X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47837
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Inny, nie znaczy gorszy. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji muzycznej

Scenariusz zajęcia pokazowego z zakresu edukacji muzycznej przeprowadzonego w obecności dyrektora przedszkola

Opracowała : mgr Iwona Racławska
Grupa wiekowa: 4-5 latki
Termin realizacji : 21.01. 2022
Krąg tematyczny: Babcia i dziadek to skarb
Temat zajęcia : „Inny, nie znaczy gorszy” – zajęcia muzyczne z wykorzystaniem muzyki klasycznej.
Cele ogólne:
- wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa
w grupie (PP6)
- tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka,
w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka:
ruchu, muzyki, tańca, śpiewu (PP9)

- tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym (PP17)

Cele operacyjne (dziecko) :
- uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
z przyborami lub bez nich (PP I/5);

- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących
się w bliskim otoczeniu
za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu (PP IV/1)

- eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce
i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru ; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu (PP IV/7)

Metody : słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne : ilustracje białego i czarnego łabędzia oraz stawu, opaski
z emblematem białego i czarnego łabędzia, emblematy białego łabędzia z uśmiechniętą buźką emblematy czarnego łabędzia ze smutą buźką, Bum Bum rurki, płyta CD z nagraniem
Jezioro Łabędzie : Temat Przewodni – P. Czajkowskiego, nagranie utworu La Raspa,
paski bibuły, nagranie piosenki pt. „Little Snowflake”, sylwety śnieżynek,
ilustracje do utworu pt. „Brzydkie kaczątko”, odtwarzacz CD

PRZEBIEG:
1. Wyciszanka – rymowanka wyciszająca przed zajęciami
Rączki dwie mamy,
Wszystkich pozdrawiamy.
Paluszek na buzi układamy
I już nie rozmawiamy
Rymowankę recytują dzieci razem z nauczycielem. Ilustrują jej treść następującymi gestami: rączki dwie mamy- podnoszą ręce do góry,
na wysokość twarzy; wszystkich pozdrawiamy – machają na powitanie obiema dłońmi jednocześnie; paluszek na buzi układamy – układają palec wskazujący na ustach; i już nie rozmawiamy – kiwają palcem wskazującym drugiej dłonie
w geście zaprzeczenia.

2. „Little Snowflake” – utrwalenie poznanej piosenki w języku obcym nowożytnym ,
śpiew grupowy. Ilustrowanie ruchem treści piosenki oraz przy pomocy sylwet śnieżynek.
Nawiązanie do motywu przewodniego piosenki : snowflake – płatki śniegu (śnieżynka). Nauczyciel zadaje pytanie dzieciom: Jaki kolor ma śnieżynka?
Prośba o wysłuchanie zagadki, której rozwiązanie wiąże się z białym kolorem.

Uwaga: rozdanie sylwet śnieżynek

3. Rozwiązanie zagadki tekstowej :
Po stawie pływają,
śnieżnobiałe pióra mają. (łabędzie).

4. „Brzydkie kaczątko” – nawiązanie do tematu głównego. Nauczyciel zadaje pytania dzieciom: Czy znają bajkę o brzydkim kaczątku?
Czy wiedzą co spotkało brzydkie kaczątko?
Zwrócenie uwagi na to, że każdy może być inny, inaczej wyglądać
i pomimo tego należy
go akceptować i szanować.
Uwaga: Jeśli okaże się, że dzieci nie znają tej bajki to nauczyciel na podstawie ilustracji,
streści im bajkę w kilku zdaniach. Pokazanie dzieciom, że łabędzie mogą być białe i czarne.
Umieszczenie na tablicy białego i czarnego łabędzia przez dzieci.

5. Wysłuchanie utworu „Jezioro Łabędzie : Temat Przewodni – P. Czajkowskiego- określenie charakteru muzyki.
Wskazanie momentów kiedy muzyka brzmi :
śpiewnie i delikatnie – biały łabędź
groźnie i mocno – czarny łabędź

6. Interpretacja ruchowa utworu „Jezioro Łabędzie : Temat Przewodni – P. Czajkowskiego.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły – każdy z nich otrzymuje inny emblemat
(z białym bądź czarnym łabędziem).
Dzieci wykonują własną interpretacje ruchową, starając się ruchem oddać zróżnicowane tempo utworu i tańcząc w momentach kiedy jest ich kolej.
Uwaga: rozdanie opasek z emblematami białych i czarnych łabędzi. Podczas interpretacji ruchowej ta grupa, która nie uczestniczy stoi z boku maty i kołysze się z paskami bibuły.

7. Zabawa rytmiczna przy użyciu Bum Bum rurek do utworu La Raspa
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna z nich otrzymuje Bum Bum Rurki a druga będzie naśladować ruchy i gesty przy pomocy dłoni.
Dzieci naśladują ruchy wskazane przez nauczyciela.

Uwaga : rozdanie Bum Bum rurek. Zabawę można powtórzyć tak, aby obydwie grupy miały szanse zagrać.

8. Podsumowanie zajęć , podziękowanie dzieciom za udział
w zajęciach.
Dzieci otrzymują emblematy łabędzi: białego z uśmiechniętą buźką i czarnego ze smutną buźką. Zadaniem dzieci jest umieszczenie na tablicy białego łabędzia – jeśli zajęcia
im się podobały lub czarnego jeśli nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.