X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49362
Przesłano:
Dział: Języki obce

Bitte steh auf und mach mit! - stosowanie form trybu rozkazującego w poleceniach. Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Scenariusz lekcji języka niemieckiego
Klasa: VIII
Temat lekcji: Bitte steh auf und mach mit! – stosowanie form trybu rozkazującego w poleceniach.

Cele główne:
Uczeń:
• doskonali umiejętność wydawania poleceń, próśb, wskazówek z użyciem trybu rozkazującego
• rozumie i wykonuje polecenie kierowane bezpośrednio do niego

Cele szczegółowe:
Uczeń:
• zna zasady tworzenia trybu rozkazującego
• potrafi utworzyć tryb rozkazujący od podanych czasowników
• potrafi rozróżnić, dla której osoby zostało wydane polecenie lub prośba
• potrafi odnaleźć w tekście formy trybu rozkazującego
• poznaje słownictwo związane z przebiegiem lekcji
• potrafi udzielić wskazówek używając różnych form trybu rozkazującego
• doskonali umiejętność współdziałania w grupie

Środki dydaktyczne:
• tablica
• komputer, rzutnik (nagranie piosenki, quiz)
• materiały własne (tekst piosenki, polecenia dla grup, zdania i zwroty do dopasowania)

Formy pracy:
• plenum
• praca w parach
• praca w grupach
• praca indywidualna
• rozmowa kierowana

Metody pracy:
• podająca
• ćwiczeniowa
• audiowizualna
• całkowitego reagowania

Przebieg lekcji:
1. Faza organizacyjna
• Powitanie, odnotowanie obecności i wpisanie tematu do dziennika lekcyjnego
2. Faza wstępna:
• Rozgrzewka językowa: powtórzenie zasad tworzenia trybu rozkazującego, polecenia kierowane do uczniów typu: Steh auf!, Gib mir einen Kuli!, Macht die Hefte auf!
3. Faza zasadnicza:
• Zapis tematu lekcji i określenie jej celów
• Praca w grupach – uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy. Każda z nich otrzymuje na kartce spis zadań/poleceń do wykonania. Uczniowie omawiają w grupie, co i jak mają zrobić i wykonują jak najszybciej swoje zadania.
Przykłady poleceń: Springt dreimal auf zwei Beinen!, Malt einen Hund an der Tafel!, Legt die Hefte auf den Kopf!, Macht zwei Fenster auf!, Schließt die Augen!

• Praca w parach – każda para otrzymuje zestaw karteczek, na których widnieją zdania z przykładowymi problemami oraz równoważniki zdań sugerujące sposób rozwiązania tych problemów. Zadaniem uczniów jest właściwe dopasowanie karteczek i napisanie w zeszycie rad / wskazówek w odpowiedniej formie trybu rozkazującego.
Przykłady: Herr Meier arbeitet zu viel – Urlaub machen
Ich habe Kopfschmerzen – eine Tablette nehmen

• Praca z tekstem piosenki „Wenn du fröhlich bist ...” https://www.youtube.com/watch?v=AbhqEtDMBzg – uczniowie podkreślają w tekście zdania rozkazujące, nauczyciel wyjaśnia i zapisuje nowe słownictwo, odczytanie tekstu piosenki, uczniowie próbują zaśpiewać piosenkę wykonując kolejne czynności.

• Opcjonalnie praca z quizem Kahoot – utrwalenie trybu rozkazującego.

4. Faza podsumowująca:
• Jako ćwiczenie podsumowujące uczniowie piszą prośby, polecenia, wskazówki dla nauczyciela w formie grzecznościowej
• Podsumowanie pracy uczniów i ocena ich aktywności
• Zadanie i objaśnienie pracy domowej – zadaniem uczniów będzie napisanie trzech rad dla kolegi, który ma problemy w szkole z użyciem trybu rozkazującego

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.