X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45405
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć „Jestem bezpieczny ” dla dzieci 6 letnich w grupie Słoniki.
Prowadząca: Izabela Płocharczyk
Data: 18.09.2020
Cele główne:
• wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
• sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach
• rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
Cele szczegółowe:
• dziecko rozumie konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego
• rozumie znaczenie wybranych znaków drogowych
• zna podstawowe zasady poruszania się i zachowania pieszego na drodze
• rozpoznaje i nazywa barwy sygnalizatora świetlnego , rozumie ich znaczenie

Metody:
• słowne (objaśnienia, zabawy, )
• twórcza wg Rudolfa Labana
• praca z obrazkiem
• aktywizujące – dzieci poprzez działanie zdobywają wiedzę
Formy:
• zespołowe
• indywidualne
• w parach

Środki dydaktyczne:
magnetofon, melodia do marszu, biegu, podskoków, koperty z obrazkami, lizaki czerwone i zielone z papieru, płyta z nagraniem piosenki „Światła sygnalizatora”, „Lokomotywa”, „Uwaga czerwone światło”, znaki drogowe, obrazki, puzzle, karty pracy, kredki, zagadki.

Przebieg zajęć
1. Powitanie przedszkolaków i przedstawienie tematu zajęć.
2. „Na ulicy”- zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci dzielą się na trzy zespoły wybierając kółko zielone (są to rowery – marsz ), kółko niebieskie (samochody- bieg), kółko czerwone (tramwaje - podskok). Gdy zespół usłyszy swój rytm – porusza się, a pozostałe trwają w bezruchu.
3. Piosenka „Światła sygnalizatora” – nauka piosenki.
4. Zabawa bez słów” – tak lub nie - udzielanie odpowiedzi na zadane pytanie poprzez podniesienie lizaków zielonych z napisem „tak” lub czerwonych z napisem „nie”.
1)czy można przejść na drugą stronę kiedy światło jest czerwone?
2) Wyskoczyła piłka na ulicę, czy można za nią pobiec?
3) Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje?
4) Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych
5) Czy policjant jest naszym przyjacielem?
6) Od obcej osoby mogę przyjąć wszystko?
7) Zawsze kiedy chcę mogę rozmawiać z nieznajomymi?
8) Zawsze muszę mówić rodzicom gdzie idę się bawić i z kim?
9) Czy dzieciom wolno bawić się zapałkami?
10) Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę?
11) Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?
12) Czy na rowerze możemy jeździć po ulicy?
13) Czy dotykamy włączonego żelazka?
14) Czy znak stop jest koloru czerwonego?
5. Ułóż, odpowiedz i uzasadnij – dzieci dobierają się w pary. Każda para dostaje zestaw obrazków przedstawiających różne sytuacje. Układają je pod napisem „tak” lub „nie”. Uzasadniają swój wybór.
6. „Bezpieczne skrzyżowanie” – składanie 8 elementowego obrazka w całość.
7. Podziękowanie za zajęcia.

Efekty dla dziecka:
- zna zasady bezpiecznego poruszania się po drodze
- wykazuje asertywną postawę wobec obcych
Efekty dla nauczyciela:
- tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o bezpieczeństwo wynikających z zadań przedszkola określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego
- kształtowanie umiejętności bezpiecznego i kulturalnego zachowania się dziecka na drodze

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.