X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47407
Przesłano:

Schizofrenia - scenariusz lekcji wychowawczej

Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat lekcji: ,,Schizofrenia”
Prowadzący: Hanna Miera psycholog szkolny.
Czas lekcji 45 minut.
Adresaci: młodzież szkoły ponadpodstawowej.
Cele główne:
-Poszerzenie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego oraz znajomości chorób psychicznych.
Cele szczegółowe:
-Uczeń wie, że na rozwój schizofrenii mają wpływ różne czynniki genetyczne, środowiskowe oraz przyjmowanie środków psychoaktywnych, w tym marihuany.
- Uczeń potrafi wymienić kilka objawów chorobowych, mogących występować w przebiegu schizofrenii.
Cele sformułowane w języku ucznia:
-Poszerzyłem wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego oraz znajomości chorób psychicznych.
-Wiem że na rozwój schizofrenii, mają wpływ różne czynniki, genetyczne, środowiskowe oraz przyjmowanie środków psychoaktywnych, w tym marihuany.
-Potrafię wymienić kilka objawów występujących w schizofrenii.
Metody pracy:
Metoda multimedialna (prezentacja multimedialna ,film edukacyjny), metoda podawcza, metoda aktywizująca.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, film edukacyjny(15min) nt. schizofrenii.
Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe, powitanie uczniów, sprawdzenie obecności( uczniowie potwierdzają swoją obecność na konwersacji).
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Przedstawienie celów lekcji.
Przedstawienie wstępu do lekcji:
Schizofrenia to choroba dezintegracyjna, ponieważ pod wpływem tej choroby, następuje rozpad wewnętrznej organizacji psychiki, spostrzegania, myślenia, emocji oraz osobowości. Na zachorowalność mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, ale również stosowanie środków psychoaktywnych.
Proszę zapoznajcie się z filmem, na jego podstawie odpowiecie na pytania.
3. Prezentacja filmu edukacyjnego na temat schizofrenii (czas filmu 15 min.)
4. Pytania do filmu :
a) Jakie objawy schizofrenii zapamiętałeś?
b) Jakie czynniki mają wpływ na rozwój schizofrenii?
c) Jakie środki psychoaktywne mogą wpłynąć na rozwój schizofrenii?
d) Czy schizofrenia jest rozpoznawalna już w młodym wieku?
e) Czy schizofrenię można leczyć farmakologicznie?
5.Zadanie dla uczniów.
Nauczyciel czyta kolejno cytaty, które są wyświetlone na prezentacji multimedialnej. Zadaniem uczniów, jest podanych cytatów wymienić objawy schizofrenii. ( Treść cytatów została zaczerpnięta z książki autorstwa M. Seligman E.Walker,D.Rosenhan ,,Psychopatologia” rozdział 10, Schizofrenie).
a) Zacząłem się coraz bardziej martwić, że coś się dzieje za moimi plecami. To uczucie trudno teraz opisać. (...) W zasadzie zacząłem wierzyć, że gdy stałem w stołówce w kolejce, inni studenci rozmawiali z ludźmi wydającymi posiłek, za pomocą pewnego rodzaju kodu. Brzmiało to jak tajny szyfr, w którym każde słowo oznaczało coś zupełnie innego.(...) Kiedy stojący w kolejce zaczynali rozmawiać z sąsiadami, myślałem że obmawiają mnie.(...) Zastanawiałem się, dlaczego to robią, potem zacząłem myśleć, że próbują mnie w ten sposób otruć.( odp. urojenia prześladowcze)
b)(...)Wiem, że miałem wtedy problemy z koncentracją, jednak działo się też coś jeszcze. Czasami wydawało mi się, że rzeczy, które widziałem i słyszałem, pojawiały się i znikały bardzo szybko. Tego dnia, gdy byłem w centrum handlowym, wyglądało na to, że ludzie poruszają się z nie naturalną prędkością. Przyspieszali i widziałem ich jako smugi na obrzeżach pola mojego widzenia. Potem zwalniali tak jak na filmie odtwarzanym w zwolnionym tempie. (odp. halucynacje wzrokowe)
c)(...)Każdorazowe wyjście z nim dokądkolwiek nie odbywało się bez wcześniejszej kłótni o to, by umył ręce i twarz. A gdy już gdzieś poszliśmy, to do nikogo się nie odzywał''. (...) Coraz częściej dochodziło do waśni pomiędzy nim a pozostałymi członkami rodziny. On stawał się coraz bardziej zamknięty w sobie, a także niechlujny(...) (odp. wycofanie, zaniedbanie higieny)
d)(...)Po 10 dniach pobytu w szpitalu Carl powiedział opiekującym się nim psychologowi ,,Nie jestem prawdziwym człowiekiem. Jestem z kamienia lub raczej ze szkła. Jestem zupełnie źle zaprogramowany, zupełnie. Ale pan nie znajdzie do mnie klucza,,(...)( zaburzenia spostrzegania własnej osoby)
e) Nieco później, psycholog zanotował że, Carl ,,uśmiecha się gdy jest mu źle, a jeszcze więcej gdy cierpi. Płacze oglądając telewizji komedie, wydaje się gniewać sytuacji sprawiedliwego postępowania, przeraża go, gdy ktoś prawi mu komplementy i wybucha śmiechem, kiedy czyta, że małe dziecko spłonęło w tragicznym pożarze. Często widać na jego twarzy grymasy .(...)( odp. nieadekwatne emocje do sytuacji)
6. Uczniowie prezentują odpowiedzi, konsultując je z nauczycielem prowadzącym lekcję, w celu trafnego określenia objawów chorobowych.
7. Podsumowanie zajęć. Zakończenie pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.