X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46425
Przesłano:

Liczby spełniające równanie. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 7

Temat lekcji: Liczby spełniające równanie.

ZAGADNIENIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
VI. Równania z jedną niewiadomą. Uczeń:
1) sprawdza, czy dana liczba jest rozwiązaniem równania (stopnia pierwszego, drugiego lub trzeciego) z jedną niewiadomą, na przykład sprawdza, które liczby całkowite niedodatnie i większe od –8 są rozwiązaniami równania

CEL OGÓLNY:
• Wskazanie rozwiązania równania

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
• uczeń zna zapis równania
• uczeń zna kolejność wykonywania działań
• uczeń potrafi wykonywać działania arytmetyczne
• uczeń potrafi wskazać/obliczyć liczbę spełniająca równanie.

METODY PRACY:
• pogadanka powtórzeniowa prowadząca do rozwiązania zadań;
• wykonanie ćwiczeń w grupach/parach;
• ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY:
• praca indywidualna
• praca w grupie
• praca z całym zespołem

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• prezentacja multimedialna- Genially
• fotografie- rebus matematyczny
• rozgrzewka- Pomyśl liczbę ...
• tablica OpenBoard
• aplikacja LearningApps
• aplikacja Menimeter

PRZEBIEG LEKCJI:

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA:
• czynności organizacyjne- logowanie uczniów, sprawdzenie obecności
• zapoznanie uczniów z celami lekcji

CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Nauczyciel wyświetla na tablicy dzisiejszą datę ... uczniowie sprawdzają co możemy o tych liczbach powiedzieć (powtórzenie wiadomości o liczbach- parzystość, złożoność, podzielność)
W kolejnym kroku nauczyciel wyświetla pierwszy slajd prezentacji, na którym zamieszczony został rebus matematyczny. Celem tego zadania jest odszyfrowanie przez uczniów tematu zajęć.
Uczniowie odszyfrowują temat dzisiejszych zajęć. Wysyłając rozwiązanie poprzez chat na ZOOM.

Przykładowy rebus przed rozwiązaniem:
Rebus po rozwiązaniu:
Nauczyciel weryfikuje otrzymane rozwiązania od uczniów i podaje temat lekcji oraz przybliża uczniom cele lekcji.

Następnie uczniowie rozpoczynają pracę z ćwiczeniami.
Ćwiczenie 1 zostaje wyświetlone na prezentacji. Zostaje wybrany do rozwiązania chętny uczeń, w przypadku braku chętnych użyte zostanie koło fortuny z imionami do wylosowania. Rozwiązanie zadania zostanie zapisane na tablicy- wykorzystanie do zapisów tablicy OpenBoard.

Ćwiczenie 2 wykorzystanie aplikacji LearningApps. Zadanie polega na wskazaniu rozwiązania dla przedstawionych równań. Gra edukacyjna. Chętni uczniowie wskazują pary rozwiązań do danego równania. Przykładowy wygląd zadania:

W kolejnym etapie lekcji zostanie wykorzystany przerywnik lekcji - Pomyśl liczbę...
Zadanie uczniów polega na pomyśleniu liczby z zakresu od -20 do 20. A następnie wybrana losowo osoba sprawdza czy pomyślana przez niego liczba spełnia podane równania. W tym ćwiczeniu również zostaje wykorzystana tablica OpenBoard, na której zapisane zostały równania, oraz sprawdzenia- zapisanie obliczeń czy liczba pomyślana przez ucznia spełnia to równanie. Przykładowy zapis zadania na tablicy:

Ćwiczenie 3 wykorzystanie kodu QR do zapisania treści polecenia zadania, oraz prezentacji do zapisu całego zadania. Zadanie zostanie wykonane na slajdzie prezentacji w razie potrzeby obliczenia zostaną wykonane na tablicy OpenBoard.

W kolejnym kroku uczniowie zostaną podzieleni losowo na pary za pomocą Breakout Rooms w aplikacji ZOOM. Zadanie uczniów będzie polegało na grze edukacyjnej Milionerzy z wykorzystaniem LearningApps. Jedna osoba wciela się w prowadzącego, druga osoba jest graczem. Pierwszych trzech uczestników- graczy, którzy powrócą najszybciej do głównego panelu otrzymają nagrody w postaci niespodzianek- voucherów zwalniających z pisania kartkówki, z odpowiedzi ustnej, z zadania domowego. Wyświetlone na tablicy i przekazane w formie linków dla uczniów.

W zależności od tempa pracy uczniów ćwiczenie 5 traktowane jest jako ćwiczenie dodatkowe, w przypadku braku czasu nauczyciel postanowi zadanie to pominąć. Zadanie to polegać będzie na utrwaleniu pojęć równania sprzecznego, równania tożsamościowego, oraz równania równoważnego. Zadanie będzie miało formę testową- uczniowie będą mieli możliwość wyboru odpowiedzi, które będą automatycznie sprawdzane.

W końcowym etapie lekcji nastąpi podsumowanie i ewaluacja zajęć z wykorzystaniem aplikacji Mentimeter. Zadaniem uczniów będzie odpowiedzieć na pytanie Czy cele dzisiejszych zajęć zostały zrealizowane? (odpowiedzi dla uczniów Tak, Nie, Nie wiem). Na ekranie zostanie wyświetlony wynik w postaci wykresu.

Podsumowanie zajęć i zachęcenie uczniów do wykonania zadania Sprawdź się sam.
Pożegnanie się z uczniami i uczestnikami lekcji, zakończenie zajęć.
Załącznik nr 1

Linki do używanych aplikacji podczas zajęć:

Rodzaj pomocy dydaktycznej Link do źródła
prezentacja wykorzystana na lekcji z wykorzystaniem Genially https://view.genial.ly/604525c92be1510d0e3b0b20/presentation-3-rownania-kl7

gra edukacyjne wskaż rozwiązanie równania https://learningapps.org/view4817531

gra edukacyjna „Milionerzy” https://learningapps.org/view18085552

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.