X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47108
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozmowa na temat symbolu narodowego flagi Polski w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego "Barwy ojczyste"

Cele zajęć:
- zapoznanie z jednym z symboli narodowych: polską flagą;
- wzbogacanie czynnego słownika dzieci o wyraz: flaga;
- budzenie przywiązania do kraju ojczystego i wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej;
- kształtowanie percepcji wzrokowej.

Metody nauczania wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: rozmowa, wiersz
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania

Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa
- indywidualna jednolita

Pomoce dydaktyczne:
Komputer, prezentacja ilustracji: flaga Polski, flaga Niemiec, flaga Unii Europejskiej, Godło Polski, tamburyno, list do dzieci, maskotka – Bonifacy, wiersz Cz. Janczarskiego „ Barwy ojczyste”, po dwa prostokąty: biały i czerwony dla każdego dziecka, ilustracje: Pałac Prezydenta w Warszawie, Urząd Miasta i Gminy w Wasilkowie, zawody sportowe, 1 maja „Międzynarodowe Święto Pracy”, 2 maja- dzień Flagi, 3 maja „Święto Konstytucji” ilustracje: buźka radosna i smutna, order „Dzielnego Polaka” dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie: „Wszyscy są Witam Was zaczynamy już czas jestem ja jesteś ty
raz, dwa, trzy.

2. Powitanie maskotki- Bonifacego.
Nauczycielka:
Jak dziś przyszłam rano do przedszkola, pod drzwiami naszej sali siedział Bonifacy, zapytałam go co tu robi, do kogo przyszedł, ale on nic nie odpowiedział, tylko wręczył mi ten list. Przeczytałam szybko list i już wiem wszystko. A czy Wy chcecie się dowiedzieć kim jest Bonifacy i po co do Was przyszedł?

3.Wprowadzenie do tematu- odczytanie listu do dzieci.
List
Drogie dzieci!
Mam na imię Bonifacy, przyjechałem do Was z bardzo daleka. Mój kraj to Niemcy a ja jestem Niemcem. Piszę do Was ten list ponieważ słyszałem, że dzieci z grupy 3- 4 latków, które chodzą do Przedszkola w Wasilkowie na dzisiejszych zajęciach będą rozmawiać na temat symbolu narodowego jakim jest flaga Polski, jestem ciekawy jak wygląda flaga, dlatego bardzo chciałbym uczestniczyć w waszych zajęciach i dowiedzieć się jak najwięcej na temat waszego kraju.
PS. Przygotowałem dla was niespodziankę, ale dowiecie się co to jest na koniec zajęć. Bonifacy

Myślałam jak możemy pomóc Bonifacemu poznać nasz kraj i już wiem, zostanie na naszych zajęciach będzie siedział i słuchał waszych odpowiedzi.
4. Odczytanie przez Nauczyciela zagadki:

▪ Pytanie to nietrudne , to każdy z was przyzna. Jak się nazywa nasz kraj?
( POLSKA)

Krótka rozmowa z dziećmi na temat w jakim kraju mieszkamy.
- W jakim języku mówimy do siebie?
Dzielenie nazwy kraju Polska na sylaby, ciche i głośne powtarzanie tej nazwy.
5. Poznanie flagi Polski w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

- Jakie kolory występowały w wierszy?
- Jakie barwy znajdują się na polskiej fladze?
- Co oznacza czerwień a co biel w wierszu?

6.Prezentacja i omówienie flagi Polski, Flagi Niemiec, flagi Unii Europejskiej oraz miejsc,
w których wywieszona jest flaga:
Flagi Polski,
- Jak wygląda flaga Polski? (jaki kolor znajduje się na górze flagi, a jaki na dole)

- Kiedy i gdzie możemy zobaczyć naszą flagę?.
▪ Pałac Prezydenta w Warszawie.
▪ Instytucji publicznej: W Urzędzie Miasta i Gminy w Wasilkowie.
▪ Zawody sportowe.

▪ Jak są święta państwowe: 1 maja „Międzynarodowe Święto Pracy”, 2 maja- dzień Flagi, 3 maja „Święto Konstytucji” w tych dniach dzieci nie przychodzą do przedszkola, mają wolne niedługo będą te święta i wtedy wywieszamy flagę Polski w domach, urzędach.
▪ Flaga Niemiec kraju, z którego pochodzi Bonifacy oraz nasza i Bonifacego czyli flaga Unii Europejskiej.

7. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Układamy flagi”
Pokażcie Bonifacemu, że wiecie jak wygląda flaga Polski i potraficie ułożyć ja
w prawidłowej kolejności. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Tłumaczy przebieg zabawy i zasady w niej obowiązujące.
Przebieg zabawy:
Dzieci otrzymują po dwa jednakowej wielkości prostokąty: biały i czerwony. Poruszają się
w rytm tamburyna po sali. Na przerwę w akompaniamencie przykucają i układają ze swoich prostokątów polską flagę.

8. Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem środków multimedialnych: prezentacja symboli narodowych.
Przypomnijmy jeszcze raz Bonifacemu jak nazywa się nasz kraj? jaka jest flaga?. Usiądźcie wygodnie przed ekranem i uważnie patrzcie, będę wam pokazywała różne ilustracje symboli narodowych , kto będzie wiedział co one przedstawiają, podniesie rękę i opowie.
Zapytamy teraz Bonifacego czy podobały mu się nasze zajęcia i czy pomogliśmy mu poznać Polskę?
A czy Wam podobały się zajęcia, jeśli tak to usiądźcie przy buźce wyrażającej radość, jeśli nie to przy buźce smutnej.

9. Bonifacy jest bardzo zadowolony, że mógł uczestniczyć w dzisiejszych zajęciach, przygotował dla was niespodziankę i poprosił, żebym wręczyła każdemu dziecku jest to order „Dzielnego Polaka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.