X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47934
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Y jak w wyrazie domy - wprowadzenie liter y, Y

Scenariusz zajęć
Prowadząca: Marzena Michalczyk
Grupa: dzieci 6-letnie
Temat zajęć: „Y jak w wyrazie domy” – wprowadzenie liter y, Y.

Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery Y, y
- rozwijanie kompetencji językowej dzieci w zakresie odbioru, jak i budowania wypowiedzi
- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo – wzrokowej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- śpiewa piosenkę i wystukuje jej rytm na woreczkach
- różnicuje i rozpoznaje dźwięki mowy - głoski
- rozróżnia kierunki - strona prawa i lewa
- rozpoznaje graficzny obraz litery Y i y oraz identyfikuje go z głoską y
- opisuje wzór litery: jak wygląda, z jakich elementów się składa
- kreśli wzór w rytm piosenki
- wykonuje delikatny masażyk na plecach kolegi/ koleżanki

Metody pracy:
- elementy Metody Dobrego Startu, słowna, zadań stawianych dziecku,

Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna

Pomoce edukacyjne:
CD Od piosenki do literki cz.1B., woreczki z grochem, karty z wzorem litery Y, y, obrazek z literą Y, y, litery Y i y drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, plastelina, obrazki, sznurówki

Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Bobry” z płyty płyta "Metoda Dobrego Startu - Od piosenki do literki, 1B". Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka - zabawa w parach.

Spotkały się bobry: - dz. tańczą w parach,
- Dzień dobry! - Dzień dobry! - dz. podają sobie na przemian, prawą i lewą rękę,
- Co słychać, mój bobrze?- dz. unoszą ręce do góry, formując literkę Y,
- Dziękuję, bardzo dobrze. - dz. kłaniają się sobie,

Nie boję się przymrozków, - podczas zwrotek, tańczą w parach
mam futro bobrowe,
na brzuszku bardzo gęste
i całe jest brązowe.
2. Zabawy do utworu „Bobry”- oznaczenie lewych rąk opaskami.

- prawą ręką dotknij lewego ucha kolegi;
- lewą ręka dotknij swego lewego kolana;
- przywitajcie się prawymi rękami;
- przywitajcie się lewymi rękami;
- stań na lewej nodze i pomachaj koledze prawa ręką;
- sprawdź czy sięgniesz lewym uchem do prawego kolana.

3. Wysłuchanie "Piosenki – zagadki" (płyta "Metoda Dobrego Startu - Od piosenki do literki, 1B". Marta Bogdanowicz, Małgorzata Barańska, Ewa Jakacka).
Jaka to litera
Te czary zawiera,
Że zmienia płot w płoty,
Las w lasy, kota w koty?
Ref.: Był las – a są lasy.
Był płot – a są płoty.
Był dom – a są domy.
Był kot – a są koty.
A gdyby tej jednej
Litery nie było,
To na tym obrazku
nic by się nie zmieniło.
Ref.: Był las – a są lasy...

4. Ustalenie rozwiązania zagadki ukrytej w pierwszej zwrotce piosenki.
Jaka to litera
Te czary zawiera,
Że zmienia płot w płoty,
Las w lasy, kota w koty? - Y

5. Uzupełnianie wyrażeń:
Był las, a są... (lasy)
Był płot, a są... (płoty)
Był dom, a są... (domy)
Był kot, a są... (koty)

6. Analiza słuchowo –wzrokowa słów dom i domy.
Słuchowa:
- Ustalenie, jaką głoską różnią się te słowa
-Wymawianie w izolacji głoski y (staccato – ostre oddzielenie dźwięków i legato – płynne łączenie dźwięków) w celu zaobserwowania, że wypowiadanie pojedynczej głoski y można przedłużać
- Wyjaśnienie pojęcia „samogłoska”
- Podawanie przez dzieci przykładów wyrazów z głoską y w nagłosie i wygłosie.
- Ustalenie, że w języku polskim nie ma wyrazów, które rozpoczynają się głoską y.

Wzrokowa:
- Zawieszenie na tablicy obrazków dom-domy
Przypomnienie różnicy między głoską a literą (głoska - to co słyszymy, litera - to co widzimy)
- Ustalenie, jaką głoską i literą różnią się te wyrazy.
- Zapoznanie z zapisem graficznym głoski y.
7. Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską y
N. koty Dz. ko - ty Dz. k-o-t-y
N. domy Dz. do - my Dz. d-o-m-y
N. motyl Dz. mo - tyl Dz. m-o-t-y-l
N. dymy Dz. dy - my Dz. d-y-m-y

8. Prezentacja pisania drukowanej litery Y.
Ćwiczenia w pisaniu litery.
• Pisanie palcem w powietrzu
• Pisanie litery palcem po dużym wzorze.
• Pisanie pędzlem.
• Pisanie pisakiem suchościeralnym po wzorze umieszczonym w foliowej koszulce.

9. „Literkowe dzieci”- zabawa ruchowa
Dzieci dobierają się w trójki. Podczas trwania muzyki tańczą w trzyosobowych zespołach. Na pauzę w muzyce, w tych samych zespołach muszą za pomocą swoich ciał ułożyć literę Y.
- Po dwóch rundkach, dzieci łączą się w 6- cio osobowe zespoły i w nich, podczas pauzy, muszą ułożyć literę Y.
- Po kolejnej rundce, wszystkie dz. tworzą jedno duże koło. Na pauzę w muzyce, cała grupa musi ułożyć się w literkę Y.

10. „Wyjeżdżam na święta...”- zabawa słowna.
Każde dziecko wypowiada po kolei formułkę, na końcu której musi podać słowo, które kończy się na głoskę y.
"Wyjeżdżam na święta i zabieram ze sobą": buty, skarpety, ryby, koty, narty, itp.

11. „Y pisane”- karta pracy. Ćwiczenia grafomotoryczne.
Na koniec zajęć, dzieci otrzymały karty pracy, na których znajdowały się pisane litery Y. Dzieci najpierw rysowały palcem po śladzie, następnie ołówkiem a na końcu, mazakiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.