X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46505
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Światowy Dzień Pszczół. Scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć w przedszkolu

Temat: Światowy dzień Pszczół.

Cele
dziecko:
- bogaci wiedzę na temat życia pszczół,
- analizuje i zna etapy powstawania miodu,
- rozwija kreatywność,
- formułuje krótkie wypowiedzi,
- chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach,
- doskonali sprawność manualną.
Metody: słowna, czynna, oglądowa, praktycznego działania,
Formy: pojedyńcze, grupowe,
Obszar podstawy programowej:
I (5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
I (7) wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania;
II (10) dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę;
III (9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
IV (2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV (19) podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd.
Środki dydaktyczne: rekwizyty: ul, kapelusz pszczelarza, plaster naturalny do miodu; miód sztuczny, chleb, serwetki, mazak, kartki kolorowe, klej, nożyczki, ilustracje przedstawiające skąd się bierze miód, dekoracja pszczółki, karty pracy zróżnicowane wiekowo, laptop, filmiki edukacyjne,

Przebieg zajęć:
Zajęcia poranne:
1. „Z kwiatka na kwiatek”- zabawa ruchowa z elementem skoku obunóż
Nauczyciel rozkłada na dywanie kolorowe kartki (kwiatki) . Dzieci zamieniają się w pszczółki i przeskakują z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu nektaru.
2. Zajęcia ruchowe z Panem Miłoszem: dzieci udają owady i zwierzątka, ruszają się odpowiednio do tempa piosenki.
Zajęcia główne:
3. Wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica, rozmowa na temat wiersza:
„Pszczoły” (Magdalena Kot)

Pszczoły – czy je znacie, dzieci?
Patrzcie, jedna właśnie leci!
Malusieńkie, pracowite,
lecz – uwaga! – jadowite.
Trzeba na nie więc uważać,
na ich złość się nie narażać.
Pszczoły są dla ludzi darem!
Kwiatów żywią się nektarem,
pyłek na swych nóżkach noszą.
A o pomoc ludzi proszą –
żeby kwiaty dla nich siali,
by im ule budowali.
Zadasz może dziś pytanie:
– Z czego miodek ten powstanie?
Łąka pełna jest zieleni,
na niej kwiatek się rumieni –
to zachęta jest dla pszczółki,
która w pyłku macza czułki.
Pszczółka nektar chętnie zbiera
i do ula go zabiera.
Pyłek skrzętnie chomikuje,
miód z nektaru produkuje.
Kiedy smaczny miodek zjemy,
to po brzuszku się głaszczemy.

Pytania po przeczytanym wierszu:
- Dlaczego pszczoły siadają na kwiatach?
- Jaki dźwięk wydaje pszczoła?
- Gdzie mieszkają pszczoły?
- Dlaczego pszczoły są pożyteczne?
- Dlaczego warto jeść miód?
- Czy ludzie powinni pomagać pszczołom? Jak?
4. „Jak powstaje miód?”- oglądanie filmu edukacyjnego
Przydatny link: http://www.scholaris.pl/zasob/102327
https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
5. „Lata pszczoła koło czoła” – ćwiczenia artykulacyjne
Zadaniem dziecka jest powtarzanie po nauczycielu słów wierszyka oraz pokazywanie odpowiednich części ciała. Zwracamy uwagę na staranne wypowiadanie głosek.
Lata pszczoła koło czoła
Lata mucha koło brzucha
Lata osa koło nosa
Lata mucha koło ucha
Lata bąk koło rąk
Lecą ważki koło paszki
Lecą muszki koło nóżki
Biegną mrówki koło główki
6. Obejrzenie Encyklopedii o Pszczelarstwie- porównanie uli dawnych i dzisiejszych, swobodna rozmowa dotycząca pożytku ze spożywania miodu.

7. „Taniec Mai”- taniec przedszkolaków, z wcześniej przygotowanym układem choreograficznym.
8. Recytacja wierszyków i rymowanek:

„My jesteśmy małe Pszczółki,
A na głowach mamy czułki,
Wesoło bawimy się w kole,
Bo kochamy nasze przedszkole”.

„W naszym przedszkolu jest grupa Pszczółek,
Pszczółek gadułek jest pełen ulek,
Te Pszczółki bawią się śmieją i psocą,
Psikusy robią z wielką ochotą.
Nad wszystkim czuwa tu wielka Pszczółka,
Jest dla nas wszystkich jak przyjaciółka.
Gdy się bawimy, wszędzie latamy,
A gdy jest obiad przy stole siadamy.
Uczymy się wszyscy bo dobrze to wiemy,
Kto się nie uczy ten ma problemy”.

9. „Pszczółka”- praca plastyczno- techniczna.

10. Degustacja miodku- dzieci próbują miód na chlebie posmarowanym masełkiem.

11. Wszystkie dzieci otrzymują podziękowanie w formie dyplomu oraz balonik z Pszczółką- za udział w zajęciach podczas Światowego Dnia Pszczół 2021.

Zajęcia popołudniowe:

12. Karty Pracy: kolorowanie obrazka przedstawiającego pszczółkę, poprawianie po śladzie Pszczółki, kolorowanie według kodu- dostosowanie poziomu trudności dla grupy.
13. Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw XXVI.

14. Zabawa dowolna w kącikach zainteresowań.
15. Czynności porządkowe na sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.