X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44893
Przesłano:

Zawód drukarz - znaczenie dla społeczeństwa.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE VI „ ZUCHY” 5,6-l.
OBSERWACJA PROBLEMOWA.
DATA: 15.01.2020.
OPRACOWANIE I PROWADZENIE: mgr Beata Mółka.
TEMAT: „ ZAWÓD DRUKARZ – ZNACZENIE DLA SPOŁECZEŃSTWA”.
PODSUMOWANIE PROJEKTU BADAWCZEGO.

CEL OGÓLNY:
- utrwalenie wiadomości o zawodzie-drukarz
- znaczenie zawodu drukarza w społeczeństwie
- rozwijanie kompetencji językowych w zakresie odbioru i budowania wypowiedzi
CELE SZCZEGÓŁOWE- dziecko:
- prezentuje znane wiadomości o drukarzu i drukarni
- odczytuje napisy globalne, utrwala litery
- kształci umiejętność koncentracji uwagi, pamięci ,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
- śpiewa piosenkę o książce
- reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe
- wzbogaca wiadomości

METODY:
- podające- przyswajanie,
- problemowe – odkrywanie,
- aktywizujące – przeżywanie,
- praktyczne – działanie.
- metoda projektu.
FORMY:
- indywidualna,
- grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: napisy globalne, wiersze: J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, W. Ścisłowskiego pt ” Drukarz”, informacje z internetu o zawodzie i drukarzu, płyta CD, film edukacyjny, /gazety, ulotki, książki, kalendarze, reklamy - zadanie domowe /, szary papier, flamaster. Lapbook o drukarzu.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa ‘Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne , zapraszam...”
2.Zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”- po kole.
3.Wprowadzenie do tematu- co oznacza pojęcie „Zawód”? – odczytanie przez chętne dziecko. Podawanie propozycji przez dzieci. Odczytanie propozycji na ten temat z internetu:
- zawód- praca, jaką wykonują ludzie i otrzymują za wykonane czynności wynagrodzenie pieniężne
- zawód- miłosny, nieodwzajemniona miłość, źle ulokowane uczucie
- zawody np: sportowe, olimpiady, konkurencje.
4. Zabawa dydaktyczna „Tak czy nie”?
Nauczyciel czyta kolejno zdania, a zadaniem dzieci jest stwierdzenie, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe – TAK- kciuk do góry, NIE- kciuk na dół:
- Aptekarz wykonuje ilustracje do książki.
- Gdy chcemy kupić książkę, idziemy do księgarni.
- Książki oglądamy podczas śniadania.
- Osoba, która drukuje książki to murarz.
- Książka ma okładkę i kartki z papieru.
- Gdy chcesz wypożyczyć książkę, idź do biblioteki.
- Ulubiony fragment książki można podkreślić kredką.
- Drukarz to osoba pisząca książkę.
- Książka będzie ciekawsza, gdy namalujemy w niej swoje obrazki
5. Słuchanie wiersza pt ”Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwima- wszystkie zawody są ważne i potrzebne dla innych ludzi.
6.Zabawa ruchowa „ Pracujemy jak rodzice”- naśladownictwo.
7.Zagadka o drukarzu: „ Co to za zawód- zaraz zgadniecie , panowie pracują na całym świecie- w dzień oraz w nocy- drukują gazety, książki, gadżety. Aby ludzie na całym świecie mogli przeczytać ciekawe rzeczy”? / drukarz /.
8. Wspomnienia z wycieczki do Drukarni- dzielenie się spostrzeżeniami i wiadomościami. Cechy drukarza.
9.Zabawa ruchowa „W Drukarni”- z elementem pantomimy.
10. Wypowiadanie treści wiersza pt” Drukarz” W. Ścisłowskiego – utrwalenie, rozmowa na temat treści / Jan Gutenberg – wynalazca druku /.
11.” Wytwory z Drukarni” - ulotki, reklamy, kalendarze, kolorowe obrazki , gazety, książki itp - zadanie domowe - omówienie.
12. Śpiewanie piosenki pt ”Kolorowa książka”- rytmizacja tekstu na różne sposoby.
13.Zabawa ruchowa „Mali ilustratorzy”- dzieci poruszają się przy dźwiękach tamburyna. Gdy dźwięk milknie nauczyciel podaje nazwę dowolnego przedmiotu. Zadaniem dzieci jest narysować ten przedmiot w powietrzu i podać, do czego on może służyć.
14. Oglądanie filmu edukacyjnego pt „W starej drukarni”- dzielenie się spostrzeżeniami, porównanie z nowoczesną drukarnią.
15. Zabawa ruchowa „ Pracowici jak mrówki”- na czworakach przesuwanie przed sobą gazety raz jedną raz drugą ręką. Ćwiczenia oddechowe „Zasłużony odpoczynek”- wdechy i wydechy w siadzie skrzyżnym, połączone z podnoszeniem i opuszczaniem rąk.
16. Siatka końcowa wiadomości dzieci na temat „Drukarz”- zapisanie i porównanie z siatką wstępną.
17. Zawód- DRUKARZ- jego rola w społeczeństwie, oglądanie LAPBOOKA o DRUKARZU.
18. Ewaluacja zajęcia- podnoszenie do góry gazety lub ulotki / dzieci, którym podobały się proponowane zabawy /, pozycja bierna / dzieci ,które nie były zainteresowane proponowanymi zabawami /.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.