X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47860
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zabawy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ
TEMAT: WIOSENNE ZABAWY
GRUPA Kaczuszki
Prowadząca: Wioletta Szymańska

CEL OGÓLNY:
1. Zapoznanie z niektórymi owadami i zwierzętami żyjącymi na łące
2. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych oraz umiejętności orientacji przedmiotów w przestrzeni.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- układa papierowe motylki według wskazówek nauczyciela
- przelicza żabki w zakresie minimum 3 elementów
- aktywnie bierze udział w zabawach
- rozwiązuje zagadki
- odpowiada na pytania
- układa motyle zgodnie z instrukcją
- używa zwrotów grzecznościowych
- współdziała z rodzicem

METODY: oglądowa, czynna

FORMY: indywidualna, zbiorowa, binarna

ŚRODKI: list w kopercie, opowiadanie B. Formy, zagadki w kopertach, figury geometryczne, kwiatki i motyle, płyta CD z nagraniem melodii „Cztery pory roku - Wiosna” – Vivaldiego, tamburyno, ilustracja mszyc

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Zaproszenie” - Zabawa integracyjna „Miejsce po mojej prawej stronie jest puste. Zapraszam...”Dzieci kolejno zapraszają kolegów i siadają w kole.
Następnie nauczyciel zaprasza wszystkich rodziców.

2. List od Pani Wiosny
KOCHANE DZIECI JAK TEN CZAS LECI.
NIEDAWNO BYŁA ZIMA, TERAZ PRZYSZŁA WIOSNA
TO JEST PORA ROKU BARDZO RADOSNA.
LECZ NIE WSZYSCY SIĘ DZISIAJ RADUJĄ
BO SIĘ ZGUBIŁY I CZEGOŚ POSZUKUJĄ
MAŁA BIEDRONECZKA MAMUSIĘ ZGUBIŁA
BO SIĘ OD MAMUSI SAMA ODDALIŁA
CZY POMOŻECIE MALUTKIEJ BIEDRONCE
POSZUKAĆ MAMUSI NA ZIELONEJ ŁĄCE
JAK WSZYSTKIE ZADANIA DOBRZE WYKONACIE
TO MAMĘ BIEDRONKI DZISIAJ POZNACIE
I ONA WRÓCI BEZPIECZNIE DO MAMY
KTÓREJ Z BIEDRONKĄ DZIŚ POSZUKAMY

3. „BIEDRONKA” - WIERSZYK BOŻENY FORMY – KONIK POLNY
Wysłuchajcie drogie dzieci bardzo uważnie wierszyk i odpowiedzcie na kilka pytań
Do ogrodu przyfrunęły biedronki.
- Jak tutaj ładnie. Tyle pięknych kwiatów. Odpocznijmy chwilkę.
Nagle usłyszały wołanie.
- Ratunku! Ratunku! Oj! Boli! Kto mi pomoże?!
Biedronki uważnie rozejrzały się dookoła. W pobliżu miejsca, gdzie postanowiły odpocząć zakwitł piękny krzak róży. Tymczasem złośliwe mszyce zjadały jego liście.
- Zaraz się z wami rozprawimy! - biedronki szybko zabrały się do pracy, połykając szkodniki. Kiedy skończyły, było już prawie ciemno.
- Dziękuję za pomoc - odezwała się róża. Mocniej zapachniała i rozwinęła pąki.
- My mamy teraz pełne brzuszki, a ty jesteś cała i zdrowa - odpowiedziały biedronki i odfrunęły.

• Kto przyfrunął do ogrodu?
• Jaki piękny kwiat rósł w ogrodzie?
• Kto zjadał mu listki?
• Co zrobiły biedronki?
• Co powiedziała róża biedronkom?

Nauczyciel wyjaśnia, co to są mszyce i pokazuje ich ilustracje.

4. „Wiszące zagadki” – na sznurkach wiszą koperty, a w nich zagadki. Nauczyciel odczytuje określenia zagadek, a dzieci podają rozwiązanie (bocian)

1. Jak się nazywa ta pora roku,
Gdy się zielenić zaczyna wokół?
Skowronek nad polem śpiewa,
Kwiaty forsycji kwitną na drzewach.
(WIOSNA)

2. Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.
(BOCIAN)

3. Szybko zmyka przed bocianem
Nie chce być jego śniadaniem.
(żaba)

4. Robotnice brzęczące w dzień pracują na łące.
Mają dużo roboty, bo zbierają miód złoty.
(pszczoła)

5. Zabawa ruchowa z elementami naśladownictwa„ Jak żabka” – dzieci i rodzice spacerują w rytm muzyki Vivaldiego „Wiosna”. Na przerwę w muzyce nauczyciel mówi nazwę zwierzęcia lub owada, a rodzice z dziećmi je naśladują.

6. „Motylek na kwiatku” – nauczyciel rozdaje motyle i kwiatki, a dzieci układają motyla według instrukcji nauczyciela
• Nad kwiatkiem
• Pod kwiatkiem
• Obok kwiatka
• Na kwiatku

7. „Figury na łące” – zabawa utrwalająca znajomość figur geometrycznych. Na dywanie – łące rozsypane są figury geometryczne. Dzieci i rodzice spacerują wśród tych figur, w rytm tamburyna. Kiedy nauczyciel przestaje grać, mówi jaką figurę należy podnieść – kwadrat, koło bądź trójkąt.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.