X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49658
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niezwykłe domy

Scenariusz zajęć z dziećmi
prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat tygodniowy: „Przygotowania do zimy”
Temat zajęć: „ Niezwykłe domy”
Termin: 02.12.2022 r.
Grupa: VI Wiek dzieci: 3-latki
Miejsce: sala zabaw
Osoba prowadząca: Aneta Wnuk
Cel ogólny:
Stwarzanie warunków do rozwijania wiedzy przyrodniczej. Poznanie niedźwiedzia i jego zimowego legowiska. Kształtowanie sprawności manualnej. Integrowanie grupy rówieśniczej poprzez aktywny udział w zabawach muzyczno-ruchowych.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
1. Potrafi rozpoznać spośród dzikich zwierząt leśnych niedźwiedzia i nazwać jego miejsce snu zimowego (gawra).
2. Potrafi ułożyć puzzle z 3 elementów.
3. Potrafi wykonać ćwiczenie w pozycji na czworaka w zabawach ruchowo-naśladowczych.
Metody:
1. Czynne – zadań stawianych do wykonania.
2. Słowne – opowiadanie nauczyciela.
3. Oglądowe – ilustracje, pokaz.
Formy: praca z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
1.5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
4.2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
4.5. odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
Pomoce/środki dydaktyczne: puzzle z obrazkiem niedźwiedzia; ślady niedźwiedzia; ilustracja ptasiej budki, ptaka i niedźwiedzia; makieta gawry; grzechotka; kółka ringo; hula-hop; głośnik z nośnikiem mp3; karta pracy; kredki.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Dzieńdoberek” – powitanka. Dzieci stoją w kole lub w luźnej rozsypce tak, aby widzieć i naśladować ruchy nauczyciela.
Dzieńdoberek witam Cię,
czy choć trochę lubisz mnie?
Dzieńdoberek zgadza się,
bardzo, bardzo lubię Cię.
Ja i Ty lubimy się,
Więc przytulmy teraz swe kolananananana.

2. „Puzzle – niedźwiedź”- układanie obrazka z kilku części, wprowadzenie do tematu zajęć. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Mają przed sobą obrazki pocięte na trzy części. Zadaniem każdego dziecka jest złożenie obrazka w całość. Następnie nauczyciel pyta, jakie to zwierzę.

3. „Tropy niedźwiedzia” – ćwiczenia o charakterze użytkowym. Nauczyciel przygotowuje drogę z tropów niedźwiedzia. Dzieci kolejno tropią niedźwiedzia – idą jego śladem, stąpając po śladach. Przejście można powtórzyć kilka razy.

4. „Misiowe kłopoty”- wysłuchanie fragmentu wiersza E.M Minczakiewicz. Nauczyciel czytając wiersz, pokazuje ilustracje niedźwiedzia i karmnika dla ptaków.
Misiowe kłopoty (fragment)
Szukał niedźwiedź przed zimą mieszkania po lesie.
Szukał długo... aż wreszcie... Znalazł ptasią budkę.
Jest!!! Jest wolne mieszkanie!!! Ale... za malutkie.
Po przeczytaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytanie:
• Czego szukał niedźwiedź przed zimą?
• Gdzie niedźwiedź chciał zamieszkać?
• Czy to było mieszkanie dla niego?

5. „Miś idzie do domu” – zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada na dywanie kółka ringo i koła hula – hop. Dzieci poruszają się w rytm grzechotki. Na hasło: Miś idzie do domu, dzieci muszą wybrać odpowiednie kółko, do którego będą mogły wejść. Gdy wszystkie dzieci-misie znajdą odpowiednie kółko, nauczyciel pokazuje makietę z niedźwiedziem i legowiskiem, w którym śpi. Mówi: Ten miś znalazł swoje mieszkanie zwane gawrą i teraz prześpi tam całą zimę.

6. „Domy zwierząt” – łączenie zwierząt z ich domami; praca przy stoliku. Dzieci podają nazwy zwierząt na ilustracji i łączą je liniami z ich domami. Następnie kończą kolorowanie zwierząt.

7. „Stary niedźwiedź”- zabawa kołowa ze śpiewem. Dzieci, trzymając się za ręce, idą po obwodzie koła i śpiewają piosenkę „Stary niedźwiedź mocno śpi”. W środku koła śpi dziecko – niedźwiedź. Na słowa: Pierwsza godzina... dzieci się zatrzymują i odliczają na placach kolejne godziny. Na słowa: Niedźwiedź łapie! dzieci uciekają, a niedźwiedź je łapie. Ten, kto zostanie złapany, zostaje nowym niedźwiedziem.
8. „Ewaluacja zajęć” – dzieci za pomocą buźki uśmiechniętej lub smutnej pokazują czy zajęcia im się podobały czy nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.