X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46799
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy klockami "Drewniane układanki"

Scenariusz zajęć matematycznych w grupie 3-latków (II semestr)
Zabawy klockami „Drewniane układanki” :
odtwarzanie układu klocków, przeliczanie i wymyślanie własnych figur.

Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności koncentracji
• stymulacja wyobraźni przestrzennej
• ćwiczenie sprawności ręki i precyzji ruchów
• podnoszenie kompetencji matematycznych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• przelicza poprawnie elementy każdy wskazując
• odwzorowuje ruchy i gesty
• odwzorowuje położenie klocków
• ustawia klocki na węższej krawędzi

Metody: słowne, oglądowe, czynne
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Drewniane klocki kreatywne w jednym kolorze w kształcie wydłużonego prostokąta ( kształt wydłużonych deseczek: u mnie o wymiarach 10 x 1,8 x 0,6 cm); dywaniki dla każdego dziecka, koszyk na klocki, pudła na klocki: czerwone, zielone, żółte.

PRZEBIEG
Dzieci siedzą usadzone w „szachownicę”, twarzami odwrócone w stronę nauczycielki.
-Bawimy się w małych konstruktorów. Konstruktor wymyśla i następnie buduje jakieś przedmioty lub maszyny. My będziemy konstruowali z naszych klocków.
1. Wprowadzenie. Wybranie dwóch elementów.
- Zaczniemy od zabawy rytmicznej. Każde dziecko weźmie po jednym klocku do każdej rączki.
N-l pokazuje objaśniając: -Jedna rączka bierze klocek, i druga rączka bierze klocek.
-Teraz podejdę z koszyczkiem, każde dziecko weźmie po jednym klocku do każdej ręki. Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka, dzieci wykonują polecenie.
-Sprawdźcie, ile macie klocków. Podnieście prawą rękę (N-l pokazuje która to prawa, lustrzane odbicie), każdy ma jeden klocek w prawej? -Podnieście lewą rękę.
-Ile masz razem klocków?
-Mogę na nich zagrać. Posłuchajcie. (trzy uderzenia miarowe)
-Powtórzcie.Nauczyciel zmienia rytm, dzieci powtarzają.
2. Zabawa z patyczkami. Dzieci stoją. Naśladują ruchy n-la.
Raz i dwa, raz i dwa każdy ślimak rogi ma. –ustawiają klocki na głowie
Raz i dwa, raz i dwa ten motylek czułki ma. - przykładają klocki do czoła
Raz i dwa, raz i dwa mały słonik trąbę ma. –przykładają na przedłużeniu nosa
Raz i dwa, raz i dwa, Ufoludek antenkę ma. –układają na głowie w literę T
3. Dobieranie i przeliczanie.
-Ułóż swoje patyczki na dywaniku. Powtórzymy czynność: znowu weź po jednym klocku do każdej ręki. (dobierają kolejna dwa)
-Ułóż na dywaniku. (Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z koszyczkiem)
Policzymy wszystkie klocki. Żeby nie pomylić się w liczeniu, ułożymy klocki jeden obok drugiego (Nauczyciel pokazuje ułożenie w szereg). Teraz policzymy klocki dotykając i lekko przesuwając każdy. (N demonstruje lekkie przesuwanie klocka podczas liczenia)
-Ile masz klocków? –Cztery. -Czy Asia ma tyle samo? Policz!
4. Układanie wg wzoru
-Sprawdzimy, co da się ułożyć z tylu klocków. Połączę klocki ze sobą . Mam już węża. Kto potrafi ułożyć węża?
-Teraz wąż podniósł ogon. (dzieci odwzorowują ułożenie klocków)
-Zmieniam ułożenie, chcę teraz połączyć klocki i zamknąć figurę. Czy wiecie co ułożyłam? (kwadrat)
-Kto potrafi ułożyć kwadrat?
W nagrodę za ułożenie kwadratu dostajecie jeszcze jeden klocek. Nauczyciel rozdaje jeszcze po jednym klocku. - Ja swój ułożę tutaj. Popatrzcie, co ułożyłam. Jak myślisz, co to? (dzieci podają odpowiedzi: lizak, lody na patyku, znak drogowy...)
5. Układanie wg własnego pomysłu, nazywanie ułożonego kształtu.
Dzieci układają własne kształty, próbują je nazwać.
6.Przeliczanie do pięciu.
Przeliczmy teraz, ile masz klocków. Żeby nie pomylić się, ułóżmy je jeden obok drugiego.
7. Ustawianie klocków na węższej krawędzi klocka.
-Popatrzcie, jak jeszcze można „ustawić” klocki. Sprawdźmy, komu uda się ustawić klocki tak jak u mnie.
-Ułóż własny, wymyślony kształt z klocków ustawionych krawędziami.
8. Zabawa ruchowa „Sprzątamy”
- Pora kończyć zabawę. W sali mamy rozstawione pudła na klocki. Posprzątamy je dokładnie wg instrukcji.
-Każde dziecko weźmie dwa klocki i wstanie. Sprawdzam, czy każdy ma dwa klocki. Zanieś dwa klocki do czerwonego pudła. Wróć na miejsce, usiądź przy swoim dywaniku.
-Policzymy, ile klocków zostało na dywaniku. (Przeliczanie. Trzy.)
-Weź jeden klocek. Zanieś do żółtego pudełka. Wróć na miejsce.
–Ile klocków zostało na dywaniku?
- Zanieś ostatnie dwa klocki do zielonego pudła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.