X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45904
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta dzikie i drapieżne - Afryka.Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków w oparciu o założenia edukacji matematycznej E. Gruszczyk-Kolczyńskiej oraz Edukacji przez Ruch D. Dziamskiej

SCENARIUSZ ZAJEĆ W GRUPIE
5-6 LATKÓW

Temat: Zwierzęta Afryki.

Cele główne:
• Kształtowanie kompetencji matematycznych i wspomaganie myślenia operacyjnego: przybliżanie aspektu porządkowego liczby, doskonalenie umiejętności przeliczania elementów, znajomości liczebników porządkowych;
• Wdrażanie dzieci do zgodnego realizowania zabaw wg podanego wzoru
• Wdrażanie dzieci do radzenia sobie w złożonych zadaniach
• Doskonalenie priopriocepcji (tzw. czucia głębokiego)
• Doskonalenie sprawności manualnej

Cele operacyjne:
Dziecko:
• Uważnie słucha instrukcji
• Rozpoznaje i Klasyfikuje zwierzęta wg podanego kryterium
• Posługuje się liczebnikami porządkowymi
• Przelicza elementy w dostępnym sobie zakresie
• Kreśli w ruchu w rytm muzyki
• Wycina po śladzie
• Składa koło i tworzy kompozycje wg instrukcji
• Odzwierciedla zmiany dynami i tempa muzyki tańcząc

Metody: słowna, czynne i aktywizujące

Pomoce dydaktyczne: kartoniki z sylwetkami różnych zwierząt egzotycznych, tablica kartonowa (dom z windą: sylwetka domu podzielonego na 10 pięter/parter/dach, po środku na przymocowanym wzdłuż budynku sznurku zamocowana papierowa winda poruszająca się góra/dół), kartki techniczne formatu A4, pastele olejne, nożyczki, koła do orgiami płaskiego, kleje, płyta CD

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i gości. Zajęcie przez dzieci na opisanych wizytówkami krzesłach.

2. Rozpoczęcie zabawy "Jeździmy windą w niezwykłym domu" wg metodyki E. Gruszyk – Kolczyńskiej. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom na czym będzie polegała ich wspólna zabawa.

3. Przebieg zabawy: nauczyciel przedstawia dzieciom niezwykły dom i prezentuje sposób poruszania się windy, prezentuje kartoniki z sylwetkami egzotycznych zwierząt, czyta opowiadanie własnego autorstwa (ZAŁĄCZNIK 1) następnie jeszcze raz odczytuje charakterystykę poszczególnych pięter i prosi kolejno chętne dzieci do przemieszczania się windą na wskazane piętro i umieszczanie na nim wskazanych przez nauczyciela zwierząt w odpowiedniej ilości.

4. Lew – zabawa wg założeń edukacji przez ruch D.Dziamskiej: dzieci zajmują miejsca stojące przy stolikach, na których naklejone są kartki techniczne białego papieru z zaznaczonym środkiem (kropka). Zapoznanie dzieci ze sposobem działania.

5. Rozpoczęcie zabawy: dzieci poruszają się wokół stolików kreśląc w rytm muzyki oburącz wiązki (od środka kartki do jej krawędzi), na sygnał nauczyciela dzieci zmieniają kierunek poruszania się.

6. Dzieci odszukują swoje krzesełka (odsunięte na czas kreślenia w ruchu) i siadają przy stolikach, Odklejają kartki i odwracają na drugą stronę, na której widnieje narysowany kształt - wycinają po kształcie. Następnie składają wg instrukcji nauczyciela otrzymane koła i naklejają również zgodnie z instrukcją i pokazem.

7. Powstałe sylwetki lwich głów dzieci naklejają na arkusze szarego papieru (sawanna).

8. „Pata Pata” - Afrykański taniec do utworu Miriam Makebe – zaproszenie do wspólnego tańca.

