X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49833
Przesłano:

Escape room jako nieszablonowy sposób na powtórzenie wiadomości z działu "Działania pisemne"

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
KLASA 4a

Temat lekcji:

Escape room jako nieszablonowy sposób na powtórzenie wiadomości
z działu „Działania pisemne”

Cele dydaktyczne- ogólne:
• rozbudzanie i rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez zastosowanie grywalizacji,
• rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
• wdrażanie do twórczego i logicznego myślenia.

Cele szczegółowe:
• uczeń zna algorytmy dodawania, odejmowania oraz mnożenia pisemnego przez liczby jednocyfrowe i wielocyfrowe,
• uczeń potrafi obliczyć pisemnie wartości wyrażeń algebraicznych,
• uczeń potrafi rozwiązać zadanie tekstowe z zastosowaniem działań na liczbach naturalnych.

Metody pracy
• praca grupowa,
• praca indywidualna,
Formy pracy
• problemowa.

Materiały dydaktyczne:
• dla każdej grupy uczniów po sześć kopert z zadaniami i łamigłówkami oraz kolorowe pudełeczka
• Karty Grabowskiego
• tablica interaktywna lub rzutnik
• prezentacja genially.pl
• mini dyplomy dla uczestników

Przebieg zajęć:

I Faza
Wstępna
• przedstawienie tematu lekcji oraz omówienie i wyjaśnienie sposobu pracy (escape room),
• podział uczniów na grupy z wykorzystaniem Kart Grabowskiego i wprowadzenie do zabawy matematycznej:

(wycinek z gazety Nasz szkoła, niskie oceny: W nieznanych okolicznościach czarnoksiężnik włamał się do szkolnej sieci informatycznej i grozi obniżeniem ocen z zachowania bez możliwości korekty. Aby temu zapobiec należy szybko znaleźć sześciocyfrowy kod rozwiązując zadania matematyczne)

utworzony na stronie: https://www.fodey.com/generators/newspaper/snippet.asp)

II Faza
Część właściwa:
Uczniowie rozwiązują zadania z poszczególnych kopert:
• Zadanie 1
Polecenie: Cyfra dziesiątek w Twoim wyniku to pierwsza cyfra kodu, utworzone w formie labiryntu na stronie https://crypto.interactive-maths.com/pigpen-cipher.html

Uczniowie klas czwartych, w sumie 132 osoby, wybierają się na wycieczkę do Wrocławia. Każda osoba musi zapłacić 145 zł. Pieniądze przynieśli wszyscy z wyjątkiem trojga nieobecnych. Ile pieniędzy zebrali?

• Zadanie 2
Polecenie: Suma cyfry dziesiątek i cyfry setek to druga cyfra kodu, utworzone w formie pojedynczych liter na stronie: www.ransomizer.com

W poniedziałek do sklepu przywieziono 221 zeszytów w kratkę a we wtorek o 164 zeszytów mniej. Ile łącznie przywieziono zeszytów?

• Zadanie 3
Pudełeczko z instrukcją: „Dodaj wszystkie cyfry tej liczby (otrzymanego wyniku działania),
a następnie podziel przez 3,
a otrzymasz trzecią cyfrę kodu.”
Jaką liczbę trzeba dodać do 352, aby otrzymać 1417?

• Zadania 4
Cyfra jedności w zielonym kwadraciku to czwarta cyfra kodu. Uczniowie otrzymują magiczny kwadrat.

• Zadanie 5
Czasu coraz mniej......Rozwiąż cztery przykłady mnożenia przez liczby wielocyfrowe. Najmniejsza cyfra dziesiątek wśród otrzymanych wyników to piąta cyfra kodu.

572 x 88 =
4127 x 43 =
9025 x 24 =
989 x 969 =

• Zadanie 6
Polecenie: Cyfra setek ostatnia cyfra kodu utworzone w formie szyfratora na stronie https://crypto.interactive-maths.com/pigpen-cipher.html

Rozwiąż równanie: 1423 – x = 511

III Faza
Rekapitulacja
• podsumowanie wyników pracy uczniów,
• ewaluacja zajęć w formie rozmowy z uczniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.