X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48888
Przesłano:

Zagadki zapałczane - system rzymski

Temat: Zagadki zapałczane – system rzymski.

Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie/parze,
- zaciekawienie uczniów lekcjami matematyki.

Cele szczegółowe - uczeń:
- ćwiczy zapis liczby w systemie rzymskim oraz w systemie dziesiątkowym,
- rozwija myślenie logiczne,
- podejmuje trud rozwiązania zagadki.

Cele w języku ucznia:
- potrafię zapisać liczbę w systemie rzymskim i dziesiątkowym,
- rozwiązuję zagadki „zapałczane”.

NaCoBeZu (kryteria sukcesu):
- zapiszę liczbę w systemie rzymskim i dziesiątkowym,
- rozwiążę zagadki „zapałczane”.

Metody nauczania:
- pogadanka,
- gra bingo,
- metoda twórczego rozwiązywania problemu.

Formy:
- praca wspólnym frontem;
- praca samodzielna;
- praca w grupie/parze.

Środki dydaktyczne:
karteczki z grą w bingo, kartki z zagadkami zapałczanymi, wykałaczki, zeszyt, podręcznik, kreda, tablica.

Przebieg lekcji:
1. Powitanie. Sprawdzenie zadania domowego.

2. Podanie tematu i celów lekcji.

3. Gra w bingo.
Nauczyciel przypomina zasady tej gry. Rozdaje uczniom tabelki do wklejenia do zeszytu. Zapisuje liczby w systemie dziesiątkowym lub rzymskim. Dzieci przepisują liczbę oraz jej zapis w systemie rzymskim lub dziesiątkowym. Jeśli uczeń wykreśli w swojej tabelce wszystkie liczby w kolumnie lub w w wierszu lub po przekątnej zgłasza bingo. Nauczyciel sprawdza poprawność zapisu i wstawia plusa, jeśli przykłady rozwiązany jest dobrze (załącznik 1).

4. Przedstawienie zagadki zapałczanej na tablicy.
Nauczyciel przedstawia na tablicy zagadkę zapałczaną związaną z zapisem liczby w systemie rzymskim. Pracując „wspólnym frontem” z uczniami dokonuje jej rozwiązania.

VIII-XII = IV / POPRAWNY ZAPIS VIII = XII - IV

5. Praca uczniów w grupach /parach.
Nauczyciel rozdaje uczniom zagadki na kartkach do wklejenia do zeszytu (załącznik 2). Poleca im pracę w grupach nad ich rozwiązaniem. Rozdaje również wykałaczki, które mogą ułatwić uczniom rozwiązanie zagadek. Dla szybko pracujących grup nauczyciel przewiduje rozwiązanie dodatkowego zadania z podręcznika zad.6/79. Po skończonej pracy nauczyciel zbiera zeszyty do sprawdzenia.

6. Podsumowanie lekcji i ewaluacja.
Nauczyciel dokonuje podsumowanie lekcji oraz jej ewaluacji. Przypina na tablicy planszę tarczy do gry w rzutki i prosi uczniów, aby zaznaczyli w jakim stopniu podobała im się lekcja.

załącznik 1

Przykłady zapisane przez nauczyciela i ich rozwiązanie:
XXVIII - 28 XL - 40 3000 - MMM
IX - 9 DL - 550 CDIX - 409
300 - CCC 640 - DCXL IV - 4
1000 - M 90 - XC

załącznik 2

ZAGADKI ZAPAŁCZANE dla uczniów wraz z ich rozwiązaniami.
Przestaw tylko jeden patyczek tak, aby otrzymać równość prawdziwą.

1) X + I = X Prawidłowy zapis: X – I = IX

2) VI + I = V Prawidłowy zapis: IV + I = V

3) XXI + II = XX Prawidłowy zapis: XXI – II = XIX, XXII – II = XX

4) V + VI = IX Prawidłowy zapis V + IV = IX

5) IV + I = VII Prawidłowy zapis: VI + I = VII

6) VII + V = X Prawidłowy zapis: VI + IV = X

7) V – V = II Prawidłowy zapis: V – IV = I

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.