X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49746
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej o agresji "I słowa i pięści ranią" - rozmowy o złości, agresji i przemocy na podstawie ekranizacji powieści "Władca much"

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ O AGRESJI

Temat: ,,I słowa i pięści ranią’’ - rozmowy o złości, agresji i przemocy na podstawie ekranizacji powieści ,,Władca much’’ Williama Goldinga w reżyserii Harrego Hooka (1990).

Cele zajęć
Uczeń:
• zna różnicę między złością, agresja i przemocą,
• rozpoznaje (u siebie i innych) emocje wywołujące agresję,
• wymienia formy agresji,
• uświadamia sobie swoje agresywne zachowania w stosunku do innych i dostrzega je w najbliższym otoczeniu,
• zna techniki odreagowania,
• ocenia bohaterów filmu ,,Władca much’’ H. Hooka,
• wie do czego może doprowadzić niekontrolowana agresja i przemoc.

Metody i techniki:
• dyskusja,
• burza mózgów,

Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa

Materiały:
•prezentacja nauczyciela ,, I słowa i pięści ranią’’,
•arkusze papieru do pracy w grupach, papier A4, markery,
•film ,,Władca much’’ H. Hooka (1960) cda.
•Karta pracy "Złość, agresja, czy przemoc?",


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie

2. Przedstawienie tematu i celów lekcji.
3. Podanie zasad pracy na lekcji.
Nawiązanie do symbolu konchy w powieści W. Goldinga.
4. Zdefiniowanie i podanie różnic między złością, agresja i przemocą,
Praca w grupach z kartą pracy nr 1.
5. Porównanie i omówienie i porównanie udzielonych odpowiedzi. Odpowiedź na pytania, które z przedstawionych zachowań są emocją a które działaniem.
6. Przedstawienie materiału graficznego ilustrującego złość, agresję i przemoc. Wspólne sformułowanie definicji złości, agresji i przemocy oraz różnic między agresją a przemocą.
7. Podanie przykładów agresji słownej i niewerbalnej.
8. Podanie przykładów kanalizowania złości i frustracji.
9. Podkreślenie konieczności zdobywania wiedzy z zakresu zachowań behawioralnych człowieka dla zachowania dobrostanu własnego i grupy rówieśniczej.
10. Trójkąt dramatyczny Karpmana – jakie własne ukryte potrzeby i braki potrzeby zaspokaja Kat, Ofiara i Wybawiciel?
11. Co uczynić, aby wyjść z roli Ofiary? – 5 kroków.
12. Ocena bohaterów ,,Władcy much’’- Ralpha, Jacka, Prosiaczka i Rogera – praca w grupach.
13. Jakie cechy Jacka i mechanizmy w zachowaniu chłopców doprowadziły do tego, że dziewicza rajska wyspa doprowadzona została w piekło? - dyskusja w plenum.
14. Kim był tytułowy Władca much?
15. Podsumowanie lekcji.
16. Kilkuminutowa projekcja filmu ,,Władca much’’ w reż. H. Hooka z r. 1990.

Opracowała Karolina Witkowska Mazur
Zespół Szkół nr 12 im Olimpijczyków Polskich, Warszawa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.