X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49798
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne kwiaty. Scenariusz zajęć hospitowanych

Scenariusz zajęć hospitowanych
W grupie 4 latków
Temat zajęć: Wiosenne kwiaty
Cele ogólny
• Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
Cel wychowawczy:
• Ukazywanie walorów estetycznych przyrody i budzenie potrzeby zachowania jej piękna;
Metody:
· Czynnościowa;
· Zabawowa;
· Praca z tekstem;

Formy:
• Indywidualna;
• Grupowa;
• Zbiorowa;

Środki dydaktyczne: kwiaty ( tulipan, krokus, żonkil), muzyka „Walc meksykański”, opowieść ruchowa „Tulipanek” - w oparciu o opowiadanie M. Różyckiej "O żółtym tulipanie", worki foliowe, wiersz „Wiosenne kwiaty” Anny Łady-Grodzickiej, utwór „Wiosna” – A. Vivaldiego, kolorowe kwiaty.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie „Kto ma niebieskie oczy ma wstać”.
„Kto ma niebieskie oczy, ma wstać, ma wstać, bo chcemy go serdecznie przywitać”. Uczestnicy siedzą w kręgu. Wywoływane dzieci wstają i machają pozostałym uczestnikom zabawy, którzy odwdzięczają się tym samym gestem. Zabawa trwa dalej. Nauczyciel uzupełnia tekst według własnego pomysłu, np.: Kto kotka ma w swym domu, kto bardzo lubi lody itp.
2. Zabawa rytmiczna „Wiosenny wietrzyk”.
Dzieci siadają w rozsypce na Sali. Nauczyciel rozdaje im foliowe worki. Dzieci naśladują ruchy pokazywane przez nauczyciela do muzyki „Walc meksykański”.
3. Zabawa do muzyki „Tulipanek”
„Tulipanek mieszkał sobie w swoim domku (w cebulce), głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej). Było tam ciepło, cicho i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą). Jednak pewnego dnia zrobiło mu się jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle cebulka pękła i tulipanek wysunął mały kiełek (dziecko wysuwa w górę rękę albo nogę), potem kiełek zaczął rosnąć i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą w górę ręce, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych, kolorowych tulipanów (dzieci obracają się w jedną i drugą stronę, pokazując swoje płatki).
4. Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Wiosenne kwiaty” Anny Łady-Grodzickiej – inscenizacja utworu z wykorzystaniem prawdziwych kwiatów.

Już kwiaty zakwitają
W lasach, ogrodach i na łąkach
- mówią o tym, ze nadszedł
czas wiosny i słonka.

Przyszły do nas kwiaty w gości
W swej wiosennej szacie,
Popatrzcie uważnie, może je poznacie?

Pierwszy to przebiśnieg biały.

Drugi - to stokrotka, kwiatek bardzo mały,
Trzeci jest jak złota łąka,
To kaczeniec cały w pakach.
Czwarty to krokus fioletowy,
Piąty - tulipan purpurowy,
I szósty - to żonkil w żółtym kolorze,
Ten ostatni słoneczny kwiatek
Do wazonu włożę.

5. Poznajemy wiosenne kwiaty.
Każde z dzieci otrzymuje kwiat (tulipan, żonkil). Dzieci za pomocą zmysłów: dotyku, węchu poznają kwiaty, opisują ich wygląd, wspólnie z nauczycielem nazywają poszczególne elementy ich budowy.
6. Zabawa taneczna „Taniec kwiatów”.
Ekspresja taneczna dzieci do utworu Wiosna – A. Vivaldiego, dzieci naśladują ruchy wykonywane przez nauczyciela, następnie wykonują dowolne ruchy w rytm melodii.

7. Podsumowanie zajęć.
Wybór kwiatów - jeśli byłeś/aś zadowolony/a wybierz zielony, jeśli niezadowolony niebieski, przeliczanie kwiatów. Rozdanie dzieciom wiosennych kolorowanek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.