X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48412
Przesłano:

Wysiew nasion roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami. Konspekt lekcji

Zawód: Technik ogrodnik
Efekt kształcenia:
OGR.05.5.1 organizuje prace związane z rozmnażaniem roślin ozdobnych
Temat zajęć: Wysiew nasion roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami
Czas realizacji: 90 minut
Cel ogólny: Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie przygotowania nasion i gleby do siewu, sposobu, terminu i głębokości siewu.
Cele operacyjne/kryteria weryfikacji:
- planuje zabiegi przygotowujące nasiona do siewu
- dobiera sposoby wysiewu nasion do gatunku roślin ozdobnych
- planuje zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przy uprawie siewek
- uzasadnia dobór sposobu rozmnażania do gatunku roślin ozdobnych
- organizuje prace związane z rozmnażaniem generatywnym roślin ozdobnych
- organizuje stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska
- opisuje zasady ergonomicznej organizacji pracy i stanowisk pracy
- omawia czynności realizowane w ramach czasu pracy
- określa czas realizacji zadań
- realizuje działania w wyznaczonym czasie
- monitoruje realizację zaplanowanych działań
- dokonuje modyfikacji zaplanowanych działań
- dokonuje samooceny wykonanej pracy
- proponuje sposoby rozwiązywania problemów związanych z wykonywaniem zadań zawodowych w nieprzewidywalnych warunkach
- stosuje aktywne metody słuchania
- prowadzi dyskusje
- udziela informacji zwrotnej
- opisuje sposób przeciwdziałania problemom w zespole realizującym zadania
- opisuje techniki rozwiązywania problemów
- wskazuje, na wybranym przykładzie, metody i techniki rozwiązywania problemu
- pracuje w zespole, ponosząc odpowiedzialność za wspólnie realizowane zadania
- przestrzega podziału ról, zadań i odpowiedzialności w zespole
- angażuje się w realizację wspólnych działań zespołu
- modyfikuje sposób zachowania, uwzględniając stanowisko wypracowane wspólnie z innymi członkami zespołu
ocenia przydatność poszczególnych członków zespołu przydzielonych zadań do wykonania zadania
- rozdziela zadania według umiejętności i kompetencji członków zespołu ustala kolejność wykonywania zadań zgodnie z harmonogramem prac
- formułuje zasady wzajemnej pomocy
- koordynuje realizację zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
- wydaje dyspozycje osobom wykonującym poszczególne zadania
- monitoruje proces wykonywania zadań
- opracowuje dokumentację dotyczącą realizacji zadania według panujących standardów
kontroluje efekty pracy zespołu
- ocenia pracę poszczególnych członków w zakresie zgodności z warunkami technicznymi odbioru prac
- udziela wskazówek w celu prawidłowego wykonania przydzielonych zadań
- proponuje rozwiązania techniczne i organizacyjne mające na celu poprawę warunków i jakości pracy

Metody i formy realizacji zajęć:
• pogadanka;
• dyskusja „burza mózgów”
• warsztaty
• praca w grupach
• praca indywidualna – ćwiczenia praktyczne
Główne czynności uczniów:
• biorą udział w pogadance, dyskusji;
• słuchają i notują najważniejsze aspekty z pogadanki/dyskusji
• biorą udział w „burzy mózgów”
• czynnie wykonują zadania o charakterze praktycznym;
• prezentują wyniki pracy własnej i zespołowej;
• podsumowują efekty pracy.
Pomoce i materiały do zajęć:
- nasiona wybranych gatunków roślin ozdobnych
- pojemniki do wysiewu (multiplaty)
- podłoże do wysiewu nasion (specjalna mieszanka z torfu oraz perlitu)
- grabie
- konewka
- szpadel
- łopata
- łopatki
- stoły produkcyjne
Ćwiczenia/zadania do wykonania
Przebieg zajęć:
1) Czynności organizacyjne;
2) Pogadanka/Rozmowa kierowana
3) pytania wprowadzające:
Wymień znane Ci rośliny ozdobne uprawniane z siewu nasion wprost do gruntu oraz uprawiane z rozsady
Wymień materiały i narzędzia potrzebne do wysiewu nasion w gruncie i pod osłonami
4) Instruktaż wprowadzający. Nauczyciel pokazuje kolejność prac związanych z wysiewem nasion roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami
5) Czynności główne- wysiewanie nasion różnych gatunków roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami
Kryteria oceniania/kryteria weryfikacji: przedstawienie efektów pracy ucznia na podstawie wykonanego ćwiczenia/zadania.
Pytania podsumowujące:
1) Określ sposoby przygotowania nasion i gleby do siewu, terminy i głębokości siewu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.