X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49803
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy Włochy

„Poznajemy Włochy” Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6 –letnich

Cel ogólny:
- poznawanie państwa Unii Europejskiej – Włoch,
- poznawanie języka, charakterystycznych osiągnięć, zwyczajów i smaków kulinarnych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, gdzie na mapie Świata leżą Włochy i Rzym,
- potrafi wymienić symbole narodowe Włoch: flaga, godło i hymn,
- wie, że stolicą Włoch jest Rzym,
- potrafi powiedzieć po włosku: Grazie – dziękuję, Buongiorno - dzień dobry, Arrivederci - do widzenia, Bambino – dziecko, Caldo – ciepło, Fredo – zimno, Gatto – kot,
Frutta – owoce,
- wie, kim byli Pinokio i Befana
- potrafi odczytać wyraz wspak i wyjaśnić jego znaczenie,
- wymienia najbardziej znane włoskie danie takie jak: pizza, lazania, canneloni, gnocchi, sphagethi,
- tańczy tradycyjny włoski taniec.

Metody pracy:
Eksponujące: pokaz, obserwacja
Podające: rozmowa, objaśnienia, opis
Problemowe: zadań stawianych do realizacji
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń

Formy pracy:
- zespołowa,
- grupowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Mapa świata, muzyka mp3 z piosenkami, odtwarzacz mp3, obrazki z konturem; buta, piłki, gwiazdy, ręki, jajka, obrazki przedstawiające samolot, rower, hulajnogę, samochód, statek, kartoniki z ponumerowanymi literami, zakryte obrazki Befany i Pinokio, nagranie video z włoskimi słówkami, koło z słówkami, karteczki, kredki, pudełko, video, ekran, laptop, rzutnik.

Przebieg zajęć:
1. „Ciao boun giorno” – powitanie wszystkich dzieci w języku włoskim. Wspólny śpiew z pokazywaniem.
Ciao buon giorno
Ciao buon giorno
Come stai?
Come stai?
Molto, molto bene!
Molto, molto bene!
Grazie a te
Grazie a te
2. „Jaki kraj dzisiaj zwiedzimy?” – wprowadzenie w tematykę zajęć, rozwiązanie zagadki słownej.
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka stojąc przy dużej mapie Świata zadaje dzieciom zagadkę:
Są tam słynne, pyszne lody,
które zjecie dla ochłody,
smaczne pizze: duże, małe
lub spaghetti doskonałe.
Tam gondolą popłyniecie,
po kanałach w pięknym mieście,
i najwięcej w całym świecie
słynnych zabytków oglądniecie. (Włochy)

3. „To już wiem” – zabawa dydaktyczna. Dzieci uważnie słuchają nauczyciela, odpowiadają na jego pytania i wykonują polecenia.

Na jakim kontynencie leżą Włochy? (Europa)
Wskaż na mapie Polskę i Włochy.

Co przypomina Wam kształt półwyspu apenińskiego. (damski but)
Obrazki z konturem buta, piłki, gwiazdy, ręki, jajka.

W jakim języku mówią Włosi? (Włoskim)

Jak brzmi dzień dobry w języku Włoskim?
Bonjour, Good morning, Guten Morgen, Buon giorno.

4. „Czym dotrzeć do Włoch” – promyczkowe uszeregowanie. Dzieci wybierają właściwą odpowiedź wśród obrazków (samolot, rower, hulajnoga, samochód, statek) i układają je jako promienie wokół słońca.

5. „Lecimy samolotem” – zabawa ruchowa Klanzy. Dzieci naśladują lot samolotem w rytm muzyki.

6. „Symbole narodowe” – puzzle obrazkowe. Rozwijanie logicznego myślenia podczas układania puzzli (flaga Włoch, godło, hymn) Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela. Jakie barwy ma na sobie flaga Włoch? Co przedstawia godło Włoch? Co ma wspólnego Polski hymn z Włoskim?

7. „Roma” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel zadaje pytanie jak nazywa się stolica Włoch (Rzym). Dzieci wskazują Rzym na mapie świata. Nauczyciel wskazuje na tablicy litery które dzieci muszą ułożyć w kolejności rosnącej. Następnie prosi o odczytanie hasła. RZYM – ROMA. Mówi, że w języku włoskim Rzym to Roma. Prosi by starsze dzieci odczytały tę nazwę wspak- AMOR- co w języku włoskim znaczy miłość. Włosi uważają, że Rzym to miasto miłości i że kto raz zobaczy Rzym, zakocha się w jego pięknie i zawsze będzie do niego wracał.

8. „Włoskie przysmaki” – zabawa dydaktyczna. Dzieci odczytują wyrazy na kartonikach i doczepiają do właściwej potrawy.
9. „Kto to jest?” – zagadka obrazkowa. Dzieci kolejno odkrywają części obrazków i próbują odgadnąć co na nich się znajduje. Przybliżenie postaci Befany i Pinokio.
10. „Mówię po włosku” - nauka słów w języku włoskim z użyciem nagrania video. Po oglądnięciu video i powtarzaniu słów użycie koła do nauki słów. Dzieci losują słowa dla rodziców, rodzice podają wyraz w języku włoskim.

Grazie - dziękuję [gracje]
Buongiorno - dzień dobry [błondżorno]
Arrivederci - do widzenia [arriwederci]
Bambino – dziecko
Caldo (Kaldo) – ciepło
Fredo - zimno
Gatto (gato) – kot
Frutta - owoce
11. „Tarantela” – zabawa muzyczna z rodzicami i nauczycielami. Nauka tradycyjnego włoskiego tańca.
12. Na zakończenie zajęć nauczyciel pyta dzieci i rodziców czy podobały im się zajęcia. Prosi o narysowanie na karteczce uśmiechniętej buźki jeśli się podobały, jeśli nie smutną buzię i wrzucenie do specjalnego pudełeczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.