X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49189
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Będę strażakiem - projekt edukacyjny

Będę strażakiem.
Projekt edukacyjny dla dzieci 5-6 letnich.

Autor
Anna Rasimowicz

O projekcie...
Projekt został stworzony do celów edukacyjnych dla dzieci w wieku 5-6 lat. Celem programu jest przybliżenie dzieciom pracy strażaka oraz wspomnienie również zawodów z nim współpracujących. Poznanie jego pracy, jak również sprzętu, który musi obsługiwać. Dzieci poznają także jak radzić sobie gdy widzimy pożar, wypadek, kota na drzewie, itp. Ważnym elementem będzie poznanie zasad pierwszej pomocy.
Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu od lutego do maja. Prowadzone będą przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej
w Rucianem – Nidzie.
Dzieci będą miały możliwość wysłuchania strażaka, obejrzenia przygotowanej prezentacji bądź plansz oraz stworzenia grupowego lapbooka, z elementów, które będą przygotowywane na każde spotkanie.
W projekcie mogą zajść zmiany wynikające z pandemii COVID – 19.
Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z pracą strażaka, ratownika medycznego i policjanta;
zapoznanie z przyczynami i skutkami pożarów, wypadków itp.;
zapoznanie z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy;
wzbudzanie u dzieci szacunku dla pracy strażaka, ratownika medycznego i policjanta;
wzbogacanie słownictwa dzieci o wyrazy związane ze strażą pożarną;

Cele szczegółowe:
wie, na czym polega praca strażaka;
zna podstawowe wyposażenie strażaków;
zna przyczyny powstawania pożarów;
wie, co zrobić gdy widzi wypadek, kota na drzewie, itp.;
zna numer alarmowy;
wie, jak wezwać pomoc;
wie, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej;
wie, jak udzielić pierwszej pomocy;

Metody :
słowna (objaśnienia, rozmowa)
czynna (działania praktyczne, zabawa)
oglądowe (pokaz, przykład, obserwacja)

Formy:
zbiorowa
indywidualna
grupowa

Środki dydaktyczne:
prezentacje;
plansze;
sprzęt TiK;
rekwizyty do turnieju;
dekoracja sali;
tablice magnetyczne;

Przebieg:

LUTY – ZAWÓD STRAŻAK. – Kto to? Co robi? Jak wygląda? Jaki ma sprzęt? Różnica pomiędzy Ochotniczą Straż Pożarną a Państwową Strażą Pożarną. Zawody współpracujące ze Strażą Pożarną.
MARZEC – POŻARY, WYPADKI, KOT NA DRZEWIE. - Jaki jest numer alarmowy? Jak powstaje pożar? Co robić gdy widzimy pożar, wypadek, kota na drzewie? Kogo wzywamy do danego zdarzenia?
KWIECIEŃ – PIERWSZA POMOC. - Nauka udzielania pierwszej pomocy. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Zaprezentowanie dzieciom defibrylatora.
MAJ – REMIZA STRAŻACKA. - Jak wygląda? Co się w niej znajduje? Jak wygląda wóz strażacki?Czym różni się wóz strażacki od karetki i wozu policyjnego?Skąd strażak wie, że jest zdarzenie?
CZERWIEC – TELETURNIEJ WIEDZY O STRAŻY POŻARNEJ.

TELETURNIEJ
Podczas rozgrywek będą trzy drużyny po 3 dzieci. Zagadnienia będą dotyczyły wiedzy zdobytej podczas spotkań ze strażakiem. Nad prawidłowym przebiegiem będzie czuwało jury w składzie 3 osób – dyrektora, nauczyciela nie będącego wychowawcą z danych grup oraz członka Straży Pożarnej. Podczas teleturnieju mogą zajść zmiany w sposobie organizacji.
Konkurencje:
1. Prawda – fałsz – rozpoznawanie zdań prawdziwych i fałszywych.
2. Co widzisz na obrazku? - rozpoznawanie przedmiotów zaprezentowanych na obrazkach.
3. Co należy zrobić i kogo wezwać gdy... - opis sytuacji.
4. Pierwsza pomoc – scenki sytuacyjne.
5. Ułóż w odpowiedniej kolejności i opowiedz – historyjki obrazkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.