X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49508
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Idziemy do zoo

Cele ogólne:
- poznanie nazw, wyglądu i zachowań niektórych zwierząt egzotycznych, zamieszkujących ogród zoologiczny,

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne,
- nazywa wybrane zwierzęta, które można spotkać w ogrodzie zoologicznym,
- naśladuje ruchem zwierzęta,
- reaguje prawidłowo na wcześniej umówiony sygnał,
- odpowiada na pytania

Metody pracy:
słowna: zagadki, rozmowa, instrukcje
czynna: zadań stawianych do wykonania,
oglądowa: sylwety zwierząt

Formy pracy: praca z całą grupą

Środki dydaktyczne: tekst zagadek, ilustracje zwierząt mieszkających w zoo, nagranie piosenki ,,Idziemy do zoo”, magnetofon, fragment wiersza B. Kołodziejskiego ,,ZOO”, tamburyno,

Przebieg zajęć:
Wprowadzenie
1. Pląs na przywitanie ,,Już cichutko już siadamy..”
2. Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych o wybranych zwierzętach, mieszkających w zoo.
Trąbę z sobą nosi, lecz nie jest trębaczem.
Gdy pójdę do ZOO, pewnie go zobaczę.
(słoń)

Znasz jej wysokość? W Afryce żyje i ma najdłuższą na świecie szyję.
(żyrafa)

Kolorowe piórka ma,
wciąż powtarza to co ja. (papuga)

Ktoś jej futro wymalował w paski czarno- białe.
O jakim zwierzęciu mowa wiecie doskonale.
(zebra)

Gdy zobaczysz ją w Zoo, robi Ci się wesoło, skacze figluje, miny stroi.. (małpa)

Ma złotą grzywę
oraz ostre kły,
jest królem zwierząt,
czasem bywa zły. (lew)

Rozwinięcie:
3. Zabawa ruchowa bieżna „Idzie lew” .
Dzieci- zebry poruszają się w różnych kierunkach. Na hasło: ,,Idzie lew!” – zastygają w bezruchu, a lew wychodzi na łowy, może jednak upolować tylko to zwierzę, które się poruszy.

4. Słuchanie fragmentu wiersza ,,ZOO” B. Kołodziejskiego i rozmowa na jego temat:
- Czy wiecie, gdzie można zobaczyć te zwierzęta?

,,ZOO”

,,Tutaj w zoo jest wesoło,
tutaj małpki skaczą w koło,
tutaj ciężko chodzą słonie,
biegną zebry niczym konie,
żółwie wolno ścieżką człapią,
w wodzie złote rybki chlapią”.

5. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat wiersza:
- O jakim miejscu jest wierszyk?
- Jakie zwierzęta można spotkać w zoo?
- Co robią małpki/ słonie?
- Jak biegają zebry?
- Czy byliście kiedyś w zoo?
- Czy można dokarmiać zwierzęta w zoo?

6. Zabawa ruchowa przy piosence ,,Idziemy do zoo”. Dzieci ustawiają się na dywanie w dużym kole i wspólnie śpiewają piosenkę, połączoną z naśladowaniem ruchów zwierząt w niej występujących.

Podsumowanie zajęć
7. Zabawa ,,Prawda to, czy plotka”. Nauczyciel mówi zdania. Dzieci wstają, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo mówią, że nieprawda- jeśli zadanie nie jest prawdziwe.
Prawda to czy plotka?
Lew jest krewnym kotka,
słoń trzy trąby ma,
żyrafa jest wyższa od lwa.
Zebra ma paski biało- czerwone,
wąż macha puszystym ogonem.
III część dnia:
8. Praca plastyczna ,,Żyrafa”. Stemplowanie cętek żyrafy palcem zamoczonym w pomarańczowej farbie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.