X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45489
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Cztery pory roku - zajęcie otwarte

RODZAJ ZAJĘĆ: językowo- przyrodnicze
GRUPA WIEKOWA: 6- latki
TEMAT ZAJĘĆ:
„Cztery pory roku”- utrwalenie wiadomości na temat cech charakterystycznych czterech pór rok

CELE GŁÓWNE:
- utrwalenie wiadomości na temat cech charakterystycznych czterech pór roku
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w poszczególnych porach roku

CELE OPERACYJNE, DZIECKO:
-przelicza elementy w zbiorze w zakresie 10
- porównuje liczebność dwóch zbiorów
- czerpie radość z zabawy ruchowej ze śpiewem
- swobodnie wypowiada się na określony temat;
- ilustruje ruchem słowa piosenki;
- zna nazwy oraz cechy charakterystyczne danych pór roku
- reaguje na polecenia nauczycielki podczas zabaw ruchowych;
- doskonali koordynację wzrokowo- ruchową oraz słuchowo- ruchową;
- inscenizuje ruchem słowa piosenki
- potrafi określić, w którym zbiorze jest mniej, a w którym więcej elementów;
- zna znaki graficzne liczby (cyfry 1-9);
- potrafi czytać globalnie wybrane wyrazy
- rozwiązuje zagadki słowne
- potrafi dzielić na sylaby;
- potrafi wyodrębnić pierwszą oraz ostatnią głoskę w wyrazie i podać inny wyraz rozpoczynający się na taką samą głoskę
-potrafi dopasować podpis do obrazka
- uważnie słucha recytowanego wiersza
- wie, jakie kolory są charakterystyczne dla danej pory roku
- potrafi ułożyć cyfry od najmniejszej do największej

METODY:
- oglądowe- pokaz, obserwacja, ilustracja;
- słowne- rozmowa, objaśnienie, zagadka;
- aktywizujące- zadań stawianych dzieciom.

FORMY:
- grupowa;
- indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD, radio, ilustracje, obrazki przedstawiające symbole pór roku, plansza pt. „Zegar pór roku”, tablice, dwa koszyki, kwiatuszki z kolorowego papieru (ze smutną i zadowoloną miną), samoprzylepne serduszka, wizytówki z imionami dzieci, tabliczki z cyframi, kartoniki z nazwami pór roku, kolorowe motylki, obręcze w 4 kolorach, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie przybyłych gości piosenką „Dzień dobry!”
2. Odszukiwanie wizytówki z własnym imieniem
3. Wprowadzenie w tematykę zajęć- odszukiwanie hasła dnia, polecenie nauczycielki:

„Spójrzcie na tablicę, na której przypięte zostały karty z literami. Pod każdą literą umieszczona jest cyfra. Ułóżcie cyfry w porządku od najmniejszej do największej. Prawidłowo ułożone litery tworzą wyrazy, które trzeba odczytać i wtedy dowiecie się,
o czym dziś będziemy rozmawiać”. Hasło: PORY ROKU

4. Rozmowa kierowana z dziećmi:
- Ile mamy pór roku?
- Kto potrafi je wymienić?
- Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych pór roku? (po czym poznajemy, że jest np.: lato, itd.)
- Jakie kolory są charakterystyczne dla danej pory roku?

5. Prezentacja „Zegara pór roku”

(Pytanie do dzieci: „Co to może być?”, w odpowiedzi pomoże wam wiersz, pt. „Pory roku”- recytacja utworu przez nauczycielkę)
Każdy rok ma czworo dzieci,
Które kocha niesłychanie.
I każdemu w równej części,
Świat oddaje we władanie.
Kiedy Wiosna rządzi światem,
ziemia się pokrywa kwiatem.
Kiedy Lato tron przejmuje,
Słońcu przygrzać rozkazuje.
Gdy przychodzi czas Jesieni,
W sadach owoc się czerwieni.
A gdy Zima berłem skinie,
Świat w śniegowej śpi pierzynie.
Rok za rokiem tak się toczy,
Nieodmiennie w tym porządku,
Bo gdy jeden się zakończy,
Drugi snuje od początku.

6. Przyporządkowanie kartoników z nazwami pór roku do odpowiedniej części zegara, dzielenie nazw pór roku na sylaby, wyróżnianie pierwszej i ostatniej głoski.
(polecenie: „przeczytajcie napisy, przyporządkujcie je do odpowiedniej części zegara”)

7. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Na cztery i na sześć”
8. Zabawa dydaktyczna „Z jakiej krainy?”

Dzieci losują obrazki z symbolami pór roku, ich zadaniem jest przyporządkowywanie obrazków do odpowiedniej pory roku (daną porę roku symbolizuje koło wycięte z kolorowego kartonu- powstają 4 zbiory elementów).

9. Przeliczanie i porównywanie elementów w zbiorze

Dzieci przeliczają obrazki w zbiorach, podpisują każdy zbiór kartonikiem z cyfrą, a następnie porównują posługując się określeniami: mniej, więcej, tyle samo, najmniej, najwięcej.

10. Zabawa ruchowa „Fruwające motylki”

Dzieci otrzymują kolorowe motylki. Na podłodze rozłożone są kwiaty w takich samych kolorach jak motylki (czerwone, niebieskie, żółte...). Dzieci- motylki fruwają w rytm muzyki, podczas pauzy w muzyce przysiadają na kwiatek w takim samym kolorze.

11. Podsumowanie wiadomości nt. pór roku- zagadki słowne
Nadchodzę po zimie,
znasz dobrze moje imię,
rzucam zieleń wokół
kroczę w kwiatów pąkach,
w promykach słonka
i słucham śpiewu skowronka. ( wiosna)

Daję Wam pogodne słońce, bukiety pachnące
W polu złote zboże , ciepły piach nad morzem. ( lato)

Zrzucam liście drzewom, zbierają je dzieci.
Zaniosą dla mamy złocisty bukiecik. ( jesień)

Ja jestem dla dzieci wspaniałą uciechą,
Sypię górki ze śniegu , ściskam lodem rzeki.
Tylko biedne ptaki bojące się chłodu.
Szukają karmników by nie zginąć z głodu. ( zima)

12. „Jaka to pora roku”- praca indywidualna przy stolikach

Każde dziecko otrzymuje kartę pracy, jest to kartka A4 podzielona na 4 części (4 pory roku) oraz kopertę z różnymi obrazkami i podpisami. Zadaniem dziecka jest znalezienie po jednym obrazku, który jest charakterystyczny dla danej pory roku. Następnie dziecko musi odnaleźć podpis dla danego obrazka i przykleić go pod ilustracją. Pod obrazkiem dziecko rysuje tyle kółek, ile sylab jest w danym wyrazie oraz tyle kresek, ile głosek zawiera ten sam wyraz (chętne dzieci).
13. Ewaluacja zajęcia:
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka ma przed sobą dwie tacki z kwiatuszkami: na jednej z nich znajdują się kwiatki ze smutnymi buźkami, na drugiej- kwiatki z wesołymi buźkami. Na środku dywanu stoi koszyk. Zadaniem dzieci jest zastanowienie się czy zajęcia im się podobały, wybranie odpowiedniego kwiatuszka (smutnego lub wesołego) i wrzucenie go do koszyka.

14. Zakończenie zajęć: nagrodzenie aktywnych dzieci kolorowymi serduszkami
15. Pląs „Żabki” w wykonaniu dzieci i rodziców

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.