X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49759
Przesłano:

Sztuka użytkowa - czyli piękno codziennych przedmiotów

Sztuka użytkowa- czyli piękno codziennych przedmiotów

Klasa: VI

Czas trwania: 45 min.

1. CELE:

1. Cel ogólny : Zapoznanie uczniów ze specyfiką sztuki użytkowej.
Zwrócenie uwagi uczniów na funkcjonalność i estetykę przedmiotów
codziennego użytku.

2. Cele szczegółowe opracowane według taksonomii B. Niemierki:
Wiadomości:
A. Zapamiętanie wiadomości:
1. własnymi słowami definiuje pojęcie : sztuka użytkowa,
2. podaje 3, 4 przykłady sztuki użytkowej : odzież, meble, ozdoby, bibeloty

B. Zrozumienie wiadomości:
3. rozróżnia sztukę użytkową od sztuki profesjonalnej czy ludowej,
4. podaje przykłady sztuki użytkowej ze swojego bliskiego otoczenia, domu

Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości
5. projektuje przedmiot codziennego użytku wg własnego wyboru i uznania
( stolik, fotel, strój, lampkę nocną itp.) o cechach funkcjonalnych
z zachowaniem zasad estetyki

Postawy i przekonania:
1. Aktywnie uczestniczy w zajęciach.
2. Wykorzystuje zdobytą wiedzę w swoich działaniach plastycznych.
3. Doskonali umiejętność rozpoznawania różnych dziedzin sztuki.
4. Estetycznie i starannie wykonuje prace.

3. Metody nauczania:
Metody słowne : wykład, pogadanka

Zajęcia praktyczne : ćwiczenia plastyczne uczniów

4 .Formy pracy na lekcji: zbiorowa, indywidualna

5.Środki i pomoce dydaktyczne: laptop, tablica multimedialna, prezentacja, lampka nocna, przedmioty codziennego użycia, np. filiżanka, kubek.

PRZEBIEG LEKCJI:

WPROWADZENIE:
1. Sprawdzenie obecności / ew.zadania domowego.

2. Wprowadzenie do tematu poprzez krótki wykład przeplatany wypowiedziani uczniów z jednoczesnym pokazem prezentacji multimedialnej
N. Na prezentacji widzimy różne przedmioty.
Do czego one służą?
Znajdują się one w naszych domach, szkołach, miejscach pracy. Są jednak wykonane w taki sposób , by podobać się ich użytkownikom, a każdy ma przecież inny gust. Dawniej tego typu przedmioty ludzie wykonywali ręcznie, potem zajmowali się tym rzemieślnicy . Dziś robią to na dużą skalę fabryki, czy inne zakłady na podstawie projektów wykonywanych przez artystów- projektantów. Projektanci dbają o to, by przedmioty były piękne, ale ich funkcjonalne, to znaczy by służył do tego , do czego są przeznaczona, np. krzesło służy do siedzenia, do tego powinno być wygodne, ładne, tak by pasowało do wnętrza pokoju . Nasze domy również są wygodne i funkcjonalne. Znajdują się w nich nie tylko meble, ale i oświetlenie, przedmioty dekoracyjne, tkaniny ( np. firany), tapety. Chcemy się również ładnie ubierać i czuć się w tym ubiorze wygodnie. Odzieżą zajmują się projektanci mody. Wszystko więc , co nas otacza i służy nam w codziennym życiu jest tak pomyślane, by nam się podobało.
Ma więc to związek ze sztuką. Ogólnie te wszystkie rzeczy, o którym tu mówimy nazywamy sztuką użytkową.
Czy w Waszych domach są przedmioty, które moglibyście zaliczyć do sztuki użytkowej?

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

1. Podanie uczniom notatki
Notatka
1.Sztuka użytkowa - zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów codziennego
użytku, które wzbudzają podziw. Przedmioty te projektują artyści.
2.Przykładami sztuki użytkowej mogą być : meble, dodatki do wnętrz,
np. lampka nocna, firanki, ubrania.
3. Cechy sztuki użytkowej : a) ładny wygląd, b) wygoda, c) funkcjonalność

2. Instruktaż do pracy plastycznej

Chciałabym teraz, żebyśmy klasę zamienili na biuro projektowe i zabawili się w artystów projektantów.
Przygotujcie sobie przybory do rysowania, kilka kartek z bloku rysunkowego. Waszym zadaniem będzie zaprojektowanie może czegoś do Waszego pokoju, może stroju, lampki nocnej, chłopcy mogą zaprojektować karoserię auta, a dziewczyny np. stroje kąpielowe. Co Wam przyjdzie na myśl. Jednak pamiętajcie, by projektowana rzecz była zarówno ładna oraz by spełniała swoją funkcję. Zatem projektanci do dzieła. Macie na to 20 min.

3.Ocena i omówienie prac uczniów

PODSUMOWANIE:
1. Podsumowanie zdobytych na lekcji informacji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.