X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47742
Przesłano:

Transport niebezpieczny i ponadnormatywny - powtórzenie. Procesy transportowe, transport specjalny - konspekt lekcji

Konspekt lekcji z przedmiotu procesy transportowe

Przedmiot nauczania: Procesy transportowe

Nauczyciel: Magdalena Flis

Zawód: technik logistyk

Klasa: III logistyk

Czas trwania jednostki lekcyjnej: 90 min.

Data: 24-10-2019

Temat lekcji: Transport niebezpieczny i ponadnormatywny- powtórzenie

1. Uczeń powinien umieć:

• Dokonać prawidłowego wyboru zagrożenia i numeru materiału niebezpiecznego na postawie charakterystyki przewożonego ładunku
• Zdefiniować transport niebezpieczny i ponadgabarytowy
• Dobrać odpowiednie oznakowanie do ładunku niebezpiecznego
• Potrafi sklasyfikować ładunki niebezpieczne
• Dobrać tablice ostrzegawcze i piktogramy na podstawie charakterystyki ładunku niebezpiecznego
• Dokonać wyboru odpowiedniego środka transportu do transportu specjalnego
• Opracować projekt czynności logistycznych z zastosowaniem odpowiednich przepisów i regulacji dotyczących transportu specjalnego oraz prawidłowo wypełnić dokumentację transportową

2. Cele ogólne lekcji:
• Kształtowanie umiejętności praktycznych na podstawie ćwiczeń
• Nabywanie i rozwijanie umiejętności intelektualnych takich jak: rozwiązywanie problemów praktycznych, interpretacja i ocena faktów,
• umiejętność wykorzystywania wiadomości teoretycznych
• kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków;
• Kształcenie umiejętności logicznego myślenia i analizowania;
• Kształcenie umiejętności wykonywania ćwiczeń słownych i pisemnych;
• Kształtowanie umiejętności szybkiego myślenie z zastosowaniem TIK i rozwiązywania testów online
• Współpraca w grupie rówieśniczej, dzielenie się rolami i zadaniami

3. Cele szczegółowe:

• Uczeń, potrafi zdefiniować transport specjalny
• Uczeń, potrafi wybrać odpowiedni środek transportu do ładunku ponadgabarytowego i niebezpiecznego
• Uczeń, potrafi dokonać prawidłowego oznakowania ładunku niebezpiecznego
• Uczeń, potrafi zastosować poznane regulacje transportu niebezpiecznego w poszczególnych gałęziach transportu
• Uczeń potrafi, wymienić podstawowe wyposażenie pojazdów w transporcie niebezpiecznym
• Uczeń, potrafi dochodzić do zrozumienia a nie tylko do pamięciowego opanowania przekazanych treści;
• Uczeń, potrafi wypełnić prawidłowo dokumentację przy przewozie ładunków niebezpiecznych
• Uczeń, potrafi wskazać zakres odpowiedzialności stron w transporcie specjalnym i sposób organizacji przewozu ponadnormatywnego

4. Umiejętności na koniec lekcji:

Uczeń będzie umiał:
• Dokonać prawidłowego oznakowania środka transportu- tablica ADR i zastosowanie piktogramów
• Dokonać klasyfikacji materiału niebezpiecznego na podstawie jego charakterystyki
• Sporządzić dokumentację transportową
• Opracować instrukcje wysyłkową materiału niebezpiecznego
• Zna odpowiedzialność stron w procesie przewozu ładunku niebezpiecznego
• Wskazuje podstawowe wymiary i parametry obowiązujące w transporcie drogowym przy przewozie ładunków specjalnych
• Dobrać odpowiednie środki transportu do ładunków specjalnych
• Rozumieć znaczenie reguł i konwencji obowiązujących w transporcie niebezpiecznym

5. Treści i efekty kształcenia zgodne z podstawą programową:
• AU.32.1(1)5 wymienić i omówić zagrożenia związane z transportem ładunków niebezpiecznych i specjalnych;
• AU.32.3(2)2 Omówić zasady sporządzania dokumentów transportowo-spedycyjnych
• AU.32.1(11)7 dobrać środki transportu, miejsca składowania i przeładunku do warunków zlecenia;
• AU.32.2.(9)1 wyjaśnić konieczność zabezpieczenia ładunku
• AU.32.2(9)2 wskazać zagrożenia dla ładunku, środków technicznych, ludzi oraz środowiska w procesie transportowym
• AU.32.1(7)6 interpretować informacje zawarte na oznaczeniach przewożonych ładunków;
• AU.32.2(4)2 dobierać środki transportu ze względu na specyfikę ładunku;
• AU.32.2(6)4 oznaczyć środki transportu zgodnie z zasadami;
• AU.32.2(6)5 oznaczyć ładunki zgodnie z zasadami;

6. Forma organizacji zajęć:

• Praca z całą grupą,
• Praca w grupach .

7. Metody nauczania:

• Pogadanka,
• Metody aktywizujące- burza mózgów, gra dydaktyczna( online), metoda sytuacyjna
• ćwiczenia praktyczne,
• Praca w grupach

8. Środki dydaktyczne:
• pomoce dydaktyczne i materiały:
- podręczniki,
- fiszki,
- piktogramy materiałów niebezpiecznych
- tablice dydaktyczne
• techniczne środki dydaktyczne:
- ekran,
- rzutnik.
- komputer
- urządzenia mobilne
- platforma edukacyjna ( aplikacja i gra dydaktyczna)

9. Podręcznik:

• „Organizacja i monitorowanie procesów transportowych” M. Hajdul., P. Andrzejczyk., wyd. Instytut Logistyki i Magazynowania
• „Organizacja i monitorowanie procesów transportowych” D.Cybulska wyd. WSiP

10. Kolejność ogniw zajęć
1.Czynności organizacyjne:
• Sprawdzenie listy obecności
• Podanie tematu lekcji
2. Nawiązanie do tematu i określenie celów lekcji
• zapoznanie uczniów, z celami i zasadami lekcji
3. Realizacja tematu
• przeprowadzenie prezentacji , wykorzystanie TIK
4. Rozwiązywanie zadań z zakresu transportu niebezpiecznego
5. Powtórzenie i podsumowanie wiadomości - przeprowadzenie quizu i gry dydaktycznej na platformie edukacyjnej ” Kahoot” za pomocą urządzeń mobilnych i komputera
6. Praca domowa
• rozwiąż zadanie – zaplanuj transport kwasu siarkowego transportem drogowym i kolejowym( zadanie praktyczne)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.