X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47107
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co z tym jajem? Zabawy badawcze - doświadczenia i eksperymenty. Scenariusz zabaw przeprowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich

Temat: Co z tym jajem? - zabawy badawcze - doświadczenia i eksperymenty.
Cele:
• doskonalenie umiejętności uważnego słuchania poleceń nauczyciela;
• doskonalenie umiejętności dzielenia na głoski prostych słów, wskazywania określonych głosek w słowie;
• kształtowanie umiejętności uważnego obserwowania zmian zachodzących w otoczeniu, opisywania ich i wyciągania wniosków;
• kształtowanie umiejętności wykonania zadania wg instrukcji nauczyciela;
• rozwijanie dokładności i precyzji wykonania zadania.

Środki dydaktyczne
Nagranie mp3 do zabawy "Zróbmy kółka dwa",kartoniki z literami "j,a,j,k,o,n,l,p, wcześniej rozpoczęty eksperyment: słoik z jakiem zanurzonym w wodzie i słoik z jakiem zanurzonym w occie, słoik z wodą i słoik z solanką, 2 jajka;
Dla każdego dziecka: 1 słoik, 1 kubek, 1 łyżka, 1 jajko, 1 talerzyk, na parę 1 miseczka z solą, dla grupy miski wypełnione wodą;
Dla każdego dziecka 1 woreczek foliowy.

Przebieg zajęć:
1. Zróbmy kółka dwa - zabawa ze śpiewem w parach.
2. Wprowadzenie do tematu - Posłuchajcie zagadek. Rozwiązanie zagadki należy podzielić na głoski i podać tę głoskę z kolei, którą wskaże.
- Jaki miesiąc jest między kwietniem a czerwcem? wymień trzecią głoskę.
- Duża i łaciata,
na zielonej łące,
mlekiem nam dziękuje,
za trawę i słońce. - wymień piątą głoskę.
- Mieszka w lesie lub na łące,
pogłaskać się nie da.
Gdy się boi stawia kolce,
nocą lubi biegać. - wymień pierwszą głoskę.
- Wiosną słyszysz jej kukanie.
Je gąsienice na śniadanie.- wymień szóstą głoskę.
- Na wysokiej topoli jest dom wielki jak koło.
Powrócił doń gospodarz i klekoce wesoło. - wymień drugą głoskę.
Po wymienieniu każdej głoski wybrane dziecko przyczepia odpowiednią literę do tablicy - powstaje hasło "jajko"
Odczytanie hasła - jajko.
3. Rozmowa - dzielenie się wiedzą z innymi:
Co to jest jajko?
Skąd się bierze?
Po co jest potrzebne jajko?
4. Zbadanie efektu eksperymentu - oglądanie jajek zanurzonych w wodzie i w occie.
- Co się zmieniło?
- Które jajko uległo zmianie?
- Co spowodowało tę zmianę?
- Skorupka jajka zbudowana jest z wapnia. Zanurzona w occie rozpuściła się i dlatego jajko jest miękkie i półprzezroczyste.
5. Dzisiaj będziemy przeprowadzać dalsze eksperymenty z jajkiem.
Przypomnienie zasad obowiązujących podczas wykonywania eksperymentu:
- Jestem skoncentrowany i wyciszony.
- Uważnie słucham poleceń pani.
- Robię tylko to o co prosi pani.
- Jakie są konsekwencje nie przestrzegania zasad? - eksperyment się nie uda!
6. Nauczyciel pokazuje dwa słoiki: jeden wypełniony wodą, drugi wypełniony wodą z solą.
Do każdego słoika wkłada jajo.
- Co dzieje się z jajkami? - -Jedno opada na dno, drugie pływa.
- Dlaczego tak się dzieje?
- Czy słoiki są napełnione tym samym płynem?
7. Nauczyciel zachęca dzieci aby po kolei podchodziły do słoików, zanurzały palec w każdym z nich (najpierw z wodą słodką, potem słoną).
- Czym jest napełniony słoik z jajkiem , które utonęło?
- Czym jest napełniony słoik z jajkiem, które pływa?
- Dlaczego jajko pływa w słonej wodzie?
- Sól zwiększa gęstość wody, dzięki czemu nie pozwala jajku utonąć, tylko wypycha je na powierzchnię.
Woda wymieszana z solą to solanka.
8. Każde dziecko otrzymuje słoik, kubek, łyżkę, miseczkę z solą i jajko.
Zrób taką solankę, która nie pozwoli zatonąć jajku w słoiku. Wlej 2 kubki wody do słoika, wsyp tyle łyżek soli, aby jajko zanurzone w solance nie zatonęło. Zapamiętaj ile wsypałeś łyżek soli.
9. Weryfikacja działań: ile łyżek soli wsypałeś do wody aby jajko nie zatonęło?
10. Zabawa sensoryczna: czy masz siłę zgnieść jajko?
Każde dziecko dostaje woreczek, wkłada jajko do woreczka, dłonią stara się jajko zgnieść.
10. Porządkowanie miejsca doświadczeń - wyrzucanie woreczków ze zgniecionymi jajkami do kosza na śmieci, mycie rąk w łazience.

11. Jakie eksperymenty dzisiaj wykonaliśmy?
- Dlaczego jajko stało się miękkie?
- Dlaczego jajko pływało w solance?
- Ile łyżek soli trzeba było wsypać do wody, żeby jajko zaczęło pływać?
- Jaką konsystencję ma rozgniecione jajko?
- Które działania były dla was najciekawsze?
- Które działania były dla was trudne?
12. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.