X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4969
Przesłano:

Encyklopedia PWN jako multimedialne źródło informacji

Cele :
• poznawanie nowych źródeł informacji,
• kształcenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania materiałów w wydawnictwach informacyjnych,
• przekonanie i wyrabianie w uczniach potrzeby korzystania z różnych źródeł informacji.
Metody :
o pokaz,
o omawianie,
o pogadanka,
o praca w zespołach 2 - osobowych.
Pomoce :
o sieć komputerowa składająca się min. z 9 komputerów z napędami CD - ROM,
o Encyklopedia multimedialna PWN,
o Encyklopedia PWN (1 - tomowa, 6 - tomowa), Encyklopedia fizyki, Encyklopedia muzyki, Atlas geograficzny, Słownik języka polskiego.
Miejsce realizacji lekcji : pracownia komputerowa.
Zalecenia :
• nauczyciel powinien znać obsługę komputera i sieci lokalnej,
• w pracowni powinno się znajdować oprogramowanie WIN 98,
• lekcja przeznaczona jest dla klasy II Gimnazjum, które w programie nauczania mają przedmiot: informatykę.

Przebieg lekcji :

• Wprowadzenie do tematu: we współczesnym świecie człowiek powinien umieć szybko wyszukiwać informacje. Do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych źródeł informacji: książek, czasopism. Istnieją również inne formy źródła informacji, jakim są multimedia. Dziś na lekcji poznacie jedno z nich: "Encyklopedię multimedialną PWN".
• Przypomnienie definicji encyklopedii (uczniowie wyszukują w dostępnych źródłach informacji). Jeden z uczniów głośno ją odczytuje: ENCYKLOPEDIA - dzieło obejmujące zbiór wiadomości ze wszystkich dziedzin wiedzy tworzone w układzie alfabetycznym lub rzeczowym.
• Wyjaśnienie uczniom co to są MULTIMEDIA - technika używania różnych środków komunikacji (tekstu, grafiki, dźwięku, animacji, wideo) w jednym nośniku komputerowym.
• Zwrócenie uwagi na różnicę między encyklopedią w formie książki a płytą CD (nie tylko sposób przekazywania informacji, ale także materiał, z którego jest wykonana),
• Prezentacja Encyklopedii multimedialnej PWN na serwerze z jednoczesnym oglądaniem tego pokazu przez uczniów na komputerach uczniowskich; pokazanie różnych możliwości korzystania z encyklopedii za pomocą indeksów (układem alfabetycznym, indeksami tematycznymi, układem rzeczowym),
• Praca uczniów w zespołach.Uczniowie w 2-osobowych zespołach wyszukują hasła wypisane na tablicy:
Jan Sebastian Bach, Tatry, Jan Paweł II,
Sztuka renesansowa, Luneta.
• Po każdym odczytaniu hasła przez grupę zaprezentowane zostaje to samo hasło na serwerze z jednoczesną jego demonstracją na komputerach uczniowskich: fragmenty muzyki Bacha, fotografie Tatr, filmowy fragment z pielgrzymki Jana Pawła II, animację budowli renesansowej, zasady działania lunety.
• Uczniowie porównują całokształt treści kolejnych haseł z obu źródeł.
• Nauczyciel pokazuje inne możliwości Encyklopedii multimedialnej: wymowa słów obcojęzycznych, tabele, mapę nieba, indeks ilustracji multimedialnych.
• Na koniec lekcji odbywa się podsumowanie: zaznaczenie, że zarówno periodyczne, jak i multimedialne źródła informacji są potrzebne, a uczniowie powinni umieć posługiwać się nimi i czerpać z nich wiedzę, mogą one również doskonale się uzupełniać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.