X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48862
Przesłano:

Scenariusz zajęć integracji sensorycznej dla ucznia niepełnosprawnego z autyzmem atypowym

Data: 16.03.2022r.

Czas: 45 minut

Prowadząca: mgr Urszula Kotowicz

Temat: Stymulacja przedsionkowa i proprioceptywna. Wzmacnianie mięśni posturalnych, ćwiczenie koordynacji ruchowej.

Cel główny:
- dostarczenie podczas aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, wywołujących w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała.

Cele szczegółowe:
- poprawa działania systemu dotykowego, przedsionkowego i proprioceptywnego,
- doskonalenie orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- rozwijanie różnicowania dotykowego,
- ćwiczenia obustronnej koordynacji ruchowej i planowania ruchowego,
- ćwiczenia ruchów naprzemiennych, przekraczanie linii środkowej ciała.

Forma zajęć: zajęcia indywidualne.

Metody:
- metoda Metody Integracji Sensorycznej,
- metoda naśladownictwa,
- praktyczne działanie,
- metoda wzmocnień pozytywnych.

Pomoce: podwieszana platforma, podwieszana kładka do ćwiczeń równoważnych, sznur, woreczki sensoryczne, gumowe kółka, jeżyki sensoryczne, dywaniki fakturowe, pałki piankowe, worek, piankowe klocki o zróżnicowanej fakturze, duża piłka, materac.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie.
2. Stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego:
- marsz z wymachami rąk i nóg,
- skoki obunóż w miejscu, do przodu, do tyłu, na boki,
- zabawy w przepychanie i siłowanie się z użyciem piankowych pałek,
- przeciąganie liny chodząc po dywanikach fakturowych,
– uczeń siedzi na podwieszanej platformie która delikatnie się kołysze. Podczas ruchu uczeń przypina klamerki naprzemiennie z przekraczaniem linii środkowej ciała,
3. Identyfikacja bodźca dotykowego
- terapeuta pokazuje piankowe figury o różnych kształtach, następnie uczeń zamyka oczy
i wybiera z woreczka figurę o takim samym kształcie/ fakturze.
4. Rozwój mechanizmów stabilizacji/ stymulacja dotykowa, przedsionkowa
i proprioceptywna – Dziecko kładzie się na brzuchu na piłce, z przodu przed materacem znajdują się woreczki sensoryczne. Uczeń leżąc na piłce przesuwa się samodzielnie lub
z pomocą terapeuty do przodu tak, aby przyjąć pozycję "taczki" – ręce oparte o materac
a nogi na piłce. Następnie przesuwa się do przodu idąc na rękach do momentu, aż sięgnie woreczek sensoryczny. Wraca z woreczkiem i odkłada za materac. Następnie powtarza czynność, aż przeniesie wszystkie woreczki.
5. Rozwój reakcji równoważnych, stymulacja przedsionkowa i proprioceptywna - kładka do ćwiczeń równoważnych (most linowy) – dziecko ma za zadanie przenieść kolorowe kółka
z punktu A do punktu B pokonując most linowy. Po wykonanym zadaniu, następuje chwila odpoczynku.
6. Pomoc w sprzątaniu woreczków sensorycznych – chłopiec rzuca woreczki naprzemiennie, raz prawą raz lewą ręką.
7. Stymulacja proprioceptywna, stymulacja dotykowa, ograniczanie nadwrażliwości dotykowej – terapeuta za pomocą dużej piłki wałkuje z lekkim naciskiem ciało dziecka: nogi, plecy, ręce. Po zmianie pozycji na plecy, masuje nogi i ręce, omija strefy intymne, klatkę piersiową i głowę.
8. Relaks - stymulacja świetlna.
9. Zakończenie zajęć.

Plan zajęć jest elastyczny, gdyż zgodnie z założeniami integracji sensorycznej, będącej terapią niedyrektywną, terapeuta podąża za dzieckiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.