X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48422
Przesłano:

Treny J. Kochanowskiego na mapie mentalnej - ciekawy scenariusz lekcji

Aleksandra Bober
Zespół Szkół nr 2 . prof. J. Tischnera w Żorach

Scenariusz lekcji języka polskiego

Klasa: pierwsza liceum ogólnokształcącego

1. Temat: Wybrane treny J. Kochanowskiego na mapie mentalnej
( mapa mentalna jako narzędzie w procesie analizy i interpretacji utworu)

Na lekcji wykorzystano metodę myślografii promowanej przez Agatę Baj

http://agatabaj.pl/prosty-start-w-swiat-myslenia-wizualnego-w-trzech-krokach/

Cele lekcji:
1.Poznawcze
- pogłębienie wiedzy na temat życia i twórczości Jana z Czarnolasu
kształcenie umiejętności analizy i interpretacji tekstu m.in.: wyodrębniania i selekcjonowania pól semantycznych
zdobywanie umiejętności wydobywania głównych myśli tekstu, słów kluczowych, przywoływania kontekstów literackich, historycznych i artystycznych, odróżniania opinii od faktów;
inspirowanie młodzieży do poszerzania wiedzy i korzystania z wiarygodnych źródeł za pomocą nowoczesnej technologii komputerowej;
-zapoznanie z szesnastowieczną kulturą mentalną
2 Wychowawcze:- uaktywnianie zdolności współpracy i dobrej komunikacji
uwrażliwienie na cierpienie drugiego człowieka
wyrabianie poczucia estetyki
Przebieg lekcji :
1.zapoznanie z tematem oraz przypomnienie zasad funkcjonowania mapy mentalnej
głośne odczytanie wybranych trenów – IX, XI
polecenie dokonania parafrazy tekstu
2. Podział na grupy ( dwie grupy pracują nad trenem IX, a dwie nad XI)
- podanie szczegółowych poleceń:
- wskazany tren należy zbadać pod względem : a)słów kluczowych i wypisać je
b) określić – zacytowć ujawniającą się osobę mówiącą
c) dopisać skojarzenia do wypisanych słów i wyrażeń, nie pomijając np. doznań zmysłowych...
d) do skojarzeń myślowych dopisać skojarzenia z tekstami kultury – podać tytuły, bohaterów i ewentualnie krótko uargumentować w postaci paru słów
e) podsumować skojarzenia zmysłowe – określi się w ten sposób nastrój utworu
f) podsumować skojarzenia co do osoby mówiącej – otrzymamy stan podmiotu lirycznego
g) podsumować skojarzenia ze słowami kluczowymi – otrzymamy temat utworu i sposób prezentowania go przez artystę
3. Praca w grupach a następnie prezentowanie wyników- w formie plakatów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.