X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 47038
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ubrania zimowe - zabawa dydaktyczna

Scenariusz zajęć
przewidzianych do realizacji w grupie trzylatków.

Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Wojewoda

1. Temat zajęć: „Ubrania zimowe”- zabawa dydaktyczna.

Cele ogólne:
- rozbudzanie ciekawości otaczającego świata,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- utrwalenie nazw poznanych kolorów
- utrwalenie nazw ubrań zimowych
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy
- rozwijanie umiejętności kontynuowania zaprezentowanego rytmu

Cele operacyjne:
Dziecko:
- nazywa elementy garderoby noszonej zimą
- łączy w pary takie same obrazki
- utrwala nazwy poznanych kolorów
- klasyfikuje szablony według jednego kryterium: koloru
- kontynuuje zaprezentowany przez nauczyciela rytm
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- rozwija umiejętność cierpliwego oczekiwania na swoją kolej
Metody:
- słowne: rozmowy; żywego słowa; objaśnienia i instrukcje; sposoby społecznego porozumienia
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
- czynne: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń

Formy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
Tablica magnetyczna, magnesy, karty do gry memory z obrazkami ubrań zimowych (czapka, szalik, kurtka, rękawiczki), trójkąt (instrument muzyczny), opaski na głowę z emblematami śnieżynek, 3 obręcze (zielona, niebieska, żółta), szablony czapek w 3 kolorach (zielony, niebieski, żółty).
Przebieg zajęć:
I. Wstęp
1. Powitanie
W ten zimowy czas (klaszczemy rytmicznie)
Witam wszystkich Was (kłaniamy się)
Jedną ręką pomachamy (machamy ręką)
Jednym okiem pomrugamy (naśladujemy gest mrugania)
i się wszyscy przywitamy (machamy rękami)

2. „Ubrania zimowe” - memory (wprowadzenie do tematu zajęć).
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada karty do memory przedstawiające elementy zimowej garderoby (czapka, szalik, kurtka, rękawiczki) obrazkami do dołu. Zadaniem przedszkolaków jest znalezienie par takich samych kart. Po zabawie następuje krótkie podsumowanie, na temat tego, kiedy nosimy ubrania przedstawione na obrazkach.
II. Część główna
3. „Kolorowe czapki” – klasyfikowanie szablonów według kolorów
Nauczyciel prosi dzieci o pomoc w uporządkowaniu kolorowych czapek.
W środku koła umieszcza 3 obręcze (żółtą, niebieską i zieloną), a następnie demonstruje wykonanie zadania – do każdej obręczy wkłada jedną czapkę. Każde dziecko otrzymuje czapkę w jednym z 3 kolorów (żółtym, niebieskim lub zielonym). Zadaniem każdego dziecka jest umieścić czapkę w obręczy, która jest tego samego koloru co czapka.

4. „Wirujące płatki śniegu” – zabawa orientacyjno-porządkowa
Dzieci otrzymują opaski na głowy z emblematami płatków śniegu. Nauczyciel mówi dzieciom, na czym będzie polegała zabawa. Zadaniem dzieci jest poruszać się po sali jako „śnieżynki” przy dźwiękach granych na trójkącie. Gdy instrument milknie „płatki” opadają na ziemię – dzieci siadają na dywanie w siadzie klęcznym.

5. „Kolorowe rytmy” – kontynuowanie rytmów
Nauczyciel układa na tablicy magnetycznej rytm z wykorzystaniem szablonów kolorowych czapek. Przyczepiając czapkę nazywa jej kolor. Wykonuje wzór do tego momentu aż każdy element będzie powtórzony 3 razy. Następnie zachęca dzieci do kontynuowania zaprezentowanego rytmu. Po wykonanym zadaniu nauczyciel tak samo postępuje z drugim i trzecim rytmem.

6. Podsumowanie zajęć
Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę podsumowującą zajęcia:
- Co robiliśmy dziś na zajęciach?
- Jakie ubrania należy zakładać zimą?
- Dlaczego zimą należy ciepło się ubierać?
Nauczycielka chwali dzieci za wykonane zadania i każdemu dziecku odciska na ręce pieczątkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.