X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46559
Przesłano:
Dział: Logopedia

Słyszę s, czuję z - utrwalenie głosek [s] i [z] w zdaniu

Temat zajęć: Słyszę s, czuję z
Cel główny: Utrwalenie głosek [s] i [z] w zdaniu
Cele szczegółowe:
1. dziecko pracuje nad usprawnianiem motoryki narządów artykulacyjnych
2. dziecko utrwala prawidłową wymogę głoski [s] i [z] w zdaniu
3. dziecko doskonali analizę i syntezę słuchową
4. dziecko wzbogaca słownictwo bierne i czynne
5. dziecko doskonali słuch fonemowy
6. dziecko doskonali umiejętność czytania i posługiwania się poprawną polszczyzną
Metody pracy: usprawniania narządów artykulacyjnych, wyjaśniania, wzrokowa, czuciowa
Pomoce dydaktyczne: lustro, ilustracje
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Czas realizacji: 45 minut

Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie dziecku układu narządów mownych
Przypominamy dziecku przed lustrem układ narządów mownych przygotowanych do wybrzmienia głoski [s] i [z]
Podczas wybrzmiewania głoski [s] i [z] język leży za dolnymi zębami, jego czubek lekko przylega do dolnych zębów, a boki są lekko uniesione tworząc „rynienkę” jak podczas dmuchania, wargi rozchylają się tworząc łagodny uśmiech. Podczas wypowiadania głoski [s] strumień wydychanego powietrza kierujemy przez środek ust. Identycznie postępujemy z głoską [z] z tą różnicą, iż prosimy aby dziecko przyłożyło dłoń do swojej krtani i wyczuło wibracje.

2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
- dziecko otwiera i zamyka buzię z językiem umieszczonym za dolnymi zębami
- dziecko otwiera szeroko buzię, przytrzymuje brodę, aby żuchwa się nie ruszała, wysuwa i chowa szeroki język. Ćwiczenie wykonuje powoli i dokładnie.
- dziecko naprzemiennie mocno ściąga wargi (tzw. buziaczek lub ryjek, jak przy głosce [u]) oraz szeroko rozciąga usta (jak przy głosce [i]). Najpierw wolno, potem coraz szybciej.
- dziecko dmucha na wiatrak, następnie pokazuje język, który układa się w tzw. „rynienkę”
- dziecko kląska jak konik, najpierw szybko potem powoli, przyklejając język do podniebienia twardego, tworząc tzw. „glonojada”
- dziecko wypycha językiem raz prawy, raz lewy policzek

3. Z rozsypanki wyrazowej ułóż zdanie:
Zofię. pies panią Mały goni starszą Ozorek
Mały pies Ozorek goni starszą panią Zofię.
lustro. Zuzia i czesała włosy zbiła
Zuzia czesała włosy i zbiła lustro.
w Zenek sali. zasnęli Tereska i
Tereska i Zenek zasnęli w sali.
dostałem Na telewizor. gwiazdkowy prezent
Na prezent gwiazdkowy dostałem telewizor.
te syczenie Znam Odgłosy, węża to
Znam te odgłosy, to syczenie węża.

4. Dopasowanie zdania do obrazka.
Dziecko losuje i czyta poprawnie zdanie. Następnie szuka obrazka, który pasuje do zdania:
1. Sylwi bluza jest niebiesko – złota.
2. Na prezent dostałem małego pieska
3. Aleksandra i Zuzanna sadziły wiosną sadzonki brzozy.
4. Podczas wycieczki w zoo, spoglądałem na słonia o imieniu Ząbek.
5. Stary kot obserwuje z pnia drzewa wiejskie zwierzęta.

5. Ile głosek razem s oraz głosek z słyszysz w zdaniu? Nauczyciel włącza dziecku quiz własnego autorstwa i prosi o rozwiązanie:
https://learningapps.org/watch?v=psuxw86xn21

6. Zakończenie zajęć – nauczyciel podsumowuje zajęcie, chwali dziecko za pracę i sukcesy, wręcza nagrodę, np. pieczątkę motywacyjną lub naklejkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.