X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47582
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Magiczne słówka - wzmacnianie i utrwalanie pozytywnych zachowań z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń i zabaw

Konspekt zajęcia otwartego z rodzicami
w grupie dzieci 4,5- letnich

Prowadząca: Magdalena Kasznia

Temat: „Magiczne słówka” – wzmacnianie i utrwalanie pozytywnych zachowań z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń i zabaw

Cele ogólne:
• Kształtowanie zachowań społecznie akceptowanych
• Rozwijanie mowy i myślenia
Cele szczegółowe
Dziecko:
• zna i używa zwrotów grzecznościowych właściwych do sytuacji w życiu codziennym
• odpowiada na pytania nauczyciela
• współdziała z innymi
• odszukuje krzesełko podpisane swoim imieniem
• słucha wiersza
• odgaduje zabawki przy pomocy dotyku
• ilustruje ruchem, mimiką emocje
• śpiewa piosenkę
• maluje
• reaguje na sygnał słowny nauczyciela
METODY PRACY:
• słowna -rozmowa, ćwiczenia dramowe, wiersz
• czynna –zadań stawianych do wykonania
• oglądowa- pokaz, obserwacja
FORMY PRACY:
• grupowa
• indywidualna
• w parach

POMOCE: krzesełka, bilety do kina, teatrzyk, kukiełki, napisy ( proszę, dziękuję, przepraszam), obrazki, buźki z emocjami, kosz z zabawkami, farby, rolki po papierze, sylweta drzewa, wieża, CD.

PRZEBIEG
1. Grupowe rytuały powitalne:
• Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja

• Dzień dobry dzieci- dzień dobry pani
• Good morning children- Good morning teacher
• How are you today?( jak się dziś czujesz?)
• How’ s the weather today? (jaka dziś pogoda?)
• What day is today?( jaki dzisiaj dzień tygodnia?)
2. Zabawa na powitanie „Dzień doberek „

3. Wycieczka do teatru
Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę do teatru. Aby się tam dostać, należy zakupić bilet w kasie, nie zapominając o używaniu magicznych słów - „Dzień dobry, proszę, dziękuję”. Po zakupie biletu dzieci odszukują swoje miejsca na podpisanych krzesełkach.
4. Prezentacja przez nauczyciela wiersza S. Karaszewskiego „Magiczne słowa trzy” z wykorzystaniem pacynki szpaka .

Na podwórku siedzi szpak i do chłopca mówi tak:
„Są magiczne słowa trzy, słowa te wnet poznasz ty.
Każde ma niezwykły dar, każde kryje w sobie czar.
Ten kto ma oliwę w głowie, niechaj słowa te wypowie,
a kto wodę ma w rozumie, słów tych nigdy nie zrozumie!
Oto słowo pierwsze: „proszę”, sprzedam ci je za dwa grosze.
Drugie słowo to „przepraszam”, żal i skruchę nim ogłaszasz.
Trzecie słowo to „dziękuję”, którym wdzięczność okazujesz.
Gdy wypowiesz słowa trzy, każde się otworzą drzwi
I na twarzach wszystkich ludzi życzliwości uśmiech wzbudzisz.
Słowa trzy – to tak niewiele, byś był wszystkich przyjacielem.
Dar grzeczności, uprzejmości w twoim sercu niech zagości!
Po to słowa te ci dałem, aby szczęście ci sprzyjało.
Gdy cię prześladuje pech, użyj magii słów tych trzech!”
Mówił tak czarodziej szpak i odleciał mądry ptak.
Może tu powróci znów uczyć nas magicznych słów?
Rozmowa na temat wiersza:
- Jakie czarodziejskie słowa występowały w wierszu ?
- Kiedy/ w jakich sytuacjach używamy tych słów?
Umieszczenie napisów : -PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM na tablicy.
5. Zabawy z obrazkami- przypinanie ilustracji pod odpowiednim napisem/ zastosowanie odpowiedniego słowa
• Wietrzyk porwał mój kapelusz biegnę za nim, już go chwytam
ale wietrzyk porwał znowu a kapelusz dalej zmyka...
Pobiegł Tomek co sił w nogach z wiatrem wcale nie był w zmowie,
Zręcznie złapał mój kapelusz, już go niesie. Co mu powiem? dziękuję

• Bartek w biegu trącił Gosię bo chciał bardzo złapać Krzysia.
Gosia była obrażona na Bartka i na Krzysia.
Bartek jednak się zatrzymał – Nie płacz Gosiu wina nasza,
Ja za Krzysia i za siebie bardzo, bardzo cię... przepraszam

• Obiad dziś jest bardzo smaczny bo jem ulubiony groszek
Mam ochotę zjeść go więcej więc do mamy mówię... proszę

6. Zabawa ruchowa „Magiczne słowa”
Dzieci biegają swobodnie po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce dobierają się w pary (przypadkowe) i na hasło nauczyciela wykonują przypisany do tego gest:
DZIĘKUJĘ – podają sobie dłonie
PRZEPRASZAM – przytulają się do siebie
PROSZĘ – wskazują ręką

7. Zabawa z elementami dramy „Co czujesz?” - Dzieci ruchem ciała i mimiką pokazują co czują /przypięcie ilustracji z minami i nazywanie tych emocji/

- SMUTNO MI, GDY JESTEM W DOMU SAM.
- CIESZĘ SIĘ, GDY MAMĘ OBOK MAM.
- DZIWI MNIE, GDY W ŁAZIENCE MYDŁA BRAK.
- ZŁOŚCI MNIE, GDY WSZYSTKO JEST NIE TAK.
8. Zabawa dydaktyczna: „Kosz z zabawkami”.
Dziecko próbuje odgadnąć przy pomocy dotyku, jaka to zabawka, a następnie odkłada ją na właściwe miejsce w sali.
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że kulturalne zachowanie to nie tylko stosowanie zwrotów grzecznościowych, ale również grzeczne zachowanie, pomaganie sobie nawzajem oraz dbanie o porządek w sali.
9.Pożeganie piosenką „Dziękuję, proszę, przepraszam”
10. Zaproszenie dzieci do stoliczka-malowanie farbami - Drzewka szczęścia- wykorzystanie rolek od papieru, naklejanie napisów- PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM
11. Podziękowanie za udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.