X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47133
Przesłano:

Wśród rówieśników - integracja zespołu klasowego. Scenariusz godziny wychowawczej

Scenariusz zajęć
Przedmiot: Godzina wychowawcza
Klasa VII
Data: 27 września 2021r.
Prowadzący: Monika Orzeł
Temat: Wśród rówieśników- integracja zespołu klasowego.
Cele:
- Integracja zespołu klasowego poprzez lepsze poznanie i zrozumienie się.
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,
- budowanie więzi pomiędzy uczniami,
- budowanie pozytywnego obrazu samego siebie poprzez pozytywne wzmocnienie ze strony innych osób,
- tworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w zespole klasowym.
Metody:
- praca w grupie,
- praca w kręgu,
- gry i zabawy integracyjne,
- rysunek.
Środki dydaktyczne:
- brystol w kształcie koła i 17 kartoników w kształcie prostokąta,
- karteczki do uzupełnienia,
- pudełko,
- kartoniki z punktami kontraktu,,
- nagranie z muzyką relaksacyjną,
- „woreczek emocji/nastroju”,
Przebieg zajęć:
I Powitanie klasy. Poinformowanie o celu lekcji.
II Wspólne ustalenie zasad i obowiązujących podczas zajęć – zawarcie kontraktu.
Kontrakt:
1. Odnosimy się do siebie z szacunkiem.
2. Mówimy „do osoby”, a nie „o osobie”.
3. Nie oceniamy innych.
4. Nie mówimy o nieobecnych.
5. Jesteśmy dla siebie życzliwi.
6. Jedna osoba mówi reszta słucha.
7. Nie oceniamy siebie nawzajem.
8. Nie wyśmiewamy nikogo.
III Integracja – propozycje gier i zabaw (Realizujemy tyle punktów na ile pozwala czas lekcji. Punkty niezrealizowane przenosimy na kolejne zajęcia.)
1. Woreczek emocji/nastroju
W jakim jesteś nastroju?
Uczestnicy siedzą w kręgu, podają do siebie woreczek z buziami emocji. Osoba, która trzyma woreczek, mówi jak się czuje. Jeśli nie może dobrać odpowiedniego określenia do opisania swoich uczuć czy swojego nastroju, wyjmuje odpowiednią buźkę emocji z woreczka.
2. Moje imię mówi o mnie
M – mało odważna
O – objada się słodyczami
N – nie lubię
I – i tak da drugą szansę
A – a jednak konsekwentnie dąży do celu
R – rysuję pięknie
O – opiekuję się zwierzętami
M- marzę o podróży do Grecji
E- energia mnie rozpiera
K – książki lubię czytać
3. Klasa jako słońce
Nauczyciel kładzie na środku okrągły arkusz papieru, który będzie utożsamiany ze słońcem. Uczniowie otrzymują prostokątne kartoniki (promienie słoneczne), na których będą musieli zapisać 3 pozytywne cechy, charakterystyczne tylko dla nich. Następnie głośno odczytują zapisane cechy i przyklejają swoje kartoniki do słoneczka.
4. Zgadnij kto to
Wszyscy uczniowie otrzymują karteczki do uzupełnienia. Następnie wrzucają je do pudełeczka. Nauczyciel odczytuje treść karteczki, a zespół klasowy ma za zadanie odgadnąć, o kim mówi nada karteczka.
Treść karteczki:
Moje rodzeństwo:
Moje zainteresowania/hobby:
Ulubiony zespół/wokalista:
Moje mocne strony:
5. Krążące karteczki
Dzieci podpisują kartki swoim imieniem i nazwiskiem, następnie przekazują osobie siedzącej obok oraz proszą o napisanie, za co ta ja lubi, szanuje, podziwia itd.(Uwaga! Tylko pozytywne komunikaty). Nauczyciel tłumaczymy dzieciom, że w każdym jest coś dobrego tylko trzeba chcieć to zobaczyć. Zabawa trwa dopóki kartka nie wróci do właściciela. Po napisaniu prosimy dzieci, aby przeczytały dwa wpisy, które najbardziej im się spodobały albo zaskoczyły.
Czy ćwiczenie sprawiło Wam trudność? Dlaczego?

6. Sąsiad do sąsiada
Lubię Cię za....
7. Kto tak jak ja.....
- Kto tak samo jak ja lubi truskawki?
- Kto tak samo jak ja nie lubi wstawać rano?
- Kto tak samo jak ja czeka na wakacje?
- Kto tak samo jak ja lubi dużo czytać?
- Kto tak samo jak ja, dobrze czuje się w tej chwili?
8. Rysunek pt. „Ja i moja klasa”
Uczniowie rysują siebie na tle klasy podczas słuchania muzyki relaksacyjnej.
IV Podsumowanie. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.