X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47574
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z pielęgniarką w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Bezpiecznie z Bolkiem i Lolkiem" - Bolek i Lolek maseczki zakładają, o bezpieczeństwo swoje i innych dbają

Scenariusz spotkania z pielęgniarką w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Bezpiecznie z Bolkiem i Lolkiem”- „Bolek i Lolek maseczki zakładają
o bezpieczeństwo swoje i innych dbają”.

Data: 28.10.2021r.
Uczestnicy: gr. I, gr. II, gr. III, gr. IV, gr. V, gr. VI wraz z nauczycielami
Organizator: XXXX
Podstawa programowa:
I5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu; bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II7) szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
II9) wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;
III1) przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób
i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze,
III8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
IV2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy, znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej
dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV4) rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności;
IV 20) wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia, czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód,

Cele ogólne:
- rozwijanie u dzieci pozytywnych nawyków i zachowań prozdrowotnych,
- kształtowanie współodpowiedzialności za stan swojego zdrowia,

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpozna pielęgniarkę na podstawie uniformu,
- nazwie rekwizyty pielęgniarki niezbędne do pracy,
- wypowie się na temat konieczności zakładania maseczki,
- pozna i utrwali prawidłowy sposób zakładania maseczki,
- opowie o zachowaniach prozdrowotnych w różnych sytuacjach dnia codziennego
w oparciu o obrazki, plakaty,
- rozwiąże zagadkę słowną,
- dopasuje napis do odpowiedniego obrazka (PII),
- czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- potrafi zachować się zgodnie z procedurami GIS dotyczącymi zapobiegania
COVID – 19 podczas zabaw w sali,
- potrafi zastosować zasady zabawy w bezpiecznej odległości,

Metody:
- słowna (pogadanka, rozmowa na podstawie obrazków)
- oglądowa (pokaz filmu, obrazków)
- czynna (zadań stawianych dziecku)

Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,

Środki dydaktyczne: uniform pielęgniarki, czepek, buty, strzykawki, opatrunki, plastry, maseczki, tablica interaktywna, laptop, kartki A4, kolorowanki, karty pracy, dyplomy, plakaty, obrazki promujące zdrowy styl życia, pudełka z zagadkami.

Przebieg spotkania
1. Powitanie dzieci wraz z paniami oraz gościa przybyłego na spotkanie; pielęgniarki
p. K. Kalinowskiej- zapoznanie z celem spotkania (grupa I i III w salach zajęć, grupa II, IV, V i VI w ogrodzie przedszkolnym o godzinie 10.00).
Witam serdecznie mam dzisiaj dla Was niespodziankę odwiedził nas dziś niezwykły gość mam nadzieję, że odgadniecie, kto to jest. To jest pani Kasia, która na co dzień wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę; proszę jak myślicie czym zajmuje się pani Kasi spójrzcie uważnie na strój naszego gościa (uniform pielęgniarki, czepek, buty). Tak nasz gość jest pielęgniarką, która pracuje w szpitalu i dba o zdrowie pacjentów na oddziale chirurgii. Rozmowa z pielęgniarką na temat jej pracy w oparciu o rekwizyty i obrazki; zadawanie pytań przez chętne dzieci (grupa I i III). Zwrócenie szczególnej uwagi dzieci na pandemię Covid-19 i szczególną ochronę przed wirusami i infekcjami (zakładanie maseczki).
2. Zaprezentowanie dzieciom prawidłowego sposobu zakładania maseczki przez pielęgniarkę; samodzielne założenie maseczki przez chętnych uczestników (jedno dziecko z grupy II, IV, V i VI) spotkania wg instrukcji pielęgniarki.
Dziś razem z naszym gościem poznamy i utrwalimy zasady dbania o zdrowie.
Na początek poprosimy panią Kasię, aby zaprezentowała nam jak prawidłowo zakładać maseczkę szczególnie w czasie pandemii Covid-19 podczas wyjść do miejsc, w których jesteśmy narażeni na rozmaite wirusy i bakterie powinniśmy pamiętać o ochronie własnego zdrowia (przychodnia, szpital, sklep itp.).
3. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Uwaga karetka”- dzieci ostrożnie biegają
po ogrodzie przedszkolnym na przerwę każda grupa ustawia się jedno dziecko za drugim – ratownicy szykują się do wyjazdu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
4. Burza mózgów „Jakie znamy sposoby dbania o zdrowie? rozmowa pielęgniarki z dziećmi
w oparciu o obrazki (wyświetlane na tablicy interaktywnej), plakaty i wypowiedzi dzieci m.in.(każda grupa podaje po dwa lub trzy przykłady- wcześniej przygotowując na zajęciu plakat przedstawiającym sposoby dbania o zdrowie);
- zróżnicowana dieta,
- sport,
- ochrona przed infekcjami-maseczki,
- ubiór dostosowany do pogody,
- częste pobyty na świeżym powietrzu,
- wietrzenie pomieszczeń,
- suplementy witamin,
- właściwa higiena (częste mycie rąk),
4. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Witaminki”- każda grupa porusza się dowolnie
w rytm muzyki do piosenki zachowując dystans 1.5 m.
5. Rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych ukrytych w pudełkach wylosowanych przez dzieci (PI), dopasowywanie napisu do obrazka (PII);
- Leczy ludzi. Specjalnymi słuchawkami (stetoskopem) osłuchuje. Biały fartuch często nosi. /lekarz/
- Nosi biały czepek z czarnym paseczkiem. Potrafi zrobić zastrzyk, podać szczepionkę. /pielęgniarka/
- Kto tak prędko, na sygnale do chorego jedzie. Jeśli trzeba do szpitala szybko go zawiezie?
/ratownik medyczny/
- My wzmacniamy Twoje siły,
zdrowie ochraniamy. My w owocach i warzywach.
Najchętniej mieszkamy. /witaminy/
6. Podziękowanie pielęgniarce za zapoznaniem z zawodem pielęgniarki oraz zaprezentowanie prawidłowego zakładania maseczki- wręczenie upominku wykonanego przez dzieci. Podziękowanie dzieciom za udział w spotkaniu wręczenie przez pielęgniarkę dyplomów poszczególnym grupom oraz kart pracy- powrót do przedszkola.
7. Zaproszenie dzieci do obejrzenia bajki o tematyce zdrowotnej:
https://www.youtube.com/watch?v=ltr6xhuHvO4
https://www.youtube.com/watch?v=FY0IcvNiiHg

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.