X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49832
Przesłano:

Pisaki, bańki i chemiczne jojo! Konspekt zajęć w ramach innowacji

Mgr Iwona Gmoch-Buczek 30.09.2020
nauczyciel chemii

KONSPEKT ZAJĘĆ W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ
„WITAJ SZKOŁO, WITAJ CHEMIO!”

KLASA 1b

Temat zajęć:

Pisaki, bańki i chemiczne jojo.

Cele dydaktyczne- ogólne:
• rozbudzanie i rozwijanie umiejętności badawczych: dokonywanie obserwacji i wyciąganie wniosków, w młodszym wieku szkolnym,
• rozwijanie umiejętności pracy w grupie,
• zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi.

Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji i wyciągania wniosków,
• wdrażanie do twórczego myślenia,
• wykorzystanie naturalnej ciekawości świata dzieci dla rozwijania trwałych zainteresowań chemicznych,
• poznawanie podstawowego szkła laboratoryjnego,
• umiejętność wykonywanie prostych doświadczeń,
• dokumentowanie prowadzonych obserwacji i doświadczeń,
• rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej.

Metody pracy
• praca zespołowa,
• praca indywidualna,
Formy pracy
• problemowa,
• pogadanka,
• praktyczna.

Materiały dydaktyczne:
• szkło i sprzęt laboratoryjny (pipetki, zlewki, kolba stożkowa, bibułka, słomki do napojów),
• odczynniki chemiczne (olej, soda oczyszczona, barwniki, pisaki, ocet, woda, płyn do mycia naczyń, gliceryna)
• kartki z bloku rysunkowego,
• kredki.

Przebieg zajęć:

I Faza
Wstępna
• przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy podczas zajęć laboratoryjnych,

II Faza
Część właściwa:

• Doświadczenie 1.
• „Chromatografia bibułowa”
Na paskach bibułki rysujemy jedną kropkę wybranym pisakiem.
Do kolby wlewamy ocet, a następnie zanurzamy końcówkę bibułki z zaznaczoną kropką i obserwujemy wędrującą ciecz po pasku bibuły.

• Doświadczenie 2.
• „Bańka w bańce”
Do naczynia wlewamy płyn do mycia naczyń, wodę oraz kilka kropli gliceryny. Za pomocą rurki dmuchamy bańki. „Przyklejamy” je do stołu i wewnątrz tej bańki tworzymy kolejne bańki.

• Doświadczenie 3
• „ Chemiczne jojo”
Do 3 naczyń wlewamy niewielką ilość octu i dodajemy barwniki. Do kolby stożkowej wsypujemy sodę oczyszczoną, a następnie wlewamy delikatnie olej. Za pomocą pipetki dodajemy po kropli przygotowane barwniki.

III Faza
Rekapitulacja
• stworzenie wspólnych prac plastycznych (instrukcji i opisu doświadczenia)
• ewaluacja zajęć w formie rozmowy z uczniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.