X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47595
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa badawcza "Kolorowy ryż"

Data:
Oddział: 3-4 latki
Prowadzący:
Temat zajęcia: Zabawa badawcza „Kolorowy ryż”
Cel operacyjne:
• dziecko rozpozna i nazwie kolory;
• dziecko skupia uwagę na mówiącej osobie;
• dziecko zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia zabawy;
• dziecko rozpoznaje wybrane produkty spożywcze- ryż;
• dziecko zgłasza gotowość do mówienia;
• dziecko opisuje cechy zewnętrzne ryżu;
• dziecko eksperymentuje z różnymi rodzajami barwników;
• dziecko obserwuje walory estetyczne barwionego ryżu;
• dziecko wykorzystuje swoją sprawność manualną;
• dziecko korzysta ze wszystkich zmysłów w czasie zabawy;
• dziecko czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
• dziecko potrafi dbać o ład i porządek w otoczeniu.
Metody: słowna – instrukcja, objaśnienie, oglądowa – pokaz, obserwacja, czynna – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
Forma: zajęcie z cała grupą
Pomoce: słoiki (dla każdego dziecka), woda, bibuła, ryż, łyżki, sitka, barwniki, kurkuma, sok z buraka, kawa, miseczki, ręczniki papierowe, emblematy do zabawy ruchowej oraz do ewaluacji.

Przebieg zajęcia
1. Zabawa wprowadzająca „Kolory wokół nas” – dzieci szukają przedmiotów odpowiadających kolorom wypowiedzianym przez nauczyciela.
2. Przypomnienie zasad, regulaminu czyli jak należy zachowywać się podczas wykonywania doświadczeń.
• Uważnie słuchamy co mówi do nas nauczyciel.
• Dokładnie wykonujemy polecenia.
• Zachowujemy ostrożność podczas zabaw z wodą i ryżem. Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.
• Nie przepychamy się, czekamy cierpliwie na swoja kolej.
3. „Jaki jest ryż?”- badanie i opisywanie właściwości ryżu, poszukiwanie odpowiedzi na pytania : Czy wiedza co to jest? Do czego służy? Jaki jest i jaki ma kolor?
4. Zabawa ruchowa „Kolory łączcie się” Dzieci biegają po sali przy skocznej muzyce. W momencie jej ustania dobierają się według podanego kodu. Dzieci z pozostałymi kolorami kucają.
5. Zapoznanie ze sposobem przeprowadzenia zabawy – omówienie przedmiotów służących do malowania, barwienia.
6. Zabawa badawcza „Kolorowy ryż”- dzieci siadają do stoliczków.
I, II stoliczek - ryż farbowany bułą bibułą. Paski bibuły dzieci zalewają ciepłą wodą i czekają, aż woda nabierze koloru. Następnie bibułę odławiają i wsypują ryż. Odstawiają na kilka minut. Po zabarwieniu ryżu całość przelewają przez sitko, ryż rozkładają na ręczniku papierowym do wysuszenia.
III, IV stoliczek - ryż farbowany naturalnie. Kolejne etapy wykonane podobnie jak wyżej. Bibuła zastąpiona zostaje kurkumą (kolor żółty), kawą (kolor brązowy).
7. Podsumowanie zabawy. Dzieci siedzą na dywanie, opowiadają o efektach swojej pracy. Co mogą zrobić z takim kolorowym ryżem ( wykorzystać do prac plastycznych, przesypywać (kubeczki), mieszać i łączyć kolory, rysować w ryżu, zakopywać i odszukiwać przedmioty, chodzenie po ryżu bosą stopą, układać kolorowe wzory itd.
8. Ewaluacja pracy – dzieci wybranym emblematem dokonują oceny atrakcyjności zabawy oraz nastroju po jej zakończeniu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.