X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45490
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy Tomek ma swój domek. Scenariusz zajęcia

GRUPA: 3 latki
PROWADZĄCA: Małgorzata Brzęska
RODZAJ ZAJĘĆ: Przyrodniczo- językowe, muzyczne
TEMAT ZAJĘĆ: „Każdy Tomek ma swój domek”.
CELE GŁÓWNE:
- doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania dotyczące konkretnego tekstu;
- utrwalenie wiadomości na temat zwyczajów zimowych wybranych zwierząt: żaba, niedźwiedź, jeż.
CELE OPERACYJNE, DZIECKO:
- uważnie słucha opowiadania;
- skupia uwagę przez dłuższy czas na konkretnym zadaniu;
- zna tekst wiersza na pamięć, ilustruje go ruchem;
- bierze aktywny udział w zbiorowej recytacji wiersza;
- odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące tekstu;
- przelicza w zakresie 2;
- potrafi wskazać różne części ciała (uszy, nogi, ręce, oczy, nos, usta);
- ilustruje ruchem słowa piosenek;
- zna nazwy oraz cechy charakterystyczne wyglądu poszczególnych zwierząt: niedźwiedź, żaba, jeż;
- zna charakterystyczne elementy jesiennego krajobrazu;
- reaguje na sygnał wzrokowy (tablica z obrazkiem);
- doskonali koordynację wzrokowo- ruchową oraz słuchowo- ruchową;
- naśladuje ruchem ciała sposób poruszania się poszczególnych zwierząt (niedźwiedź, żaba, jeż);
- zna podstawowe kolory;
- wie, jak wygląda miś;
- potrafi ułożyć obrazek przedstawiający misia z gotowych elementów wyciętych z kolorowego papieru;
- poprawnie posługuje się klejem;
- poprawnie trzyma kredkę;
- potrafi dorysować brakujące elementy misia: guziki, usta
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Radio, płyty CD, maskotka misia, ilustracje do opowiadania, pacynka krasnala, obrazki przedstawiające zwierzęta (niedźwiedź, jeż, żaba), gotowe elementy wycięte z kolorowego papieru- kółka, kolorowe kartki A4, klej.

METODY:
- oglądowe- pokaz, obserwacja, ilustracja;
- słowne- rozmowa, objaśnienie;
- aktywizujące- zadań stawianych dzieciom.
FORMY:
- grupowa;
- indywidualna.

PRZEBIEG:
1. Piosenka powitalna „Wszyscy są?”

Wszyscy są? Witam Was!
To zabawy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy!

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć: Zaproszenie gościa- Misia Krzysia

Nauczyciel oznajmia dzieciom, że dziś odwiedzi je wyjątkowy gość. Pojawia się maskotka Misia Krzysia. Miś wita się ze wszystkimi dziećmi. Miś pyta dzieci, czy znają jakąś piosenkę o niedźwiadku?

3. Zabawa muzyczno- ruchowa „Niedźwiadek”

Jedna łapka, druga łapka
Ja jestem niedźwiadek
Jedna nóżka, druga nóżka
A to jest mój zadek
Lubię miodek, kocham miodek
O kradnę go pszczółkom
Jedną, łapką, drugą łapką
Albo ciągnę rurką!

4. Wysłuchanie przez dzieci opowiadania pt. „Przygoda Hałabały” wg. L. Krzemienieckiej, ilustrowanego obrazkami (w rolę narratora wciela się Miś Krzyś)

Pewnego jesiennego dnia Krasnal Hałabała wybrał się na spacer po lesie. Gdy tak spacerował, zobaczył wielką stertę kolorowych liści. Krasnal zastanawiał się, kto naznosił tyle liści w jedno miejsce, popatrzył dookoła i zauważył, że drzewa pogubiły liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest zapewne legowisko jeża. Hałabała poszedł dalej, patrzy a tu niedźwiedź leży w jamie, zaskoczony krasnal zapytał:
- Dzień dobry misiu, co robisz?
- Przyszykowałem sobie gawrę
- A, co to jest gawra- zapytał krasnal
- Gawra to taka jama wyścielona liśćmi, która będzie mnie osłaniać od mrozu i śniegu, gdy będę spał
Krasnal postanowił nie przeszkadzać niedźwiadkowi i poszedł dalej. Hałabała zobaczył głęboką, błotnistą kałużę, a w niej kamień, pod którym spała żabka.
- Hmmm.... Już wiem, jeże śpią pod liśćmi, niedźwiedzie w gawrach, a żaby pod kamieniami!
Pójdę zobaczyć dalej ścieżką przez las jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.

5. Zabawa muzyczno- ruchowa „Cztery krasnoludki”

6. Rozmowa nt. opowiadania:

-Gdzie wybrał się Hałabała?
-Kogo spotkał krasnal Hałabała, jako pierwszego?
-jak wyglądało legowisko jeża?
-Co to jest gawra i jakie zwierzę w niej mieszka?
-Kto zimował pod kamieniem?

7. Zbiorowa recytacja wiersza „Taniec z misiem” wg J. Silberg

Misiu wstań!
Nie leń się!
Pokaż nam tance swe
Hop, hop, raz, dwa, trzy
Popatrz, miś już nie jest zły!
Nie do wiary, nie do wiary
Tańczy sobie misio stary
Hop, hop podryguje
i za boczki się ujmuje!
Hop, hop hejże ha!
Tańczy misio, Ty i ja

8. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Zwierzęta”
Dzieci poruszają się po sali przy nagraniu powolnej muzyki, podczas przerwy w grze nauczyciel podnosi do góry obrazek z danym zwierzęciem (żaba, niedźwiedź, jeż). Zadaniem dzieci jest wykonywać odpowiednie ruchy: niedźwiedź- chodzenie na czworaka, żaby- skakanie obunóż, jeż- zwijanie się w kłębek.
9. Ilustracja ruchowa do piosenki „Misia łatwo się rysuję”

Misia łatwo się rysuje,
To zaledwie kilka kółek
Ba, ra, bam, ba, ra, bam,
misia narysuję Wam! X2
Najpierw głowa, potem uszy,
Cztery łapy, para uszek
Ba, ra, bam, ba, ra, bam,
misia narysuję Wam! X2
Oczka dwa i nosek mały
Uśmiech misiu ma wspaniały!
Ba, ra, bam, ba, ra, bam,
misia narysuję Wam! X2

10. Praca plastyczna- „Mój miś”

Zadaniem dzieci jest ułożenie na kartce formatu A4 postaci misia z kolorowych kółek wyciętych z papieru, przyklejenie go na kartkę oraz dorysowanie brakujących elementów.

11. Zakończenie zajęć- rozdanie dzieciom nagród za udział w zajęciu- kolorowych serduszek
12. Piosenka pożegnalna w wykonaniu dzieci oraz rodziców: „Boogie- woogie”- improwizacja ruchowa do muzyki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.