależnić?
6. Obejrzenie filmu przedstawiającego człowieka uzależnionego od narkotyków (https://www.youtube.com/watch?v=BgOzEUJYyII). Po obejrzeniu filmu nauczyciel prosi uczniów, by określili, jakie skutki spowodowało u bohatera zażywanie substancji psychoaktywnych. 7. Rozmowa na temat zdrowotnych skutków zażywania narkotyków.
8. Obejrzenie wywiadu z narkomanem (https://www.youtube.com/watch?v=XaCKWpuqysE).
9. Po obejrzeniu filmu rozmowa na temat społecznych skutków zażywania narkotyków.
10. Co to znaczy być asertywnym? Omówienie pojęcia asertywność.
11. Wspólne ustalenie, dlaczego ludzie sięgają po substancje i aktywności, które uzależniają (stres, nuda).
12. Podział uczniów na dwie grupy. Jedna grupa wymyśla pozytywne sposoby radzenia sobie z nudą. Druga grupa wymyśla pozytywne sposoby radzenia sobie ze stresem.
13. Praca indywidualna uczniów. Każdy uczeń wykonuje mapę pamięci pt. Alternatywa dla nałogów.
14. Obejrzenie animacji na temat uzależnień (https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY). Chętny uczeń omawia przekaz animacji.
15. Uczniowie samodzielnie ustalają, które sformułowania są prawdziwe, a które fałszywe. Karta pracy nr 2.
16. Ewaluacja lekcji. Uczniowie kończą niedokończone zdanie: Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się/dowiedziałam się ..................

KARTA PRACY NR 1

ZACHOWANIA MŁODZIEŻY:

Spotykanie się z przyjaciółmi.
Umawianie się na randki.
Picie alkoholu.
Palenie papierosów.
Palenie elektronicznych papierosów.
Jedzenie warzyw i owoców.
Jedzenie słodyczy.
Uczenie się języków obcych.
Uprawianie sportu.
Zażywanie narkotyków.
Zażywanie dopalaczy.
Picie napojów energetyzujących.
Granie w gry komputerowe.
Korzystanie z telefonu komórkowego.
Korzystanie z Internetu.
Jeżdżenie na wycieczki krajoznawcze.

Zadanie dla uczniów:
Podziel powyższe zachowania młodzieży na pozytywne i negatywne.
ZACHOWANIA POZYTYWNE ZACHOWANIA NEGATYWNE

KARTA PRACY NR 2

SFORMUŁOWANIA DOTYCZĄCE UZALEŻNIEŃ

Picie alkoholu przez młodzież jest szkodliwe dla ich zdrowia.
Palenie papierosów elektronicznych jest zdrowe.
Nadużywanie napojów energetyzujących jest niezdrowe.
Zjedzenie cukierka jest bardzo szkodliwe dla organizmu.
W wolnym czasie warto rozwijać swoje talenty i zainteresowania.
Uprawianie sportu korzystnie wpływa na samopoczucie dzieci i dorosłych.
Spotkania z przyjaciółmi nie wpływają pozytywnie na samopoczucie młodzieży.
Dopalacze to substancje szkodliwe dla organizmu.
Od korzystania z telefonu komórkowego oraz Internetu można się uzależnić.

Zadanie dla uczniów:
Ustal, które z powyższych zdań jest prawdziwe, a które fałszywe.

PRAWDA FAŁSZ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.