ZAŁĄCZNIK 1 (Opowiadanie)

Szalony dom – opowiadanie do zabawy dydaktycznej Jeździmy windą w zaczarowanym domu
Autor: Joanna Janiak

Opowiem wam teraz o pewnym szalonym i całkiem niezwyczajnym domu. Jestem pewna, że żadne z was nie odwiedziło jeszcze nigdy tak dziwnego i kolorowego miejsca. Dom, o którym mówię jest naprawdę wysoki bo liczy aż 10 pięter, ale nie to w nim jest tak nadzwyczajnego. Najbardziej zaskakujący są jego mieszkańcy. Prawie wszyscy przyjechali z Afryki. Za chwilkę ich poznacie, zapraszam was bowiem do na wizytę w Szalonym Domu. Odwiedzimy wszystkie piętra tego budynku, aby poznać jego lokatorów, ale żeby nie zmęczyć się wykorzystamy windę. Będę prosiła pojedyncze dzieci, aby „uruchomiły” naszą windę i udały się na wskazane przeze mnie piętro. Dopiero kiedy znajdziecie się na wybranym poziomie, ja powiem wam, kto go zamieszkuje. Następnie wyszukacie wymienionych przeze mnie lokatorów i umieścicie ich na swoim miejscu.
Zaczniemy od piwnicy, która znajduje się gdzie? W podziemiach budynku.
W piwnicy zamieszkały 3 (trzy) krokodyle. Wybrały ją, ponieważ ta zalewana podczas opadów deszczu, jest najlepszym miejscem dla lubiących wodę krokodyli.
Mieszkające na parterze tygrysy narzekają, że przez te żarłoczne i groźne gady zamieszkujące piwnicę, cały zapas mięsa z Afryki muszą przetrzymywać w domu. Kto więc mieszka na parterze? Tak tygrysy. A jest ich aż 5 (pięć).
Nad tygrysami, na pierwszym piętrze, zamieszkała rodzina kangurów afrykańskich - były bokser pan kangur, z żoną i maleństwem. Ilu członków liczy rodzina kangurów? Zgadza się 3 (troje). Pani kangurzyca z racji posiadania dużej torby robi zakupy rodzinie żółwi, które są tak powolne że zajęłoby im to caaaały dzień. Rodzina żółwi mieszka na piętrze drugim. Jest ich bardzo dużo bo aż 6 (sześć).
Na trzecie piętro wprowadził się bardzo tajemniczy i groźny nosorożec sąsiedzi rzadko go widują, gdyż wychodzi najczęściej nocą. Mówią o nim – samotnik, a mieszkające nad nim żyrafy znane z podglądania sąsiadów, twierdzą, że ściany jego mieszkania pełne są dziur, których narobił swym rogiem. Kto pamięta jacy lokatorzy są na czwartym piętrze? Tak - żyrafy! Jest ich 7 (siedem). Wciąż narzekają na zbyt niskie mieszkanie. Jedynym wyjściem byłoby zburzenie sufitu, ale nad nimi, na piątym piętrze są już lokatorzy 8 wielbłądów.
Na piętro szóste natomiast wprowadziła się wyjątkowo egzotyczna rodzina. Żaden z lokatorów nie wiedział, co to za zwierzęta. Dopiero wielbłądy wytłumaczyły wszystkim, że to ich dalecy kuzyni z Ameryki - lamy było ich 4 (cztery). Lamy bardzo szybko zaczęły narzekać na mokre plamy na suficie. Okazało się, że na siódme piętro wprowadziły się 3 (trzy) hipopotamy, które całymi dniami wylegiwanie się w trzech wielkich wannach, chlapiąc z dookoła wodą.
Ósme piętro zaś wrzało od dzikich wrzasków. Wszyscy lokatorzy uważali, że jego mieszkańcy są szaleni było to 6 (sześć) szympansów, które całymi dniami bujały się na firankach i żyrandolach.
Na dziewiąte piętro przez pomyłkę zameldowano aż 4 (cztery) słonie, które ledwo mieszczą się w swoim mieszkaniu. Raz tak splątały się trąbami, że dopiero cierpliwy żółw pomógł im się rozplątać.
O lokatorach z dziesiątego piętra nikt nie rozmawia. Nikt też nie wjeżdża windą na ostatnie piętro. Raz pewna lama chciała poskarżyć się na kapiącą z sufitu wodę, ale wychodząc z windy i usłyszawszy głośny ryk szybko uciekła z powrotem na 6 piętro. Jak myślicie Kto może tam mieszkać? Powiem wam - jest to sam Król Lew ze swoją żoną lwicą.
To nie wszystko. Jest jeszcze jedno miejsce naszego domu, w którym spotkać możemy sympatyczną rodzinę. Mówię o dachu, na którym swoje gniazdo uwiło 5 (pięć) barwnych papug - to ary. Straszne z nich plotkary. Powtarzają wszystko co usłyszą. Żyrafy bardzo lubią z nimi rozmawiać o tym: co, kto i gdzie...????

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.