X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 48125
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Po zimie w ogrodzie. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Nauczyciel prowadzący: Paulina Błaszkowiak
Grupa: 5/6l.
Temat zajęć: „Po zimie w ogrodzie”
CELE OGÓLNE: utrwalanie informacji o zmianach zachodzących wiosną w przyrodzie, odwoływanie
się do własnych doświadczeń; doskonalenie umiejętności przeliczania.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
IV.7, IV.2, IV.5, IV.11, IV.12, IV.15
I.5, I.7, I.9,

Przebieg zajęć:
1. Powitanka muzyczna „Chodźcie do koła”.
2. Zabawa muzyczno- ruchowa „Wiosna”. Utrwalenie słów poznanej piosenki.
3. „Bajka o brzydkiej gąsienicy”- N.przygotowuje dzieci do wysłuchania bajki: W lesie, w parku, na drzewach wiosną dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy. Ptaki budują gniazda, składają jajka, ale również mniejsze owady potrafią zadziwić swoim wiosennym przeobrażeniem. Posłuchajcie „Bajki o brzydkiej gąsienicy”.

Bajka o brzydkiej gąsienicy.
Agnieszka Galica.

Po wierzbowej gałązce maszerowała powoli- raz i dwa, raz i dwa- włochata gąsienica. Przyfrunęła na gałązkę biedronka:
Ale potworny potwór! – zawołała przestraszona i odleciała. Gąsienicy zrobiło się troszeczkę przykro , ale maszerowała dalej po gałązce- raz i dwa, raz i dwa. Przyleciała pszczoła. Obejrzała gąsienicę od nosa aż do ogona.
-No tak- bzyknęła- piękna to nie jesteś, ale potwór? Przesada. A gąsienica powolutku maszerowała razi dwa, raz i dwa, przesuwała się po gałązce. Po chwili na wierzbie wylądowała ważka podobna do małego helikoptera.
„Och, co za dziwne stworzenie”- pomyślała i zapytała:
-Jak się nazywasz włochaty robaku?
Gąsienica z przerażeniem zatrzymała się i postanowiła udawać, że jest gałązką. Po chwili do przerażonej gąsienicy podszedł ślimak, wydawało mu się, że to kawałek dziwnej gałązki i o mało co jej nie zadeptał wielką nogą.
- Co tu robisz?- spytał zdziwiony.
- Czekam, szepnęła gąsienica.
- Na co czekasz? – zaciekawił się ślimak.
- Czekam, żeby pofrunąć daleko.
- Pofrunąć! – ślimak zaczął się śmiać tak, że o mało nie zgubił muszelki. – Ty chcesz pofrunąć? W tym grubym futrze? Bez skrzydeł? Możesz najwyżej spaść na ziemię a wtedy znajdzie Cię wrona i zje! - i ślimak śmiejąc się , powędrował dalej. Zrobił się wieczór, gąsienica trzęsła się z zimna i ze strachu, przytulona do gałązki. Potem przyszła noc.
A nad ranem...
Czy wiesz, co biedronka, pszczoła, ważka i ślimak zobaczyli rano, gdy się obudzili?
Po gąsienicy nie było śladu, a na gałązce wierzby trzepotał się piękny, kolorowy motyl. Prostował skrzydełka i szykował się do lotu.

Po przeczytaniu bajki, N. zadaje dzieciom pytania: co robiła gąsienica? Jak się czuła, kiedy słyszała komentarze pod swoim adresem? Co stało się z gąsienicą, gdy nastał dzień? W co zamieniła się gąsienica? Jak się mogła czuć gąsienica, gdy zamieniła się w motyla?

Następnie N.pokazuje dzieciom zdjęcia przedstawiające gąsienice i motyle. Dzieci wspólnie omawiają i porównują ich wygląd. Następnie dzieci układają historyjkę obrazkową przedstawiająca etapy rozwoju motyla.

4. Zabawa muzyczno- ruchowa „Motylek” („Orzeszek” metodą Batii Strauss)
N.zaprasza dzieci do zabawy na dywanie. Dzieci w rytm muzyki naśladują ruchy pokazywane przez N.
5. Zabawa matematyczna „Policz”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku „lizaki” z cyframi od 1-9. Dzieci układają je przed sobą. Po rozwiązaniu zadania matematycznego (obliczeniu wyniku), dzieci podnoszą do góry odpowiednią cyfrę (wynik). N. zaprasza dzieci do zabawy:

-Na łące lata 5 żółtych motyli i 2 niebieskie. Ile razem jest motyli lata na łące? (7)
-Blisko stawu latają 2 małe i 3 duże motyle. Ile razem motyli lata wokół stawu? (5)
- Na łące są również inni mieszkańcy. Wśród nich są 2 żabki i 6 mrówek. Ile razem jest tych zwierzątek? (8)
-Oprócz motylków, na łące rosną piękne kwiatki. Są wśród nich 4 maki i 5 chabrów. Ile razem jest kwiatów? (9)
- Na łące rosło również 6 mleczy. Jednak z silnym podmuchem wiatru odleciały 2. Ile mleczy pozostało na łące? (4).
- Wokół stawku, na kamieniach, wygrzewało się 6 żabek. Kiedy nadszedł bocian, 3 z nich wskoczyły do wody. Ile żabek pozostało na kamieniach? (3)

6. Praca plastyczna (edukacja przez ruch D. Dziamska) „Motyle na łące”, z wykorzystaniem utworu muzycznego oraz origami.
- Dzieci w rytm muzyki kreślą pionowe kreski na kartce papieru. Na przerwę w muzyce, dzieci zamieniają się miejscami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. N. nadzoruje zamianę miejsc przy każdorazowej przerwie w muzyce. Zabawa trwa tak długo, dopóki dzieci nie powrócą na swoje miejsca. Na przygotowanym rysunku, dzieci przyklejają motylki, uprzednio złożone metoda origami. Prezentacja prac na forum grupy.

7. Ewaluacja.
- N.rozdaje dzieciom karty z uśmiechniętą i smutną miną. Dzieci zakolorowują tę minę, która oddaje ich samopoczucie po przeprowadzonych zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.