X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46798
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Górska wycieczka

Temat: Górska wycieczka

Cele ogólne:
• wzbogacanie wiedzy na temat przygotowania się do górskiej wycieczki i właściwego zachowania w górach;
• rozwijanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:

• układa elementy w kolejności od najmniejszej do największej,
• wskazuje na mapie Polski góry – Tatry,
• klasyfikuje przedmioty ze względu na ich przeznaczenie,
• dopasowuje cyfrę do odpowiednej ilości kropek,
• wie jak należy zachować się podczas górskiej wycieczki,
• wie jakie zwierzęta można spotkać w Tatrach,
• rozwiązuje proste zadania z treścią, dodaje elementy,
• wykonuje pracę plastyczną.

Metody wg Kupisiewicza:
-Metody oparte na obserwacji (pokaz).
-Metody oparte na posługiwaniu się słowem (opis, pogadanka).
-Metody oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych).
-Metody gier i zabaw.

Formy pracy:
-zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: napis GÓRY, mapa polski, plecak, mapa, buty trekkingowe, kijki trekkingowe, czapka, woda, apteczka, kurtka na deszcz, baton, ilustracje: samochód, klucz, kodeks zachowania w górach, zwierzęta z TPN, kartoniki z cyframi i kropkami.

Przebieg:

1.Układanka literowa – wprowadzenie do zajęć.
Dzieci układają kartoniki z kropkami w kolejności od najmniejszej do największej. Następnie odwracają kartoniki, pod którymi znajduje się napis GÓRY. Oglądanie ilustracji przedstawiających górski krajobraz.

2. Gdzie te góry? Praca z mapą.
Dzieci z pomocą nauczyciela wskazują na mapie, gdzie znajdują się najwyższe polskie góry, nazywają je.
3. Co spakujemy do plecaka? Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na ich przeznaczenie.
Nauczyciel rozkłada na dywanie rożne przedmioty. Zadaniem dzieci jest wybranie tych, które będą potrzebne w czasie górskiej wycieczki.
5. Znajdź swoja parę- zabawa ruchowa.
Nauczyciel rozdaje dzieciom sylwety samochodów z kropkami oraz kluczy z cyframi. Podczas trwania utworu, dzieci poruszają się zgodnie natężeniem dźwięku: gdy muzyka jest cicha - poruszają się na palcach, gdy jest głośna podskakują. Podczas pauzy w utworze, dobierają się w pary: samochody z kluczami.

6. Kodeks turysty.
Nauczyciel kładzie na dywanie skakankę. Po jednej stronie umieszcza napis prawda z drugiej strony napis fałsz. Zadaniem dzieci jest ustawienie się po właściwej stronie w odpowiedzi na zdania czytane przez nauczyciela:
• W górach można głośno krzyczeć.
• W górach można chodzić tylko po wyznaczonych drogach /szlakach.
• W górach można karmić spotkane zwierzęta.
• W góry zabieramy mapę.
• W górach możemy zostawiać swoje śmieci bo nie ma tam koszów.

7. Zwierzęta w TPN – zabawa matematyczna
Nauczyciel opowiada krótką historyjkę dotyczącą wyprawy w góry, w czasie której dzieci spotykają zwierzęta zamieszkujące TPN. Zadaniem dzieci jest ustalenie wyniku dodawania i określenie go za pomocą kartoników z cyframi/ kropkami.
Ada i Olek wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę na Kasprowy wierch. Tata zabrał ze sobą lornetkę, przez którą Olek rozglądał się w poszukiwaniu zwierząt.

Najpierw zobaczył trzy kozice. Po chwili doszły do nich jeszcze cztery. Ile kozic zobaczył Olek?

Później Ada rozglądała się w poszukiwaniu zwierząt.
Zobaczyła dwa świstaki. Po chwili doszły do nich dwa następne. Ile świstaków zobaczyła Ada?
Również rodzicom udało się zobaczyć zwierzęta zamieszkujące w górach.
Pierwszego zauważyli jelenia, nieco dalej spotkali dwie kozice na samym końcu wypatrzyli trzy świstaki. Ile zwierząt zobaczyli rodzice?

8. Wycieczka w góry - historyjka ruchowa.
Na wycieczkę w góry wstajemy wcześnie rano. Jesteśmy jeszcze zaspani dlatego musimy się porozciągać. Ubieramy buty, zakładamy plecak i wyruszamy w drogę –maszerujemy. Dochodzimy do lasu - nasłuchujemy śpiewu ptaków. Idziemy dalej – marsz. Dochodzimy do rzeczki przez którą można przejść po wąskiej kładce. Droga idzie coraz bardziej do góry, wysoko i powoli unosimy kolana. Już prawie widzimy szczyt, powoli wspinamy się na niego. Widok z góry jest zachwycający. Rozglądamy się w jedną i drugą stronę. Po chwili odpoczynku powoli schodzimy w dół. Gdy znajdujemy się na polanie szybko biegniemy do domu bo za chwile zacznie padać deszcz.

9. Górski krajobraz- praca plastyczna
Zapoznanie z sposobem wykonania pracy.
Nauczyciel pokazuje dzieciom kartki pocztowe i wyjaśnia, że miłym zwyczajem jest wysyłanie kartek z wakacji. Proponuje dzieciom wykonanie kartki przedstawiającej górski krajobraz. Zadaniem dzieci będzie wycięcie z kolorowego szarego papieru gór, a następnie naklejenie ich na kartce. Następnie dzieci dorysowują słońce, trawę oraz elementy przez siebie wybrane.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.